HPV Kendiliğinden Geçer mi?

Kil Donmesi Nerede Olur

HPV kendiliğinden geçme özelliğine sahip değildir. Hasta tarafından fark edildiği an mutlaka tedavi edilmelidir ki virüs çok yayılmacı ve bulaşıcı özelliklere sahiptir.

HPV Nedir?

HPV (Human Papilloma Virüsü) 100’den fazla türü olan bir DNA virüsüdür. Virüs uzun yıllar vücutta semptom göstermeden kalabilir. Virüs bulaşı gerçekleştikten sonra vücudun farklı bölgelerinde kondilom, hücre çoğalması ve kansere neden olmaktadır.

Human Papilloma Virüsünün tipleri kendi içlerinde yüksek ve düşük riskli tipler olmak üzere ikiye ayrılır. Yüksek riskli HPV tipleri tedavi edilmediğinde kansere sebebiyet verebilir.

Yüksek riskli HPV tipleri kadınlarda rahim ağzı kanserine, erkeklerde ise penis, skrotum ve anorektal kanserlere yol açmaktadır. Oldukça yaygın rastlanılan düşük riskli HPV  tipli kolay bulaşır ve vücutta siğillere neden olur.

HPV Nasıl Bulaşır?

HPV, cinsel ilişki ve temas sonucunda bulaşan bir virüstür. 100’den fazla türü olan Human Papilloma Virüsü‘ nün bulaş tarihini belirlemek mümkün değildir. Ana bulaşma yolu cinsel ilişkidir. Enfekte olan birey ile temas edilmesi ile bulaşabilir.

Cilde temas yolu ile bulaşan HPV, virüsün ana bulaşma yolu seksüel ilişkidir.

HPV ile enfekte olmuş bir kişinin penis, skrotum (erkek yumurtalık torbası), vajina veya dış genital bölge ile temas sonucu bulaşma gerçekleşir. Kondom kullanmak bulaşmayı her zaman önlemez çünkü virüs kondom dışında kalan bölgeden de bulaşabilir.

HPV kadınlarda genital siğil, rahim ağzı ve vajina kanserine yol açan bir virüs DNA virüsüdür. Virüs çıplak gözle görülmediği için hücresel değişiklikler ile ortaya çıkar. Bunlar rahim ağzı kanseri teşhisinde smear testi ile saptanabilmektedir.

Virüsün en yaygın tipleri olan tip 16 ve tip 18’e karşı günümüzde aşılama yapılabilmektedir. İki aşamada yapılan bu aşı kadınlar için geçerlidir ve kadınları rahim ağzı kanserine karşı korumaktadır.

HPV bulaşma sağladıktan sonra ortalama 2-3 ay içerisinde siğil oluşumuna yol açabilir. Virüs en sık genital bölgelerde görülür ama vücudun her yerinde çıkabilir.

Bu yazı ilginizi çekebilir : Ameliyatsız Genital Siğil Tedavisi

Virüsün Bulaşmasında Risk Faktörleri

Virüsün bulaşmasında etkili olan risk faktörleri şunlardır;

 • Çok eşlilik HPV virüsünün bulaşmasında en önemli risk faktörüdür. Çok eşlilikten kaçınmak HPV’den korunmanın en önemli etkenidir. Çok eşli olunmasa bile önceki partnerlerinizden birinin daha önce HPV ile karşılaşmış olması HPV’ ye yol açabilir.
 • Prezervatif kullanmak virüsün bulaşını engelleyebilir. %100 koruma sağlamasa da önlem amaçlı kullanılmalıdır.
 • Kişisel eşyaları(tıraş malzemeleri, epilasyon aletleri, cımbız, mayo vb) ortak kullanmaktan kaçınılmalıdır.
 • HPV’den korunmanın bir diğer yöntem ise HPV aşısının yapılmasıdır. Aşı iki aşamada yapılmaktadır. Aşılardan biri sadece kanser yapan tip 16 ve tip 18’e karşı diğeri ise siğil yapan tip 6 ve tip 11’e karşı antijen içermektedir.

  HPV aşısı profilaktik yani koruma amaçlı kullanılan bir aşıdır. Tedavi edici bir özelliği bulunmamaktadır. Bu yüzden erken aşı vurulmalıdır.

   

  Biz Sizi Arayalım

  Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için adınızı ve telefon numaranızı bırakabilirsiniz.