Hemoroid (Basur) Nedir, Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Hemoroid Nedir 1

Sindirim sisteminin ağızda başlaması ile devam ederek kalın bağırsağa gelmesi sonucunda en son anüse (makat) ulaşmasıyla fazlalık olan atıkların dışkı yardımı ile vücuttan atılmasıyla sindirim tamamlanmış olur. Sindirimi tamamlamaya yardımcı olan dışkılama yaptığımız organ yani anüste yer alan damarlarda yaşanılan bir takım problemlere genel olarak hemoroid diye tanımlamaktayız.

Halk dilinde basur olarak yaygınlaşarak görülmektedir. Tıp dilindeki hemoroid adı ile de günümüzde oldukça yaygın hale gelerek, dillendirilmiştir. Hemoroid belirtiğimiz gibi anüste yani makat bölgesindeki damarlarda yaşanılan problemin sonucunda oluşturduğu sağlık sorunu haline gelen bir hastalıktır. Bazı nedenlerden dolayı oluşarak anüste bulunan damarların büyümesi veya şişmesi ile oluşabilmektedir. Daha da ilerleyerek zaman geçtikçe damarlar dışa doğru genişlediğinden dolayı bu şişlikler sarkıt oluşturabilirler. İşte oluşan bu büyüklü küçüklü yapılardaki sarkıtlara da hemoroid memesi yani tıp dilindeki ismi ile hemoroid pakeleri denilmektedir. Bu memeler hemoroid çeşitlerine göre değişiklik göstererek dışkılama esnasında dışarıya sarkabilir veya içeriye kendiliğinden girebilir durumunda olan yapılar haline gelebilir.

İki türlü hemoroid (basur) çeşidi vardır. İç ve dış olarak vermiş olduğu belirtilerden kaynaklı çeşitlenir. Kalın bağırsağın son halkası olan anüse bağlı olan kısmında iç hemoroidler yer alır. İç hemoroid internal hemoroid, dış hemoroid ise eksternal hemoroid olarak bilinir. Genelinde bakıldığı zaman sıklıkla yaşanılan bir ağrıya sebep olmaz. Fakat evrelerine göre değişiklik göstermesi sonucunda oluşan hemoroid memelerinden kaynaklı olarak ağrılarda artış gözlenmektedir.

İç hemoroid dört evreli bir süreçten oluşmaktadır. Birinci derece iç hemoroid evresinde hemoroid şikayet ve belirtini hastaya çok fazla yaşatmadan ortaya çıkmaktadır. Belirtilerde ve şikayetlerin yetersiz kalmasından kaynaklı olarak da hekim tarafından tespitinin yapılması zor duruma gelmektedir. İkinci derece hemoroid evresinde ise hemoroid yastıkçıkları biraz daha şişkin hale gelerek hastaya vermiş olduğu belirtiler öne çıkmaya başlamış olur. Hastanın her tuvalete çıkmasında hemoroid memeleri ıkınmadan kaynaklı olarak makat dışına çıkar ve tuvalet sonrasında kendiliğinden içeriye girer. Bu evrede vermiş olduğu belirtiler giderek artarak kanama, kaşıntı ve ağrı gibi belirtiler ortaya çıkartmaya başlar. Üçüncü derece hemoroid evresinde oluşturmuş oldukları şişkinlikler dışkı ile birlikte sürtünme nedeniyle dışarı sarkmaya başlar ve yalnızca elle müdahale edilerek içeriye itilirler. Dışarı çıktıklarında bu nedenle kendiliğinden içeriye girmeleri oldukça zaman alır. Bu süreçte ise kişi de kanama, kaşıntı, ıslaklık gibi şikayetleri ortaya çıkarabilir. Son evre olarak bilinen dördüncü evre de ise hemoroid memeleri artık tamamen dışarıda yer alır ve hiçbir müdahale ile içeriye itilememektedir. Kanama, kaşıntı, dolgunluk hissi, şiddetli ağrılar ile karşılaşılabilir. Bu evrede kişi oldukça sorun ve şikayetler ile karşılaşır.

Dış hemoroid makatın en hassas yeri olan anüs çıkışında yer alır. Anüste görülen damarlarda bulunur. İnce bir epitel tabaka ile örtülü olan dış hemoroidler üzeri kapalı şekilde yer alır. Bu hemoroid (basur) türünde basur memeleri dikkati çekebilir. Elle hissedilebilecek ve gözle görülebilecek kadar somut bir yapı bulunabilmektedir. Bu nedenle hekimler tarafından tanısı çok daha kolay koyulabilir.

Tromboze hemoroid yapısı haline gelmiş olan hemoroid yine dışarda görülen bir hemoroid çeşididir. Hemoroidal yumakların içerisindeki kanın pıhtılaşması verilen bir isimdir. Fakat halk arasında sıklıkla boğulmuş basur olarak da bilinebilmektedir. Bu oluşumlar ele gelen sertlik ve ağrılı şişlik şeklinde kendini belli etmektedir. Yanma, kaşıntı, sızlama gibi belirtiler vererek fazla baskı sonucunda morumsu veya mavimsiye yakın bir renk almaktadır.

Hemoroid (Basur) Belirtileri

Hemoroid (basur) çeşitleri olan iç ve dış hemoroid yapıları birbirinden farklı belirtiler göstererek kendisini belli edebilmektedir. Başlıca hemoroid belirtileri şu şekilde yer alır:

Rektal kanama (tuvalet esnasında makattan taze, kırmızı ve parlak renkte ele gelen kanama),
Kaşıntı (anal bölgede rahatsız veren kaşınma),
Ağrı, yanma (dışkılama sırasında şiddetli ağrı ve yanma hissi),
Şişlik (makatta oluşan, ele gelen),
Dolgunluk hissi (makatta dışkılama olmadan yaşanılan doluluk hissi),
Dışkılama isteği (makatı zorlamadan yaşanılan dışkılama hissi),
Islaklık ve akıntı (makatın sürekli ıslak olduğunu yaşamak).

Belirttiğimiz gibi bu belirtiler sıklıkla hemoroid şikayeti yaşanılan kişilerde karşılaşılabilir olan veya hiçbir belirti vermeden de ele gelen sertlik hissinin yaşanması da bir makat hastalığının göstergesi olabilmektedir. Bu nedenle makat ve çevresinde karşılaşılan tüm şikayetlerin vermiş olduğu belirtilerin arkasını bırakmadan mutlaka yalnızca bu alanda eğitimlerini almış olan proktoloji hekimleri tarafından muayene ve tedavi olmak, kişi için en sağlıklı olanıdır.

Hemoroid sıklıkla makat bölgesinin yani anüsün zorlanmasından kaynaklı olarak ortaya çıkabilen ve yaygın olarak her yaş grubunda görülebilen bir makat hastalığıdır. Çeşitli nedenlerden dolayı yaşanılan bu zorlanma olaylarının temel taşı aslında ıkınmaya bağlı olarak gerçekleşen kabızlık problemlerinin yaşanmasıdır. Kabız veya ishal ataklarını sıklıkla yaşıyor olmak, anüs bölgesindeki damarlarının genişlemesine sebebiyet vermesinden dolayı hemoroid oluşumuna zemin hazırlaması daha kolay olabilmektedir.

Günümüzde her yaş grubundaki kişilerde hemoroid rahatsızlığı görülebilmektedir. Fakat belirtmek gerekir ki hemoroid (basur) rahatsızlığı zorlanmadan kaynaklı olarak yapılan dışkılama işlemi nedeni ile gerçekleşmesinden kaynaklı olarak gelişen kabızlık problemlerini sıklıkla yaşayan 50 yaş ve üzerindeki bireylerin nerdeyse yarısına yakın sayıda rastlanılır.

Hareketsiz kalmak da kabızlığa sebebiyet vermesinden kaynaklı olarak da hemoroid yapılarının oluşmasına neden olabilmektedir. Hareketsiz yaşam metabolizmayı etkileyen, yavaşlatan, kişiye oldukça stresli anlan yaşatabilen, huzursuzluk verebilen bir hal haline gelebilir. Bu nedenle sağlıklı yaşam kabızlığın en başta dikkat edilmesi gereken temel etkenleri arasında yer alır.

Kabızlık problemleri hemen hemen her yaşta ve herkeste yaşanılabilen problemler arasında yer alır. Sağlıklı beslenmekte kabızlığın önüne geçilmesindeki en belirgin faktördür. Bu nedenle yediğimiz yemeklere ve içtiğimiz içeceklere dikkat etmek gerekir. Uzun süreli olan kabızlık problemlerinde mutlaka uzman bir hekime danışmak gerekir.

Basur (hemoroid) rahatsızlığı her yaşta görülebilse de hamilelik döneminde de sıklıkla karşılaşılabilen bir makat hastalığı olarak özellikle gebeler arasında sıklıkla kulaklarına gelmektedir. Gebelik dönemindeki kadınların hormonların etkisi ve gebeliğin vermiş olduğu fiziksel yapı değişikliği nedeni ile stres yaşayabilmektedirler. En başta yaşanılan bu stresten kaynaklı olarak ve hormonal değişimlerin etkisi ile de pelvik bölgesine uygulanan basıdan kaynaklı olarak hemoroid oluşumları ile bu dönemde karşılaşılabilir. Gebelik öncesi veya sonrasında yaşanılabilen bu hemoroid yapıları lohusalık döneminde hastalara oldukça rahatsızlık hissi vererek psikolojik olarak da etkileyebilir duruma gelmektedir.

     

    Biz Sizi Arayalım

    Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için adınızı ve telefon numaranızı bırakabilirsiniz.