Kıl Dönmesi Nerede Olur?

Kil Donmesi Nerede Olur

Kıl dönmesi özellikle de tüylü erkeklerin hayatlarında bir kere de olsa başlarına gelen bir rahatsızlıktır. Tüylerin kuyruk sokumu bölgesindeki gözenekler içerisinde birikmesiyle başlar. Ardından bu gözenekler içerisinde kir ve bakteri de dolar ve iltihaplı apse oluşur. Kıl dönmesi en başta bir gözenek ve tüy problemidir. Yani bir hastada kıl dönmesi görülmüşse tüy ve gözenek problemi giderilmediği takdirde tekrar nüksedebilir. Kıl dönmesi apsesi makat hastalıkları içerisinde onu diğer hastalıklardan ayıran temel bir belirtidir. Apse kıl dönmesini hastalık haline getirip hastada ciddi semptomlara neden olur. Ateş, halsizlik gibi belirtiler kıl dönmesi apsesi yüzünden oluşur. Akut apse varlığında, bir kesi ile iltihaplı sıvının boşaltılması sağlanmalıdır. Bu durumda iltihap ve ağrının gerilemesi ile tedavi edilir. Bu işlem apsenin büyüklüğüne ve hastanın tercihine göre yapılmaktadır. Kıl dönmesi ameliyatı küçük bir kesi ile cerahatin boşaltılmasıdır. İşlemden sonra bu bölge her gün banyo yapılarak veya duş ile temizlenir. Amaç buradaki cerahat, kıl ve doku artıklarının temizlenmesidir.

Kıl Dönmesi Bulguları

Kıl dönmesi belirtilerinde öncelikle kuyruk sokumu bölgesinde akıntılar geldiği görülür. Bu akıntılar iltihaplı veya kanamalı olabilir. Cilt altına giren kıllar zamanla birikir. Vücut kendi kendini koruma mekanizmasını devreye koyar ve sıvı salgılamaya başlar. Kılların etrafını saracak biçimde bir zar yuvası oluşturur. Biriken kıllar bu zar yuvası içinde toplanır. Kıllar cilt altına ilk girdikleri deliği kapatır içeride hala sıvı salgılanmaya devam eder. Salgılanan sıvı birikir ve çıkacak delik bulamadığı için sivilce gibi çıkış noktası oluşturur. Sonrasında akıntı olur. Kıl dönmesi apseleşir ve kuyruk sokumunda şişlik meydana gelir. Bu şişlikler çok ağrı yapar. Kıl batması ve kıl dönmesi iki farklı hastalıktır. Kıl batması tüylerin derinin üstüne çıkamaması sonucu deri altında büyümeye başlamasıdır. Kıl batması kişinin sağlığını tehdit edecek bir durum barındırmaz. Sadece estetik açıdan rahatsız edicidir. Kıl dönmesi ise gözenekler içerisindeki biriken iltihaplı apsedir. Kıl dönmesi rahatsızlığına zemin hazırlayan en önemli şey tüy ve gözenek problemidir. Özellikle erkeklerde ergenlik döneminde artan tüylenmeye bağlı olarak gelişir. Aynı zamanda kuyruk sokumu bölgesinin hijyeni de büyük önem taşımaktadır. Çünkü kir ve bakteriler bu bölgede birikerek tüylere eşlik eder ve gözenekler içerisinde apse oluşturur. Uzun süre oturmak, masa başı işlerde çalışmak da kıl dönmesi için büyük risk faktörüdür. Uzun süre oturan kişiler sırttaki tüylerin sürtünme yoluyla kuyruk sokumunda birikmesine yol açar.

Kıl Dönmesi Bölgesi

Kıl dönmesi sırt bölgesindeki tüylerin sürtünerek kuyruk sokumuna doğru ilerlemesiyle oluşur. Bu da özellikle sırt tüylerinin kopunca kuyruk sokumunda birikmeye müsait oluşundandır. Ama bu durum kıl dönmesi rahatsızlığının yalnızca kuyruk sokumunda görüleceği anlamına gelmez. Kıl dönmesinin görüldüğü yerler şu şekildedir:

Kuyruk sokumu bölgesi kıl dönmesinin en çok görüldüğü bölgedir. Bunun nedeni bu bölgedeki gözenekler gelişme çağındayken genişlemeye başlar. Bu sayede kişinin tüyleri kopunca gözenekler içerisine yerleşebilirler.
Göbek bölgesinde ise özellikle göbeğin çukur bölgesinde kılların birikmesi ile oluşur. Burada oluşan kıl dönmesi hastaya kaşıntı yapar. Şişme ve kızarıklık görülür.

Kıl Dönmesi Tedavi

Parmakta görülen kıl dönmesi ise oldukça nadir görülmekle beraber bazı meslek gruplarına özel olarak rastlanabilmektedir.Kıl dönmesi tedavisinde ameliyatsız yöntemlerle bu işlemler kolayca yapılabilmektedir. Narkozsuz, dikişsiz ve pansumana gerek kalmayan bu yöntemlerle birlikte kıl dönmesi tedaviniz hızlı bir şekilde gerçekleşecek ve anında gündelik hayatınıza geri dönebileceksiniz. Kıl dönmesi mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Eczanelerden alınan krem ve ilaçlar hastalığınızın ancak ertelenmesine neden olur. İhmal edildiği zaman kuyruk sokumundaki kıl dönmesi büyüyerek ciddi boyutlara ulaşabilir. Kıl kesesi tamamen çıkarılmadığında şikayetler sık sık tekrarlar. Hasta günlük hayatını sürdürürken sıkıntı yaşar.

     

    Biz Sizi Arayalım

    Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için adınızı ve telefon numaranızı bırakabilirsiniz.