Hemoroid (Basur) Kremi ve Tedavi Yöntemleri

Hemoroid Kremi ve Tedavi Yontemleri

Toplardamarlarda oluşan baskı sonucunda makatın kapanmasına yardımcı olan memelerin (pakelerin) şişmesi ve makattan dışarıya doğru çıkması sonucunda hemoroid (basur) rahatsızlığı kişide oluşum göstermeye başlayabilir.

Damarlardaki baskının oluşmasına çoğunlukla kabızlığa bağlı olarak ıkınma eylemleri ve özellikle kadınlarda gebelik bununla birlikte doğum süreci etkili olabilmektedir. Aynı şekilde beslenme düzeni ve şekli, tuvalette uzun süre kalmak, hareketsiz yaşam biçimiyle birlikte uzun süre oturmaya dayalı işlerde çalışmak kişilerde hemoroid oluşumunu tetikleyen durum ya da durumlar olarak öne çıkabilmektedir.

İç hemoroid ve dış hemoroid olarak iki farklı oluşuma sahip olan hemoroid (basur), oluşum nedenleri aynı olsa da oluşturdukları şikâyetler tamamen aynı olmayabiliyor. Öyle ki dış hemoroidler gözle kolayca görülebilir ve hissedilebilir. Makatta oluşum gösterdikleri kısımda mavimsi ya da morumsu bir rengin görülmesine neden olurlar. Fakat bunun dışında iç (internal) hemoroid ile dış (eksternal) hemoroid aynı şekilde tuvalet sırasında ve bazen sonrasında yaşanan ağrı, ufak tefek miktarda damla şeklinde görülebilen kanamalar, kaşıntı ve dolgunluk hissi ile belli etmektedir.

İç hemoroid hastaya yaşattığı dört evreden oluşmaktadır. Birinci evresi çoğunlukla hasta tarafından yoğun bir şekilde ağrılı ve sancılı geçmese de bir doktor muayenesinden sonra açığa çıkarılabilir. İkinci evre hemoroid ise tuvalet sırasında fark edilebilecek küçük kanamalar ile kendini yavaş yavaş açığa çıkartmaya başlayabilir. Bununla birlikte ikinci evre hemoroid, hasta tuvaletteyken ıkınmaya ya da bölgenin zorlanmasına bağlı olarak hemoroid memelerinin (pakelerinin) makattan dışarı çıkması ve tuvalet sonrasında kendiliğinden içeri girmesi ile gözlemlenebilir.

Üçüncü evre hemoroid ise artık hasta için gerçekten zorlayıcı bir yolun ortasına geldiğinin göstergesi olabilir. Bu evrede hâlâ daha tedavi olmayan hasta, tuvalet sırasında makattan dışarı çıkan hemoroid pakelerini tuvalet bitiminde kendiliğinden içeri girmedikleri için eliyle makattan içeriye itmek zorunda kalabilmektedir. Bu evrede hasta; kanama, kaşıntı ve ıslaklık hissi ile karşı karşıya kalabilmektedir. Dördüncü evre hemoroid, artık hemoroid pakelerinin sadece tuvalet sırasında değil sürekli olarak makatın dışında yer alabilmesi ile öne çıkmaktadır. Dolgunluk hissi ve şiddetli ağrı kişide bu evrede sıklıkla gözlemlenebilir.

Hemoroid Kremi

Hemoroid ya da halk dilindeki ismi ile basur, çoğu kişinin başına gelen fakat dile genellikle getirilmediği için hastalar tarafından sanki “nadir bir hastalık” gibi algılanan bir makat rahatsızlığı olarak görülebilmektedir. Lakin esasında hemoroid, belirli koşullar oluştuğunda her bireyde açığa çıkabilen ve tedavisi mümkün bir hastalıktır.

Bu noktada hastaların önce kendi kendilerine hastalığı tedavi etme düşünceleri devreye girebiliyor. Gerek kremler, gerek yapılan bitkisel kürler, gerekse doktor tavsiyesi olmadan kullanılan ilaçlar… Bilinçsizce ve tıbbi geçerliliği olmadan kullanılan bu ilaç ve kremler, hastalar tarafından bir umutla tedavi sağlaması beklenebiliyor. Ama ne yazık ki kullanılan bu kremlerden sonra hasta sadece kısa süreliğine ağrılarının azaldığını fark ediyor ve rahatlama sağlayabiliyor.

Bu kremler çoğunlukla anestezi yapan özellikli yani bölgenin ağrılarını ve hastanın yakınmalarını geçici süreliğine rahatlatabilmesinden dolayı kullanılabilmektedir. Bu tür kremler genellikle makatın dışındaki deriye uygulanmalıdır.

Özellikle pıhtılaşmış ya da tıp dilindeki adı ile tromboze hemoroidlerde kullanılan dokudaki ödemi azaltarak yine hastaya belirli bir süreliğine etki eden kremler de kullanılmaktadır. Bu tarz kullanılan krem ya da ilaçlar, hemoroid rahatsızlığı için kesin tedaviyi sağlayamasa da hastanın şikâyetlerini belirli bir süre azaltmada yarar sağladığı için ve ayrıca hastaya da kendi kendine uygulama kolaylığı sağlamasından kaynaklı tercih sebebini oluşturabilmektedirler.

Hemoroid Tedavi Yöntemleri

Hemoroid (basur) için birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Hastaların ilk aşamada tercih ettikleri yöntemler çoğunlukla kremler, ilaçlar, fitiller ya da bitkisel kürler olarak öne çıkabilmektedir. Fakat bu tarz yöntemler gerçek bir tedaviyi çoğunlukla tam anlamıyla gerçekleştirememektedirler.

Asıl tanı ve tedavi uzman bir proktoloji hekimi tarafından konulup uygulanıyor olmalıdır. Hastanın durumuna, yaşına ve hemoroidin hastadaki oluşum şekline göre tedavi yöntemleri de değişiklik gösterebilmektedir.

Klasik cerrahi yöntemle yapılan ameliyatlar kesin tedaviyi sağlasa da günümüzde artık hastalar tarafından pek tercih edilen bir yöntem olarak öne çıkamıyor. Bu tarz yöntemle yapılan ameliyat işleminde hastalar, genel anestezi uygulanması ve uzun süren bir iyileşme döneminden geçmeleri sebebi ile sosyal hayata dönmekte zorluk çekebiliyorlar.

Açık hemoroidektomi ya da halk arasında bilinen ismi ile bıçaklı ameliyat yöntemi ile hemoroid pakeleri cerrahi bıçaklı uygulama ile alınır. Bu uygulama ile bölge açık bırakılır. Kapalı hemoroidektomi yöntemi ise aynı işlemin sağlam dokular birleştirilerek kapatılması şeklindedir. Klasik cerrahi yöntem ile yapılan ameliyat şekillerinden bir diğeri de ultrasonik hemoroidektomi yöntemi ya da dikişsiz yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yöntemde kullanılan ses dalgaları sayesinde ameliyat sırasında dokular kesilirken aynı zamanda sağlam dokular da birleşmektedir. Bu yöntemle gerçekleşen ameliyatta diğer ameliyatlı yöntemlere kıyasla ameliyat sonrası semptomlar çoğunlukla daha az yaşanmaktadır.

Günümüzde sıklıkla tercih edilen ve ameliyatsız yöntemlerin başında gelen lazerle ameliyatsız tedavi hemoroid sorununu hasta için hızlı ve konforlu bir şekilde çözebilmesi açısından önem kazanmaya başlamıştır. Öyle ki lazerle yapılan işlem ile hasta lokal anestezi ile aynı gün içerisinde sosyal yaşantısına geri dönebilmekte ve herhangi bir kesi, dikiş ile uğraşmamaktadır. Ayrıca tedavi başarısı açısından bakıldığında da oldukça üst noktada bulunan lazerli yöntemle tedavi bölgenin klasik cerrahi yöntemle yapılan ameliyata göre çok daha hızlı ve kolay bir şekilde iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

Hemoroid (basur) rahatsızlığı ile karşılaşıldığında muhakkak ilk olarak uzman bir proktoloji hekiminden yardım almak ve onun uygulayacağı yöntemlerle tedavi sürecine hazırlanmak gerekmektedir. Geciken ya da ertelenen hemoroid tedavisi bölge yapısı ve oluşumuna neden olan etkenlerin değişmemesi ile birlikte ilerleme kat edebilmektedir. Bu noktada hastaların deneme yanılma yöntemi değil kesin tedavi yöntemlerine başvurması büyük önem arz etmektedir.

     

    Biz Sizi Arayalım

    Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için adınızı ve telefon numaranızı bırakabilirsiniz.