HPV ve Kanser İlişkisi Nedir?

HPV Olusumu

İnsan papilloma virüsü (HPV) cinsel olarak aktif kişilerin karşılaşabileceği bir DNA virüsüdür. HPV cinsel ilişki veya temas yoluyla bulaşır.

HPV’nin cinsel yolla bulaşma ihtimali %90’dır. Kalan %10’luk kısım ise umumi tuvaletler, hamamlar, yüzme havuzları ve saunalar gibi ortak kullanım alanlarından bulaşabilir.

HPV Türleri

Her biri farklı özelliklere sahip 100’den fazla insan papilloma virüsü türü vardır. Bazı türler bireyde herhangi bir belirtiye neden olmazken, bazıları genital bölgede siğil ve kanserlere neden olur. HPV tipleri düşük riskli ve yüksek riskli olarak ikiye ayrılır.

1. Yüksek riskli HPV tipleri

Yüksek risk grubunda yer alan HPV tipleri 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68, 73, 82 numaralı tiplerdir. Bu HPV tiplerinin bireylerde kansere neden olduğu saptanmıştır. En sık görülen HPV tipleri 16 ve 18’dir.

Kadınlarda rahim ağzı kanserinde yüksek riskli HPV tipleri arasında en sık görülen kanser türüdür. Yüksek riskli HPV tipleri vulva, vajina ve penis kanserlerine de neden olabilir. Genital siğiller peniste cilt kanserine neden olabilir, ancak bu durum erkeklerde nadirdir.

2. Düşük riskli HPV tipleri

Düşük risk grubunda yer alan HPV tipleri 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81 tipleridir. Bu tipler erkek ve kadınların genital bölgelerinde kondilomata neden olurlar. Genellikle erkeklerde penis ve anüs çevresinde, kadınlarda ise vajina çevresinde tutulurlar.

Bir kişi virüsle enfekte olduktan sonra hücreleri normalden daha hızlı bölünmeye başlar. Genital siğiller de bu hızlı bölünmenin bir sonucu olarak ortaya çıkmaya başlar. Bu hızlı hücre bölünmesi siğillerin büyümesine neden olur.

Bağışıklık sistemi güçlü olan kişilerde genital siğil belirtileri hemen ortaya çıkmayabilir. Bağışıklık sistemi güçlü olan kişilerde ise siğil gibi belirtiler görülmediği için hastalık geç fark edilebilir. Bu süreçte HPV’li kişi başkalarıyla cinsel ilişkiye girdikten sonra partnerine virüsü bulaştırabilir.

Virüs vücuda girdikten hemen sonra belirti göstermeyebilir. Genellikle bağışıklık sistemi zayıfladığında ortaya çıkar. Genital siğil belirtileri kadınlarda daha yaygındır. HPV belirtileri erkeklerde daha az görülür. Bu nedenle erkekler genellikle taşıyıcı görevi görürler.

Birçok kişi vücutlarında HPV olduğunu bilmeden seks yapmaya devam eder. HPV taşıyıcıları farkında olmadan virüsü bulaştırmaya ve yaymaya devam ederler.

İnsan papilloma virüsü tipleri içinde bulunan yüksek riskli tip grubu kansere neden olmaktadır. HPV tiplerinin yüksek risk grubu, DNA’nın yapısına zarar verme potansiyeline sahip bir gruptur. HPV DNA yapısını bozmaya başlamışsa ve hücre bölünmesi kontrolden çıkmışsa kanser riski artabilir.

İnsan papilloma virüsü cinsel temas yoluyla bulaşır. Bu nedenle çok eşli ilişkilerden uzak durulması önerilir. Seks yaparken mutlaka korunmalısınız. Genital siğilinizi tedavi ettirmeyi ihmal etmeyin.

HPV Virüsü Ne Zaman Kansere Dönüşür?

HPV, yani insan papilloma virüsü, cinsel ilişki veya halka açık yerlerde kullanım nedeniyle erkeklerde penise, kadınlarda ise dış genital bölgeye ve rahim ağzına yerleşen bir virüs türüdür. Diğer virüsler gibi vücuda girdikten sonra hücrelerin içine yerleşir ve zaman zaman tekrar ortaya çıkar. Genital siğil ise tıp dilinde birikmiş kondilom HPV virüsünün bir yan etkisidir. HPV virüsü 1 ila 6 ay arasında değişen kuluçka döneminden sonra genital bölgede sivilce benzeri kabarcıklar veya et lekeleri (nevüs) şeklinde oluşumlarla kendini göstermeye başlar. Görünüş olarak küçük grimsi sivilcelere benzerler. Ağrısız oldukları için fark edilmeleri zaman alabilir. Bu kabarcıklar tedavi edilmezse kalıcı hale gelebilir. Zamanla karnabahar görünümüne sahip olurlar. Bazı türleri oldukça agresif ve yaygın olan tabloyu takip eder. İhmal edildiğinde hızla çoğalarak tüm genital bölgeyi kaplayabilir ya da toplandıkça kitleler oluşturabilir. Erkeklerin HPV’yi genital siğillere dönüştürme olasılığı kadınlara göre daha düşüktür.

Elbette HPV ve genital siğiller söz konusu olduğunda en korkulan sorun kanser riskidir. Genital siğillerin tedavisi kolay ve güvenlidir. Ancak yayılma özellikleri rahim ağzına veya anüs içine de ilerleyebilir. Bu oldukça riskli bir durumdur. Dolayısıyla tedavi edilmeyen genital siğiller rahim ağzı kanserine ya da rektum kanserine zemin hazırlayabilir. Özellikle kadınlarda görülen rahim ağzı kanserlerinin çoğu genital siğillere dayanır. Hızlı bir şekilde tedavi edilirlerse çok tehlikeli değildirler. İnsanlar HPV virüsü ile enfekte olduklarında, hücreleri normalden daha hızlı bölünmeye başlar. Genital siğiller de bu hızlı bölünmenin etkisiyle ortaya çıkmaya başlar. Bu hızlı hücre bölünmesi kansere neden olmaz. Genellikle bu bölünmeler düşük riskli HPV tiplerinde ortaya çıkar. Vücutta herhangi bir belirti göstermeyebilirler. Ancak en sık görülen belirtileri genital siğillerdir. Genital siğil belirtileri kadınlarda daha sık görülmekle birlikte erkeklerde de görülebilir.

Bu yazı ilginizi çekebilir : Ameliyatsız Genital Siğil Tedavisi

HPV ve Bağışıklık İlişkisi

Bağışıklık sistemi güçlü olan kişilerde semptomlar ve kondilomalar oluşmayabilir. Bağışıklık sistemi güçlü olan kişiler, dış belirtileri olmadığı için başkalarıyla cinsel ilişkiye girdikten sonra farklı kişilere bulaştırabilirler. Erkeklerde belirtiler seyrek görülür. Bu nedenle erkekler genellikle taşıyıcı rolü oynarlar. Bu nedenle test yaptırmadan HPV virüsü kaptıklarını fark etmeyebilirler. Vücudunda hiçbir belirti olmayan erkek birey virüsü başkalarına bulaştırmaktadır. Bu nedenle kadınların kimlerle birlikte olduklarına dikkat etmeleri gerekiyor. HPV tiplerinde yüksek tip grubu kansere neden olabiliyor. Yüksek risk grubuna giren HPV virüsleri DNA yapısına zarar verme potansiyeli olan bir gruptur. HPV virüsü DNA yapısını bozmaya başlamışsa ve hücre bölünmesi kontrolden çıkmışsa kanser riski çok yüksektir. Yüksek riskli HPV tipleri 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68, 73, 82’dir. Düşük riskli HPV tipleri 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81’dir. Özellikle yüksek riskli HPV tiplerinin kansere neden olduğu bulunmuştur.

HPV’nin neden olduğu en yaygın kanser türü rahim ağzı kanseridir. Bununla birlikte, vulva, vajina ve penis kanserlerine de neden olabilir. Nadir de olsa, HPV erkeklerde peniste cilt kanserine neden olabilir. HPV virüsleri genellikle ciltten cilde temas yoluyla bulaşır. Bu nedenle seks yaptığınız partnerinize karşı dikkatli olmalısınız. Seks yaparken korunmayı ve dikkatli olmayı unutmayın.

Genital Siğillerin Tedavisi

Genital siğil tedavisi hem cerrahi hem de cerrahi olmayan prosedürlerle yapılır. Doktorunuz siğilin tuttuğu bölgeye göre uygun tedaviyi seçecektir. Ayrıca siğillerin yoğunluğu, boyutu ve şekli de tedavi yöntemini belirleyen en kritik faktörlerdir.

Genital siğillerin tedavisinden sonra aşağıdaki durumlara dikkat edebilirsiniz;

 • Tedavi sonrası düzenli kontrollerinizi yaptırın.
 • Genital bölgenizin hijyenine dikkat edin.
 • Her altı ayda bir Pap smear testi yaptırın.
 • Yeni bir genital siğil ile karşılaştığınızda vakit kaybetmeden tedavi olun.
 • Bağışıklık güçlendirici ilaçları doktor kontrolünde kullanın.
 • Düzenli ve sağlıklı beslenin.
 • Çok eşli bir cinsel yaşamı tercih etmeyin.

Sağlıklı günler dileriz.

   

  Biz Sizi Arayalım

  Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için adınızı ve telefon numaranızı bırakabilirsiniz.