Makatta Apse Tedavisi

Fistul Nasil Gecer

İlerlediğinde anal fistüle neden olan makat apsesi tedavisi mutlaka geç kalınmadan yapılmalıdır. Anal apseler anüs ya da rektumun yakınında bulunan iltihaplı boşluklara denir. Anal fistül hastalığı daha önce iltihaplanmış anal salgı bezleri ile makat dışındaki deri arasında meydana gelmiş küçük kanallardır. Peki makatta apse tedavisi nasıl yapılır? İşte detaylar…

Anal fistül hastalığı meydana gelmeden önce mutlaka bir apse oluşumu gözlenmiştir. Makat bölgesinin giriş kısmında ufak salgı bezleri bulunur. Bezler tıkandığında apseler oluşur. Önceden oluşan bu apseler kendiliğinden boşalırlar ve anal fistüle neden olurlar.

Makatın iç kısmındaki dişli çizgi denilen bölgede küçük keseler vardır. Bu keselerin salgıladığı mukus anüsün kayganlığını düzenlerler. Kesecikler bir kanalla beraber anüse açılırlar. Kanalın tıkanmasıyla enfeksiyon ve apse oluşumu başlar. Bu kese ile cilt arasında meydana gelen tünel şeklindeki yapıya anal fistül denir. Tünel aracılığıyla ciltte iltihaplı akıntı oluşur. Fistül ağzında tıkanma oluşursa apseler kendini tekrarlar.

Anal fistül belirtileri; Makat çevresinde yoğun ağrı, dolgunluk hissi, şişlik gibi şikayetlere yol açan apseler hastada halsizlik, ateş, titreme gibi rahatsızlıklara neden olur. Her apse anal fistüle dönüşmez. Apseler erkenden boşalırsa tedavi daha kolay olur. Tedavi ertelenirse apselerin yüzde 50’si anal fistül meydana getirir.

Anal fistüllerin yarısından fazlası anal apse oluşumlarına bağlı olarak kendini gösterir. Apsenin cilde veya başka bir boşluğa boşalmasına rağmen kalan boşluk tam olarak iyileşme sağlamaz. İlerleyerek tünel halini alır ve enfeksiyon devam eder. Meydana gelen tüneller iç ve dış olarak ikiye ayrılırlar. Bu iki ağızdan iç ağız makatta dentat line çizgisinde, dış ağız anüs çevresinde cilt üzerinde yer alır. Anal fistülün risk faktörleri arasında; anal travma, anal cerrahi ve crohn hastalığı mevcuttur.

Anal fistülü anlamak ve tanı koymak için muayene yeterli olacaktır. Fistülün tipini anlamak için anestezi eşliğinde fistülografi, muayane ve MR işlemleri gerekli olabilir. Ameliyatta kolaylık sağlanması adına fistül iç ve dış ağzının fistül traktının orta kısmı yerleştirilmesi gerekir. Böylece fistül traktının 3 boyutlu hali ortaya çıkacaktır. Anal bölgedeki yerleşim yerlerine göre sınıflandırılan anal fistülün 5 çeşidi vardır. Bunlar; İntersfinkterik fistül, transsfinkterik fistül, suprasfinkterik fistül, ekstrasfinkterik fistül.

Anal fistül çeşitleri:

-İntersfinkterik fistül: Makatı kontrol eden iç kas ile dış kas arasından geçerek makat içine açılır.
-Transsfinkterik fistül: Makatı kontrol eden dıştaki kasın arasından geçerek makat içine açılır.
-Suprasfinkterik fistül: Makatı kontrol eden kasların hepsinin üzerinden geçerek makat içine açılır.
-Ekstrasfinkterik fistül: Makat etrafındaki cilt ile kalın bağırsağın son bölümü olan rektum içine direk açılır.

Anal fistüller kendi kendilerine geçmezler. Hastalar genellikle makat bölgelerinin hassas olmasından dolayı anal fistül tedavilerini geciktirirler. Tedavi geciktiği için bu bölgede başka hastalıklara da yol açma ihtimali de oluşur.

Anal fistül tedavisi; Anal fistül tedavisi merkezimizde ameliyatsız olarak yapılmaktadır. Tedavi edilen anal fistülde başarı hastalığın tekrar etmemesiyle ölçülebilir. Ameliyatsız tedavide kesi ve dikiş işlemleri yapılmadığı için kişide tedavi sonrasında hızlı bir iyileşme görülür. Erken dönem anal fistülde tedavi süreci daha hızlı gelişmektedir. Akut (erken) dönemde olan hastaların zaman kaybetmeden bir proktoloji uzmanına görünmeleri bu yüzden çok önemlidir. Ameliyatsız yapılacak tedavi hastalara birçok avantaj ve konfor sağlamaktadır. Lokal anestezi ile işlem yapılacağı için hasta ameliyat stresine girmez. Tedavi bittikten sonra hasta gündelik hayatına hemen dönebilir. Anal fistül tedavisi ile ilgili detaylı bilgi için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimizi arayabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623.

     

    Biz Sizi Arayalım

    Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için adınızı ve telefon numaranızı bırakabilirsiniz.