Hemoroid Sorununun Ameliyatsız Çözümü

Hemoroid Ameliyati

Hemoroid hastalığı; anal kanalın üst kısmında genişlemiş damar yumaklarının oluşmasıdır. Toplum içinde basur ya da mayasıl olarak bilinir, iç ve dış hemoroid olarak ikiye ayrılır. Zaman içerisinde altta yatan nedenlerle beraber anal kanala yerleşen genişlemiş toplardamar yumakları makatın dışına doğru çıkmaya başlarlar.

Hemoroid rahatsızlığı neden oluşur; bağırsak alışkanlığında yaşanan değişiklikler (kabız ve ishal olma durumu), kadın hastalarda gebelik ve doğum, sedanter (düzensiz) yaşam, belirli spor etkinlikleri (ata binmek, bisiklet sürmek), çeşitli meslekler (şoförler, pilotlar), alkol kullanma alışkanlığı, pelvik bölgeye yerleşen tümörler, karın bölgesinde oluşan ascites, kalın barsak kanseri gibi…

Kişi bulunan hemoroid rahatsızlığı tanısı nasıl konur; öncelikle hastanın öyküsü dinlenir akabinde muayene edildikten sonra tanı konur. Makatta kanama şikayeti ile gelen hastalara rektoskopi önerilir. Kırk yaş veya üstündeki yaş grubu kabızlık şikayeti ile gelenlere yapılan anal muayenesinde hemoroid görülen tüm hastalarda kolonoskopik tetkik önerilmektedir.

Hemoroid Hastalığının Evreleri

Birinci evre hemoroidde en önemli şikayet kanamadır, oluşan hemoroidler rektoskopi ile saptanmaktadır. İkinci derece hemoroidde kanama ve kaşıntı problemleri görülür, ıkınma ile anal muayene sırasında tanı konulur. Üçüncü evre hemoroid; kanama, kaşıntı ve anüs bölgesinde ıslaklık hissi yakınmaları görülür ve hastalar bu şikayetleri ile doktora başvururlar. Anal muayenede makatın dışında hemoroid pakeleri görülür, muayene ile içeriye geri gönderilirler. Dördüncü evre hemoroid; kanama, kaşıntı, akıntı ve ağrı yakınmaları oluşur. Muayene ile içeri itilemeyen şişlikler saptanır.

Hemoroid tedavisinin yöntemleri; bağırsak fonksiyonlarının düzenlenmesi ve altta yatan kabızlık probleminin çözülmesi, diyet uygulanırken bol lifli gıdalara önem verilmesi, günlük su alımı ihtiyacının arttırılması, lokal krem ve pomatlar kullanılması, cerrahi tedavinin uygulanması. Hemoroid probleminin oluşmasında en büyük sebep kabızlık olarak görülmektedir.

İç (internal) hemoroidler sarkma durumlarına göre bir ile dört arasında derecelendirilmektedirler.

• Derece I: Hemoroid belirgindir anal kanaldan çıkıntı yapmaz. Hemoroidde kanama görülebilmektedir.

• Derece II: Bağırsak hareketi sırasında hemoroid kanal dışına doğru çıkıntı oluşturur. Kendiliğinden içeriye döner.

• Derece III: Bağırsak hareketi veya başka bir egzersiz biçimi nedeniyle hemoroid makattan çıkıntı yapar ve ancak parmakla itilerek eski konumuna döndürülebilir.

• Derece IV: Hemoroid tamamen sarkmıştır ve tamamen anal kanalın dışında bulunur. İçeride kalamaz ve itilemezler.

Dış hemoroidler; ağır olarak anüs ağzında ele gelen şişlik ile ortaya çıkar. Bunlara da kan pıhtısının toplanması anlamına gelen tromboze basur denmektedir. Kişinin yoğun yorulması, uzun süre oturma veya uzun süreli ayakta kalması buna sebep olabilmektedir. Kalın bağırsakta anüse yakın kısımda toplardamarlar varisleşerek kesecikler oluşturur. Bir süre sonra çeşitli sebeplere bağlı olarak dışarı doğru çıkar. Buna hemoroid memesi ismi verilir. Basur memesi iç ve dış olarak ikiye ayrılır. Basur memesinin varlığı, anüs dışında olduğu için gözle görülebilir. Üzeri deri kaplıdır.

     

    Biz Sizi Arayalım

    Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için adınızı ve telefon numaranızı bırakabilirsiniz.