Kabızlığa İyi Gelmeyen Yiyecekler

Kabizliga Iyi Gelmeyen Yiyecekler

Doğada bulunan her besin özü itibariyle evrene bir katkıda bulunmaktadır. İnsan ise doğduğu günden bu yana doğadaki besinleri çeşitli işlemlere maruz bırakarak daha az yararlı hale getirmektedir. Aynı zamanda her besin doğru kullanım alanı dâhilinde kendi faydasını göstermektedir. Aynı zamanda yararlı da olsa besinleri dengeli bir şekilde tüketmek gerekmektedir.

Kronik kabızlık bağırsak hareketlerinin bozulması ile boşaltımı sekteye uğratan bir hastalıktır. Gerekli önlemler de alınmadığı takdirde hemoroid, fissür, fistül ve kıl dönmesi gibi makat rahatsızlıklarına zemin oluşturur. Makat hastalıklarının en temel nedenlerinden biri kronik kabızlıktır. Bağırsak hareketleri düzenli olmayan kişilerde hemoroid rahatsızlığı daha fazla görülmektedir. Bağırsak hareketlerinin düzenini bozan her besini tüketirken dikkatli olunmalıdır.

Kabızlık Sonucu Gelişen Rahatsızlıklar

Kronik kabızlık esnasında ise kişi dışkılama gerçekleştirmek için makat ve çevresini zorlar. Hemoroid, fissür, fistül ve kıl dönmesi gibi rahatsızlıkları yaşayan kişi de şiddetli ıkınma gerçekleştirirken makat çevresini zorlar ve hastalığını daha şiddetli duruma getirir. Yasaklı besinleri tüketen kişinin bu yüzden kabızlığı artacaktır ve hastalıkları da onları daha çok çileden çıkarmaya başlayacaktır. Bu tarz rahatsızlıklara sebebiyet vermemek adına yasaklı besinleri tüketmemiz gerekmektedir. Kabız olduğunuz zaman yapmak isteyeceğiniz son şey yanlış şeyler yiyerek hastalığın gidişatını daha çok kötü hale getirmektir. Kronik kabızlığa yakalandığınız vakit bol bol su içmeli ve lifli besinler tüketmelisiniz. Kronik kabızlığa iyi gelen besinler olarak lifli gıdalar her zaman önerilmiştir. Önerilen gıdalar hakkında bilgi sahibi olmak için “Kronik Kabızlığa Lifli Besinlerle Son Verin” yazımıza buradan tıklayarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Peki, yememeniz gereken besinler hakkında ne kadar bilgilisiniz? Kronik kabızlık esnasında kişiye zor anlar yaşatabileceği gibi kronik kabızlık riskini de arttıran yiyecekler şu şekildedir:

Beyaz un içeren yiyecekler, tehlikeli üç beyazlardan biridir. üç beyazı hayatımızda bir kere de olsa duymuşuzdur. Tuz, şeker ve un olarak bilinen fazla tüketiminde insan sağlığına zarar veren üç Bir kişinin günlük tuz alımı miktarından fazla tuz tüketmesiyle yüksek tansiyon, kalp ve damar hastalıkları, kemik erimesi, obezite ve böbrek taşı olumuna sebep olur. Aynı zamanda şekerin da fazla tüketiminde kişinin bağışıklık sistemi güçsüzleşmeye başlar, kişi de dikkat eksikliği ve obezite başlayabilir. Ama kronik kabızlık için özellikle beyaz un tehlikelidir.

Beyaz unun üretim sürecinde buğday tanesindeki vücut için yararlı olan kepek ayrıştırılır. geriye kalan kısım ise kabızlık için yararlı olan posadan yani liften arınmış oluyor. Marketlerden alıp tükettiğimiz unlar posadan, vitaminlerden arındırılmış rafine unlardır. Rafine unlar kana aniden karışıp kan şekerini yükseltir. Vücudun insülin dengesi şaşırmaya başladıkça ise kişide insülün direnci oluşmaya başlar. Rafine gıdaların artmasıyla ortaya çıkan insülün direnciyle son dönemde obezite ve kilo problemlerini tetikleyen en önemli unsurdur. Kronik kabızlık için ise bağırsak hareketlerinin düzenli çalışması gerekmektedir. Liften arınmış un yiyen kişilerin bağırsak hareketleri düzensizleşir. İçerisinde liften arınmış beyaz un içeren besinler ise pizza, kek-kurabiye-simit, beyaz ekmek, vb. gibi besinlerdir.

İşlenmiş Etler ise marketlerdeki raf ömrünün uzatılması için içerisine bir takım kimyasallar eklenen etlerdir. İşlenen etler de kabızlığa oldukça zararlıdır. Etlerin içerisine eklenen bazı kimyasallar sindirim sisteminin yapısı bozarak kişinin boşaltım sistemi de zorlanmaktadır. Aynı zamanda işlenmiş etler içerisinde kabızlığı tetikleyen nitratları barındırır. İçerisinde nitrat bulunma ihtimali olan işlenmiş etler sosis, salam, sucuk, domuz pastırması, bologna, vb. Kırmızı et ise durumuna göre değişen bir durumdur. Otlarla beslenen, geleneksel metodlarla yetiştirilen ineklerin eti sağlığa yararlıdır. Ve kronik kabızlığı tetiklememektedir. Ama diğer kırmızı etler kronik kabızlığı arttırmaktadır.

Yiyeceklerin kızartılması da besinlerdeki kabızlık riskini arttırmaktadır. Aslında burada temel faktör bir yemeğin kızartılma süreci geçirmesinden dolayı ortaya çıkan bir maddedir. Bu hangi gıda olursa olsun eğer yanlış kızartma teknikleri uygulandığında ortaya çıkan bir madde türüdür. Kızartılınca açığa çıkan akrilamid maddesi ile gıdalar zehire dönüşmektedir. Çünkü kanserin en büyük tetikleyicilerinden biridir. Aynı zamanda kızartılmış gıdaların sindirim süreci çok yavaştır. Ve vücut bu ürünleri sindirirken çok fazla kendisini zorlar. Bu da kabızlığı arttırmaktadır. Özellikle fast food, mangalda et, patates kızartması, kızarmış tavuk, kızarmış balık gibi ürünlerde bu durum geçerlidir

Süt Ürünleri içerisinde bulundurduğu laktoz yüzünden kabızlığı tetiklemektedir. Aynı zamanda süt ürünleri içerisinde bulunana bazı proteinler de kabızlığın şiddetini arttırmaktadır. Peynir, süt, yoğurt bu ürünlerden bazılarıdır.

Kızarmış gıdalar, işlenmiş etler, beyaz un içeren besinler ve süt ürünleri hem sağlığa zararlı hem de kronik kabızlığı tetikleyen besinlerdir. Tetiklenen kronik kabızlıkla beraber ise makat hastalıkları olan hemoroid, fissür, fistül ve kıl dönmesi rahatsızlıkları daha zor evrelere gelmektedir.

     

    Biz Sizi Arayalım

    Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için adınızı ve telefon numaranızı bırakabilirsiniz.