Makat Çatlağı Kendiliğinden Geçer Mi?

Makat Catlagi Kendiliginden Gecer Mi

Makat çatlağı ya da tıp dilindeki bilinen adı ile anal fissür, adından da anlaşılacağı üzere makat bölgesinde yırtık, çatlak veya yara oluşumu ile kişide şiddetli rahatsızlıkların oluşumuna neden olabilmektedir.

Anüs bölgesinin zorlanmalara karşı dayanıksız ve bölgede çok sayıda sinir ucunu barındırması ile de hassas oluşu “makat çatlağı” oluşumunu tetikleyen önemli bir etken olarak ortaya çıkmaktadır.

Anal Fissür Çeşitleri

Anal fissür (makat çatlağı) çeşitleri ikiye ayrılmaktadır. İki farklı şekilde gözlemlenebilen anal fissürü şu şekilde açıklayabiliriz:

1. Akut Anal Fissür

Akut anal fissür, hastalığın başlangıç evresinde olduğunu ifade etmektedir. Hastaların akut anal fissür süreci yaklaşık 4 ya da 6 hafta arasında gerçekleşmektedir. Dışkı işlemini sırasında hasta, cam parçacıkları çıkarıyormuş gibi bir his bazense bıçak batması diye tarif ettiği ağrılı ve acı veren şikâyetleri yaşayabilmektedir.

2. Kronik Anal Fissür

Kronik anal fissür, akut konumdayken tedavi edilmeyen anal fissürün hastalığının ilerlemesi ile kronik evreye geçmesine denir. Bu aşamada kronik anal fissür, makatta oluşan yırtık ya da çatlağın ilerlemesi sonucunda kişide dayanılması güç ağrıların hissedilmesine sebebiyet vermektedir.

Akut anal fissürün bu evreye geçişi genellikle başlangıç aşamasının yaklaşık 8 haftadan uzun sürmesiyle meydana gelebilmektedir. Bu aşamada hasta, aynı cam parçacıkları çıkıyor hissini akut evreye göre daha şiddetli hisseder hale gelebilmektedir.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir:  Makat Çatlağı Ameliyatı Ve Ameliyat Sonrası

Makat Çatlağı (Anal Fissür) Neden Olur?

Makat çatlağı, genellikle bölgenin belirli sebepler neticesiyle zorlanmasıyla oluşum göstermektedir. Bu sebeplerden en sık makat çatlağının oluşumuna neden olan etken, kronik kabızlık olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Uzun süreli devam eden kronik kabızlık sebebiyle bölgenin ıkınma hareketleri ile zorlanması sonucunda makatta çatlak oluşumu gözlemlenebilmektedir. Kronik kabızlığın yanı sıra, kronik ishal de yine makat bölgesini devamlı zorlaması ile makat çatlağı oluşumunu ortaya çıkarabilmektedir.

Makat çatlağının(anal fissür) oluşumuna neden olan başka ve sık görülen bir etken de kadınların gebelik ve normal doğum süreçleri olarak öne çıkmaktadır. Bunların yanında kişinin hazır paket gıdalar ile günlük besin ihtiyacını karşılaması, günlük tüketmesi gereken 2,5-3 litre suyun oldukça altına düşmesi, tuvalette uzun kalması, obezite gibi etkenler makat çatlağına neden olan belirtiler arasındadır.

Makat Çatlağı (Anal Fissür) Nasıl Geçer?

Makat çatlağı rahatsızlığının kendi kendine geçmesi mümkün değildir. Öyle ki çatlağın oluştuğu makat bölgesi itibari ile bölgeden sürekli geçen dışkının sebep olması ve bölgeden çıkışı sebebiyle bölgeyi sürekli zorluyor oluşu, makat çatlağının kendiliğinden geçmesini neredeyse imkânsız hale getirebilmektedir.

Bununla birlikte kişinin beslenme düzenine dikkat etmediği takdirde var olan kabızlık problemi devam ederek makat bölgesini zorlanmaya devam edebilir. Bu noktada hastanın kesinlikle tedavi olmaya başlaması önemli bir etkendir. Bir diğer önemli etken ise hastanın anal fissür oluşumuna neden olan kabızlık, ishal, yanlış beslenme, uzun süre oturma ve hamilelik süreci gibi durumlardan uzak durulması önerilebilir.

Makat çatlağı ve diğer hastalıklarda ne yazık ki zaman her şeyin ilacı olamıyor. Konu hastalık olduğu zaman çare değil, daha büyük dertlere yol açan bir unsur olarak karşınıza çıkabilir. Bu sebeple makat çatlağının da kendi kendine geçmesini beklemek büyük bir hatadan öteye gidememektedir.

Makat çatlağı tedavisi için kullanılan bitkisel yöntemler de tedavi için kalıcı bir çözümü ifade etmekte yetersiz kalabiliyor. Kullanılan ilaç, krem ya da bitkilerle oluşturulmuş kürler makat çatlağının hastaya vermiş olduğu şikâyetlerin sadece belirli bir süre için azalmasına yardımcı olabilmektedir. Krem ya da bitkisel kür sürmek hastanın kendi kendine hiçbir şey yapmadan beklemesi ile neredeyse eş değerdedir.

Makat çatlağı (anal fissür) kendiliğinden geçmediği gibi yukarıda da bahsedildiği gibi ilerleyerek kendini gösterebilir. Bununla birlikte makatta bulunan çatlaktan sıklıkla geçmekte olan dışkı sebebiyle bölgede apse oluşumu gözlemlenebilir. Bölgede apse oluşumu “anal fistül” denilen başka bir makat hastalığının kapılarını aralayabilir. Öyle ki anal fistül çok daha zor ve karmaşık bir yapıda meydana gelebilmektedir.

Makatta oluşan apsenin bölgeden atılması amacıyla anüste doğal olmayan anormal bir kanal ya da tünel oluşumu böylelikle gerçekleşir. Her oluşan anal fissür, anal fistüle neden olmasa da tedavide geç kalındığı müddetçe, kişide anal fistülün oluşum riski de devam ediyor olabilir.

Makat çatlağının oluşma sebebinde temiz olmama faktörü rol oynamamaktadır. Anal fissür yani makat çatlağı yukarıda da bahsedildiği üzere çoğunlukla belirli sebepler neticesiyle anal bölgenin zorlanmasından kaynaklı olarak kişide oluşum göstermektedir. Fakat hijyensizlik, tedavi edilmeyen anal fissürün ilerlemesine ve farklı boyutlara bürünmesine neden olabilmektedir.

Proktoloji uzmanlarının makat çatlağını tedavi edici birçok yöntemi bulunmaktadır. Bunlar; kas gevşetici enjeksiyon, elektro cerrahi, radyofrekans tedavileri olarak yer almaktadır.

Fakat günümüz gelişen teknolojisi ile makat çatlağının tedavisi hastaların kafasında soru işareti bırakmayacak kadar başarılı ve sağlıklı bir şekilde ameliyatsız lazerli yöntemle gerçekleştirilebilmektedir. Klasik yöntemle yapılan cerrahi işlemlere kıyasla lazerli makat çatlağı tedavisi ile hasta aynı gün sosyal yaşantısına dönebilmektedir.

     

    Biz Sizi Arayalım

    Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için adınızı ve telefon numaranızı bırakabilirsiniz.