Makatta Ağrı Neden Olur? Makat Apsesi Nedir?

Makatta Agri Neden Olur

Makatta ağrı ülkemizde oldukça yaygın olarak görülebilen hastalıkların belirtisi olarak yer almaktadır. Bölge nedeni ile sıklıkla utanılmasından kaynaklı olarak da tedavisi ertelenen makat hastalıklarının başında şiddetli ağrının olması gelmektedir.

Makat Ağrısı

Makat bölgesi vücudumuzun hassas olan organları arasında yer almaktadır. Anal kanal sinir uçları bakımından oldukça zengin olmasında kaynaklı olarak hassasiyet boyutunu arttırmaktadır. Birçok makat hastalıklarında bölgede gerek normal gerekse çok şiddetli olup, insanın yaşam şartlarını zorlayacak dereceye getirebilen ağrılar yaşanabilmektedir. Kişiyi psikolojik açıdan oldukça rahatsız eden bu ağrılar, makat bölgesinde gelişim gösterebilen hemoroid, fissür, kıl dönmesi, apse ve fistül gibi hastalıkların bir habercisi olduğu bilinmesi gerekir. Bunun dışında makat ağrısı; kronik kabızlık, mantar iltihapları, apseler, hamilelik ve doğum süreçleri, mide üşütmesi, bağırsak iltihapları, egzama, makat (kolon) kanseri gibi birçok hastalıkların da belirtisi olarak da karşımıza çıkmaktadır.ın.

Makatta yaşanılan ağrılar sıklıkla kronik kabızlığın yaşanmasına bağlı olarak gelişen, zorlanarak yapılan dışkılama işlemleri sonunda gerçekleşebilir. Sindirimin en son tamamlandığı son merkez olarak bilinen ve bir beyin gibi tüm istemli veya istemsiz uyarıları bir emir olarak algılayarak sonlandıran bağırsaklarımızdır. Bağırsaklarımızdan anal kanal boyunca ilerleyerek, makat bölgesine gelmesi ile dışkılamanın son bulma sırasında bir takım istenmeyen sorunlar ile karşılaşılabilir. Tuvalet sırasındaki ağrılar veya tuvalet sonrasında yaşanılan şiddetli ağrıların altında makat hastalıklarının yattığını unutmamak gerekir. Özellikle kadın bireylerin hamilelik dönemi ve doğum sırasında karşılaşabileceği bu hastalıklar ve aşırı ıkınma hareketlerinin yaşanması makat ağrılarını ortaya çıkarabilmektedir.

Makat ağrıları ile karşılaşıldığında yalnızca bu bölüme bakan proktologların değerlendirmelerini unutmamak gerekir. İnternet üzerinden araştırmalar soncunda uygulanan kremler, bitkisel tedaviler, antibiyotik tedavileri gibi yöntemlere başvurmadan önce muhakkak bir hekime danışmak gerekmektedir. Çünkü makat bölgesinde yaşanılan ağrılar beraberinde bir takım başka belirtilerin yaşanmasına zemin hazırlamış olmaktadır. Her hastalığın başında gerekli olan tanı soncunda uygulanan tedavi şekline nasıl karar verildiği gibi makat bölgesinde yaşanılan ağrı ve tüm belirtileri doğuran hastalıkların da tedavisi edilmesi gerektiğini unutmayınız.

Makat Apsesi

Makat apsesi, makatta oluşan zamanla gelişen apselere verilen isimdir. Makatı (anüs) çevreleyen doku etrafında oluşabilen makattaki apse hastalığını tam olarak anlamak için öncelikli olarak, anatomik yapı hakkında biraz bilgiye sahip olmak gerekir. Çünkü perianal apse soncunda gelişen tedaviler ve komplikasyonları anlamak, tedavinin başlanmasına vesile olmaktadır.

Makat (anüs) bölgesi iki kas tabakası ile örtülüdür. Dışta yer alan eksternal anal sfinktir kası ismini vermiş olduğumuz istemli olarak gelişen ve kişinin kontrol altına alabileceği çizgili kasın mevcut olmasıdır. İnsanlar bu kas sayesinde vücudumuzda istemli olarak gelişen idrar yapma ve dışkılama isteminin gerçekleşmesi sağlanabilmektedir. İşte bu yüzden kişi bu kasın sayesinde tuvalet ihtiyaçlarını erteleyebilir veya tutabilir. İçte yer alan kas ise internal anal sfinkter adını vermiş düz kas liflerinden oluşan istemsiz olarak gelişen ve kişinin kontrolü altında olmayan dokulardır diyebiliriz. Bu nedenle içte dışta yer alarak gelişen liflerden oluşan kas tabakaları kişinin dışkısının kontrol altına almasına ve tutmasını gerçekleştirmektedir.

Makat kanalı, yani anal kanal üzerinde bağırsağın iç yüzeyini çevreleyen tabaka ile bunun üzerini örten tabakanın başlangıç yeridir. Bu bölgede salgı bezleri bulunmaktadır. Bu salgı bezleri de belirttiğimiz iki kas arasına yerleşerek anal kanala açılmaktadır. Buradaki asıl hedef anal kanaldaki akışı rahat bir şekilde sağlayarak, dışkılamanın kolay olmasıdır.

Makatta apse, çoğunlukla alandaki anal Grandlardan yani salgı bezlerinden kaynaklanarak ilerlemektedir. Bu bezle normalde makat ağzında kirli dışkı ile sürekli temas halindedir. Böylelikle sürekli enfekte olan bir bölgedir. Düzenli yapılan dışkılama sonrasında da bu salgı bezlerinin içeriğinin düzenli olarak boşaltılması yanı ters olarak gerçekleşen akım sayesinde korunmuş olur. Fakat bazen normal dışkılama yaptığımızı zannetmiş olsak da yumuşak ve cıvık dışkılama sonrasında anal anal bezlerin ağzı bir anda tıkanabilir. Böylelikle enfekte olan yapıyı salgı bezi dışarı atamadığından dolayı anal apse gerçekleşmiş olur.

Anal apse adını alan makat apsesi, küçük bir odak (kesecik) olarak başlayarak, kas içerisindeki boşluktan ilerledikçe farklı isimde adlandırılırlar. İki arasındaki boşlukta gelişmesine intersfinkterik apse, artarak yine iki kas arasından aşağı makat bölgesinin ağzına ve cilt altına ilerlemesine perianal apse, iki kas arasından yukarıdaki boşluğa doğru ilerlemesine de supralevator apse olarak bilinir. Makatın dış kasını delip, geçmesine de iskioanal apse adı verilmektedir. İntersfinkterik ve iskioanal apseler, makat bölümün arkasında geçerek sağlı ve sollu olarak yayılarak at nalı şeklinde karmaşık bir yapı haline dönüşebilir. Böylelikle anal fistül apseleri haline dönüşebilir.

Perianal Fistül Apsesi

Vücuttaki sistemin çalışmasını ayrı ayrı kontrol eden, denetleyici görev üstlenerek çalışan salgı bezleri nasıl ki ağızdaki tükürük bezinin salgılandığı gibi anal kanal üzerinde de anüs bölgesine salgı bezlerinin yapmış olduğu salgıdan kaynaklanan tıkanmalar meydana gelir. Böylelikle yer alan salgının bezinin içerisindeki sıvı toplanarak iltihap oluşturması perianal apseyi oluşturmaktadır. Böylelikle makat bölgesinde kendi gösteren hastalık olarak akıntı şeklini alır. Bu nedenle anal apseler anal bölge enfeksiyonları içinde değerlendirilerek tedaviye başlanılır. Makat içindeki dışkılamanın akışının sağlayan ve kontrol altına alarak salgı bezlerinin salgılamış olduğu sıvı ile bezlerin tıkanması, makat kaslarındaki direncin düşük olmasından dolayı bu apse kaslar arasında ilerleyerek, yayılıp, gelişir.

Erken dönemde bu fistül traktının oluşturmuş olduğu apsenin direnaj edilmesi, kapsülün içinin boşaltılması gerekir. Aksi halde kişiye vermiş olduğu belirti ve şikayetler de artış gözlemlenir. Ateş halsizlik, baş ağrısı mide bulantısı, kusma karı ağrısı gibi birtakım şikâyetleri belirmiş olur. Bu nedenle apsenin drenaj edilmesi çok önemlidir. Yani bölgedeki enfeksiyonunun çıkarılması gerekir. Apsenin drenaji için geç kalınmış olunursa hastalığın tekrarlayıp karmaşık yapıdaki fistülleşmesini sağlanmış olunur. Apsenin kendiliğinden boşaltıldığında enfeksiyonun geçeceğini düşünüler kişiler tarafından çıkarılması sonunda iyileşebileceklerini düşünmüş olmaları aslında tam tersi etki yaratmalarına yol açmaktadır. Farkında olmadan hastalığı farklı boyutlara taşımış olurlar.

Apsenin drenaj edilmesi küçük bir işlem olarak uygulanır. Başlangıç aşamasında antibiyotik ve enjektör yardımı ile içi boşalan apseler de bir rahatlama sağlanmış olunsa da iyileşmenin tam anlamı ile sağlanmadığını bilmek gerekmektedir. enfeksiyonun yayılım oluşturabileceğini düşünürsek olursak da eğer basit ve kendiliğinden geçebilecek bir rahatsızlık olmadığının kanısına varılmış olur. Apsenin geç döneminde fark edilen bu perianal fistül apse çeşitleri mutlaka alanında çalışmalar yapmış olan proktoloji hekimleri tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir.

Fistül hattı, fistül traktı kanalı boyunca uzanan iltihabik gelişen enfeksiyon kişiye oldukça zor anlar yaşatabilmektedir. Enfeksiyonun vermiş olduğu belirtilerin dışında, dayanılması güç olan şiddetli ağrılara ve sarı, irinli ve kötü kokulu iltihap akıntılarına yol açarlar. Böylelikle hastaların çamaşırlarında sürekli olan bir akıntı ve kötü bir koku yer alır. İstenmeyen bir kanal hattının oluşması ile gelişen fistül yolunda, temizlik önemlidir. Bölge nedeni ile sürekli dışkı ile karşılaşmasından kaynaklı olarak hijyene özen gösterilmelidir ki enfeksiyonda yayılım sağlanmasın. Makat bölgesindeki verdiği belirtilerin dışında apsenin oluşması kişinin oturup, kalkmasını etkileyerek bölgede kızarıklık şişlik meydana gelir.

Fistül hastalığının geçmemesi ve sürekli bir tekrarın yaşanması halinde altında bu apsenin neden olabileceği başka bir hastalığın yatıp yatmadığını öğrenmek gerekmektedir. Çünkü geç dönemde fark edilebilen fistül apselerinin oluşmasında nadiren de olsa karşılaşılabilen crohn ve çeşitli bağırsak inflamatuvar hastalıkları da yatıyor olabilmektedir. Bu nedenle hastalar bunun bilincin de olup tedaviyi ertelememelidirler.

Fistül hastalığının kendiliğinden geçmediğinin unutmamak gerekir. Kesin tanı ve sağlıklı bir tedavi için mutlaka bir doktora başvurmanız gerekir. Bölgede oluşan apsenin kızarıklığın ve şişliğin olması yani makattaki apse ağzının bir veya birden fazla giriş deliklerinin oluşturması hekim için öncelikli olarak ilk tanıda yeterli olabilmektedir. Böylelikle gerekli olabilecek diğer ayırıcı tanıların yardımcı olması için hekiminiz en doğru kararı vermiş olacaktır. Dolayısıyla tedavinin planlamasını da başvurmuş olduğunuz hekim tarafından muhakkak uygulanacaktır. Sağlığınız için tedavi olmaktan kaçmayın ve mutlaka bu alanda başarı sağlamış olan proktoglara danışmaktan çekinmeyin.

     

    Biz Sizi Arayalım

    Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için adınızı ve telefon numaranızı bırakabilirsiniz.