Kahve ve Makat Hastalıkları İlişkisi

Kahve ve Makat Hastaliklari Iliskisi

Kahve yüzyıllardır insanlar için zevkli bir içecek kültürüdür. İnsanlar genelde kahveyi özellikle sabahları daha dinç ve zinde olmak için içerler. Kahve içerisinde bulundurduğu kafein ile alzheimer’ı önler, kişiye odaklanma gücü sağlar. Aynı zamanda latte kahvelerde bulunan süt ile kişiye tokluk hissi verir. Kalp sağlığına faydalıdır. Fakat kahve tüketiminde mühim olan uygun miktarda içmektir. Kahvenin fazla tüketilmesi kişilerde çok ciddi problemlere yol açabilir. Yüksek tansiyon ve kalp ritim bozuklukları yaşanabilir. Fazla tüketiminde içerisinde bulunan yağ yüzünden obeziteye sebep verebilir. Aynı zamanda mide asitini bozması bakımından sindirim sistemini ve mideyi bozabilir.

Makat bölgesi rektumun hemen alt bölgesinde bulunan iki kasın ortasındaki yaklaşık 2 cm’lik kanala makat denmektedir. İnsan vücudunda hayati öneme sahip olan bu kanal sayesinde kişi vücudundaki fazlalıkları boşaltabilmektedir. Makat bölgesi iki adet sfinkter’e yani büzücü kasa sahiptir. Bunlardan biri iç sfinkter diğeri dış sfinkter’dir. İç sfinkter istemsiz çalışır yani onu istediğiniz gibi sıkıştıramazsınız. Kişi dışkılama yaşarken iç sfinkter kasları kendiliğinden açılıp dışkılama sonrası sımsıkı kapanırlar. Tuvaletiniz geldiği anda ise sfinkter kaslarınızı içgüdüsel olarak açmaya hazırlanırsınız. Dışkınızın siz istemediğiniz müddetçe dışarı çıkmamasını ise pelvik kaslarınıza borçlusunuzdur.

Makat Hastalıkları

Makat bölgesinin hayati öneme sahip olmasının nedeni vücut eğer sağlıklı yollarla dışkılama ihtiyacını gidermezse bu durum ölümüne bile sebep olabilir. Dışkılama ihtiyacının giderilmemesinin en temel sebebi kronik kabızlıktır. Kronik kabızlık bağırsak hareketlerinin bozulması ile boşaltımı sekteye uğratan bir hastalıktır. Gerekli önlemler de alınmadığı takdirde hemoroid, fissür, fistül ve kıl dönmesi gibi makat rahatsızlıklarına zemin oluşturur. Makat hastalıklarının en temel nedenlerinden biri kronik kabızlıktır. Bağırsak hareketleri düzenli olmayan kişilerde hemoroid rahatsızlığı daha fazla görülmektedir. Bağırsak hareketlerinin düzenini bozan her besini tüketirken dikkatli olunmalıdır. Kronik kabızlık esnasında ise kişi dışkılama gerçekleştirmek için makat ve çevresini zorlar. Hemoroid, fissür, fistül ve kıl dönmesi gibi rahatsızlıkları yaşayan kişi de şiddetli ıkınma gerçekleştirirken makat çevresini zorlar ve hastalığını daha şiddetli duruma getirir. Yasaklı besinleri tüketen kişinin bu yüzden kabızlığı artacaktır ve hastalıkları da onları daha çok çileden çıkarmaya başlayacaktır. Bu tarz rahatsızlıklara sebebiyet vermemek adına yasaklı besinleri tüketmemiz gerekmektedir. Kabız olduğunuz zaman yapmak isteyeceğiniz son şey yanlış şeyler yiyerek hastalığın gidişatını daha çok kötü hale getirmektir. Kronik kabızlığa yakalandığınız vakit bol bol su içmeli ve lifli besinler tüketmelisiniz. Kronik kabızlığa iyi gelen besinler olarak lifli gıdalar her zaman önerilmiştir. Kronik kabızlık sonucu hemoroid belirtileri dışkılama esnasında yaşanan şiddetli ağrı ve zorlanmadır. Fissür belirtileri ise makat bölgesinde meydana gelen çatlak yüzünden ağrıya eşlik eden tuvalet kağıdındaki taze kandır. Fistül belirtileri fissür belirtisinden farklı olarak küçük delikcikler halindedir ve gelen kan iltihaplıdır.

Kahve İçmek ve Zararları

Makat hastalıkları ise kabızlık, obezite, hamilelik gibi nedenlere bağlı olarak gelişmektedir. Kahve tüketiminin fazla olması da direk olarak olmasa da dolaylı olarak makat hastalıklarını tetiklemektedir. Mesela eğer obezseniz hemoroit olma olasılığınız daha yüksektir, bu nedenle sık sık kahve bazlı içecekler içmek veya kahvenize çok fazla şeker ve krema eklemek sizi obezite yapabilir bu durumda dolaylı olarak makat hastalıklarına yakalanma olasılığınızı arttırır. Kahvenin makat hastalıklarına bir diğer etkisi ise kabızlığı dolaylı yoldan tetiklemesidir. Kişinin kabız olmasının sebebi dengesiz beslenme ve susuz kalmasıdır. Kahve içmek kişinin susuzluk hissini giderir ve kişi tekrar su içme gereksinimi duymaz. Gerekli su miktarını almayan kişi ise kabızlık problemi yaşayabilir. Makat hastalıklarından birine yakalandığınız vakit beslenme düzeninize dikkat etmeli, bol lifli gıdalar almalısınız. Aynı zamanda bol bol su içerek kabızlığı önlemeli, makat bölgenizi hijyenik tutmalısınız. Her ne kadar kahvenin hastalığınıza direk olarak etkisi olmasa da bu süreçte ne yeyip içtiğinize ekstra önem göstermeniz gerekmektedir.

Makat bölgeniz yanma, şiddetli ağrı veya kanama gibi problem yaşadığında bu durumu asla es geçmeyiniz. Bu tarz semptomlar hemoroid belirtisi, fissür belirtisi ve fistül belirtisi olabilir. Aynı zamanda bölgede görülen kabarıklıklar da genital siğil belirtisi olabilmektedir. Bölgenin hassas bir bölge olması sebebiyle eğer bu tarz hastalık durumunda ameliyat olmaktan korkuyorsanız ameliyatsız yöntemlerini araştırabilirsiniz. Hemoroid tedavisinde, fissür tedavisinde ve fistül tedavisinde lazerle ameliyatsız tedavi yöntemleri mevcuttur.

 

     

    Biz Sizi Arayalım

    Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için adınızı ve telefon numaranızı bırakabilirsiniz.