İç ve Dış Hemoroid Farkı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Ic ve Dis Hemoroid Farki Nedir

Hemoroid ya da halk dilindeki adı ile basur, oldukça bilinen ve makat bölgesinde oluşum gösteren bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkar. Hemoroid, anüs bölgesinde konumlanan toplardamarların çoğunlukla oluşan baskı ya da zorlanma sebebiyle şişmesi ve makat bölgesinde meme ya da tıp dilindeki adı ile pake şeklinde makattan dışarıya doğru çıkmasıdır.

İç (internal) ve dış (eksternal) olarak ikiye ayrılan hemoroid genellikle kişinin dışkılama sırasında ıkınmasına bağlı olarak ortaya çıkmakla birlikte bölgenin zorlanmasına neden olabilecek ishal, ağır yük kaldırma veya buna dayalı sporları yapma ya da kadınlarda hamilelik dönemi ve doğum gibi etkenler sonucunda ortaya çıkabilmektedir.

İç (İnternal) Hemoroid Nedir?

İç hemoroid, çoğunlukla dış hemoroide nazaran daha sık görülen ayrıca oluşum gösterdiği kişiyi oldukça rahatsız eden bir hemoroid çeşididir. İç hemoroidler dört evreye ayrılarak, hastanın şikâyetlerinde ve oluşum şekillerinde değişiklik yaratabilmektedirler.

İç hemoroid birinci evrede; hasta çok fazla şikâyet yaşamayabilir. Bölgede meme oluşumu başlamıştır fakat hastanın çok hissedebileceği bir düzeyde henüz değildir. Bu evrede hemoroid tanısı çoğunlukla doktor kontrolünde yapılacak rektoskopi işlemi ile ortaya çıkarılabilir. Rektoskopi işleminde kalınbağırsağın son bölümü olan rektum incelenir. Aynı zamanda proktoskopi de denilen bu görüntüleme yöntemi ile bağırsağın doku rengi, nemi ve motor fonksiyonları ile ilgili bir takım bilgiler elde edilebilir. Bu yöntem oldukça yüksek başarılara sahip tanı imkânı vermektedir.

İç hemoroid ikinci evrede ise; hasta dışkılama işlemini gerçekleştirdikten sonra tuvalet kâğıdında minik damlalar halinde parlak kırmızı renkli kanamalarla karşılaşabilir. Burada büyümeye başlayan hemoroid memeleri (pakeleri) kişiye varlığını hissettirerek, rahatsızlık vermeye başlamıştır. Bu evrede oluşan hemoroid memeleri, dışkılama sırasında hasta özellikle ıkınma eylemini gerçekleştirirken kendiliğinden makatın dışına çıkar ve sonra yine kendiliğinden makatın içine yerleşir. İkinci evre iç hemoroidde hasta günlük yaşantısında nadiren ağrı hissi ile karşılaşsa da makat bölgesinde kaşıntı, kanama ve ıslaklık hissini yaşayabilmektedir. Bununla birlikte dışkı işlemi sırasında ve bir müddet dışkılama işleminin sonrasında hastanın hissettiği ağrı artış gösterebilmektedir.

Üçüncü evre iç hemoroid için, basur hastalarının daha önceden tedavi yoluna girmedikleri için üzüntü duymaya başladıkları evre de denilebilir. Öyle ki hasta, ikinci evrede genellikle nadiren hissettiği ağrıyı bu evrede artık daha sık ve daha yoğun hissetmeye başlayabilir. Çünkü üçüncü evre iç (internal) hemoroidde dışkılama işlemi sırasında hemoroid memeleri yine kendiliğinden makatın dışına çıkabilmektedirler. Lakin bu evrede hemoroid memeleri (pakeleri) ikinci evredeki gibi kendiliğinden makatın içine girmek yerine, elle müdahale edilerek makatın içine yerleştirilmek durumunda kalırlar. Bu evrede hastanın makat bölgesinde hissettiği dolgunluk ve ıslaklık durumu daha da artış gösterebilmektedir. Hastanın hissettiği bu durum sonucunda hasta, tuvalet sonrasında yeterince temizlenemediği düşüncelerine kapılabilmektedir.

Dördüncü evre hemoroid artık basur memelerinin makatın içinde durmadığı ve sürekli olarak makatın dışında konumlandığı noktadır. Bu evrede elle müdahale yetersiz bir girişim olmaktan öteye gidememektedir. Bu evre hasta şikâyetlerinin oldukça arttığı ve neredeyse hastanın günlük yaşantısını dahi idame ettirmekte zorlandığı bir evre olarak karşımıza çıkmaktadır. Öyle ki hasta için hemoroidin dördüncü evresinde oturup film izlemek, yolculuk yapmak ya da iş yerinde mesai sonuna kadar oturup çalışmak bile yapılması en zor eylemlerden olmuştur. Hastanın iç hemoroidin dördüncü evresinde yaşadığı en yoğun şikayetler: Kanama, kaşıntı, şiddetli ağrı olarak belirtilebilir. Tüm bunlarla birlikte üçüncü evrede hissedilen ıslaklık ve dolgunluk hissi de yine yoğun olarak hastaya şikâyet yaratabilmektedir.

Dış (Ekternal) Hemoroid

Dış (ekternal) hemoroid, iç hemoroidden farklı olarak hastanın, anüs çıkışında meydana gelen hemoroid pakelerini (memelerini) gözle gördüğü ve elle hissedebildiği bir oluşum olarak açıklanabilir. Dış hemoroid yine ağrılı bir süreci beraberinde getirebilmektedir. Aynı zamanda kanama şikâyetlerine de yol açabildiği gibi hemeoroid memeleri makatta mavi ya da mor rengine yakın bir tonda gözlemlenebilmektedir.

Makatın çevresinde bulunan ve hemoroidal damarlardaki kan akışının bozulması ve bölgede kan birikiminin yaşanması bununla birlikte damarların tıkanması sonucunda bu damarlarda kanın pıhtılaşması gerçekleşir. Dış hemoroidal damarlardaki kanın pıhtılaşması ile de “tromboze hemoroid” oluşumu meydana gelir. Tromboze hemoroid oldukça ağrılı seyreder ve hastanın şikâyetlerinin arasında, makatın hemen yanında ağrılı, içi dolu, sert bir şişliğin elle hissedilebiliyor olması vardır.

Makat bölgesindeki sinir uçlarının oldukça fazla olduğu kısım, anüs çıkışında oluşum gösteren dış (eksternal) hemoroidler makatın esasında en hassas noktasında konumlandıkları için baskı sonucunda kişinin oldukça fazla ağrı ve acı hissetmesine neden olabilmektedirler.

İç Hemoroid Ve Dış Hemoroid Arasındaki Farklar Nelerdir?

İç hemoroid oluşumunda hasta bir şişlik hissedemez.

Dış hemoroid oluşumunda hasta gözle görülür bir şişliğin farkındadır ve hissedebiliyordur.

İç hemoroid rahatsızlığının hastaya verdiği en belirgin şikâyet makattan yoğun bir kanama gelmesi olarak tanımlanabilir.

Dış hemoroid ise hastada kaşıntı, şişlik, yanma hissi ve makattan gelen akıntı ile belirtilerle kendini gösterebilir.

İç hemoroidde hasta çok yoğun bir ağrı hissetmeyebilir.

Dış hemoroidde hasta, iç hemoroide göre çok daha ağrılı bir süreç geçirebilir.

Dış hemoroid gözle görülebilir bir yapıda olduğu için hastanın bu oluşumu tanıması daha kolay olabilmektedir.

İç hemoroid ise hasta tarafından tanınması ve anlaşılması daha güç bir rahatsızlık olarak ön plana çıkabilmektedir.

Hemoroid (basur) rahatsızlığının bu iki türünde de hastaların belirtileri hisseder hissetmez doğru tanı ve tedavi için bir proktoloji uzmanına kesinlikle danışması gerekmektedir.

İç Ve Dış Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

Bu tarz makat hastalıklarında, ilk belirtileri aslında hasta kendi yaşantısında dikkat etmediği bir takım sebepler sonrasında hissetmeye başlayabilir. Öyle ki özellikle sedanter yani hareketsiz yaşamı benimseyen kişiler ve özellikle sürekli oturan ya da işi gereği neredeyse tüm gün oturmak zorunda kalanlarda hemoroid riski diğer insanlara göre artış gösterebilmektedir. Bununla birlikte hemoroid belirtilerinin ortaya çıkmasına zemin hazırlayan etkenler arasında ise; kişinin gün içerisinde az su içmesi, çok fazla acı ve baharatlı besinler tüketmesi ve posadan yoksun sağlıksız besinlerle günlük yemek ihtiyacını karşılaması hemoroid rahatsızlığının oluşmasına kapı açan sebepler olarak gösterilebilir.

Genel olarak iç ve dış hemoroid belirtileri şu şekilde özetlenebilir;

İç (internal) Hemoroid Belirtileri:

Tuvalet sırasında görülebilen kanama, kaşıntı, ve evre evre değişmekle birlikte tuvalet sırasında makattan dışarıya doğrun sarkan hemoroid memelerinin fark edilmesi olarak belirtilebilir. Ayrıca iç hemoroid rahatsızlığında, tuvalette dışkılama işlemi sırasında hasta zaman zaman ağrılı bir süreç yaşayabilmektedir.

Dış (Eksternal) Hemoroid Belirtileri:

Hasta yoğun olarak hissettiği ağrı ile karşı karşıya kalabilmektedir. Makat bölgesinde eliyle hissedebildiği hemoroid oluşumlarını aynı zamanda rahatça görebilmektedir. Mavimsi ya da morumsu renkte olabilen dış hemoroid yapıları kişiye; yanma, kaşıntı, sızlama, dolgunluk hissi ve şişlik gibi belirtiler verebilmektedir.

     

    Biz Sizi Arayalım

    Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için adınızı ve telefon numaranızı bırakabilirsiniz.