Hemoroid Bitkisel Tedavi

Hemoroid Bitkisel Tedavi

Halk arasında basur adı ile bilinen hemoroid, anüs ve rektum bölgesindeki toplardamarların genişlemesi ile oluşur. Bu damarlar şiddetli ıkınma sonucunda genişler ve dışarıya doğru yastıkçık şeklinde sarkmaya başlar.

Hemoroid Neden Olur?

Hemoroid (basur) oluşumuna neden olan hususlar ana başlıklar olarak; beslenme alışkanlığı, hamilelik, tuvalet alışkanlıkları, medikal durumlar ve diğer faktörler olarak sıralanabilir.

Beslenme alışkanlığı hemoroid (basur) oluşumunda en etkili olanlardan biridir. Özellikle düşük lifli besinler tüketmek dışkıyı sertleştirmektedir. Sertleşmiş dışkıyı atma sürecinde kişi aşırı ıkınarak makat kaslarını zorlar. Makat dokuları zedelenerek bölgede bir hasara neden olur. Bu da hemoroid başlangıcını oluşturur.

Hamilelik, hemoroid oluşumunda büyük bir risk faktörüdür. Hamilelik ve doğum sürünce kullanılan ilaçlar, bebeğin büyüdükçe makata baskı uygulaması gibi durumlar hemoroidi tetiklemektedir.

Evde ya da reçetesiz satılan ilaçlar şeklinde birçok hemoroid tedavisi seçeneği vardır. Tedavi yöntemlerinin birçoğu, hemoroid semptomlarını kendi başlarına temizlenene kadar hafifletmeyi içerir.

Bu Yazımız İlginizi Çekebilir:  Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Hemoroid Tedavisinde Bitkisel Tedavi 

1. Sıcak Banyolar

Epsom tuzları içeren sıcak bir banyo hemoroid semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bacakları kapatacak kadar doldurulmuş ılık su dolu bir küvette oturmak şişliği hafifletmeye ve hemoroidlerin neden olduğu tahrişi azaltmaya yardımcıdır.

Bazı insanlar ayrıca semptomları daha da azaltmaya yardımcı olmak için banyoya başka bileşenler eklemeyi de tercih eder. Bir bardak epsom tuzu veya elma sirkesi olabilir. Hastalar elma sirkesini doğrudan hemoroidin üzerine uygulamayı da tercih edebiliyor, ancak bu şişmiş cildi daha fazla acıtabilir ve tahriş edebilir.

2. Güvercin Ağacı Yağı

İnsanlar hemoroidin bölgesinin üzerine veya yanına ne yerleştirildiği konusunda dikkatli olmalı çünkü bu bölge çok kolay iltihaplanabilir ve tahriş olabilir.

Doğal güvercin ağacı büzülme olup, dokunun büzülmesine neden olan bir maddedir. Böylece aynı zamanda antioksidan özelliğiyle anti-inflamatuar özellikleriyle morarmaları ve kızarmaları azaltmasıyla bilinir.

Bir pamuğa az miktarda güvercin ağacı yağı eklemek ve hemoroit üzerine su dökmek birçok semptomundan kurtulmayı sağlayabilir. Bu belirtileri daha da kötüleştirirse kişi kesinlikle uygulamaları durdurmalı ve bir doktora görünmelidir. Güvercin ağacı yağının alkolle seyreltilmemesi önemlidir, çünkü bu hemoroidi kurutup tahriş edebilir.

3. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistancevizi yağı hemoroit semptomlarına yardımcı olan doğal bir nemlendiricidir. Hindistan cevizi yağı uygulamak, tahrişi ve şişliği azaltabilir ve hemoroid belirtileri azaltmaya yardımcı olur.

4. Aloe Vera

Aloe vera, halk arasında çeşitli sorunları tedavi etmek için kullanılmıştır. Aleo vera bitki gövdesi üzerinde bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir ve yaraların iyileşmesine yardımcı olabilir.

Aloe vera, anüse uygulandığında hemoroitlerin neden olduğu yanma, kaşıntı ve şişlikten kurtulma sağlayabilir. Katkılar ve koruyucu maddeler belirtileri daha kötü hale getirebileceğinden, saflık çok önemlidir.

5. Buz

Hemoroide buz kompresi uygulamak da ağrı ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olabilir. Otururken veya hemoroit alevlendiğinde bir buz torbası uygulamak, uyuşukluğa yardımcı olabilir ve geçici olarak şişliği azaltır. Fakat cildin zarar görmemesi için buzu küçük bir havluya sarıldığından emin olun. Buz torbasını 15 dakika açık bırakın ve işlemi saatte bir tekrarlayın.

6. Reçetesiz Satılan İlaçlar

Basit çarelerin yeterli olmadığı veya ağrının çok fazla olduğu durumlarda, reçetesiz satılan ilaçlar ve kremler biraz rahatlama sağlayabilir. Asetaminofen veya ibuprofen gibi steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar yardımcı olabilir. Hidrokortizon gibi bileşenler içeren cilde krem uygulamak da geçici bir rahatlama sağlayabilir.

Hemoroid tedavisinde bu yöntemler sadece belirtileri yok etmek içindir. Hemoroid tedavisinde daha kalıcı yöntemler için uzman proktoloji doktorunuza danışınız. Modern tıp sayesinde hastalar çok hızlı ve kolay bir şekilde tedavi olmaktadır. Bu lazerle basur tedavisi oldukça sık tercih edilen bir yöntemdir. Dikişsiz, narkozsun 5 dakika içerisinde sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

     

    Biz Sizi Arayalım

    Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için adınızı ve telefon numaranızı bırakabilirsiniz.