Hemoroid (Basur) İyi Gelen Bitkiler Ve Bitkisel Tedavisi

Hemoroid Iyi Gelen Bitkiler Ve Bitkisel Tedavisi

Hemoroid (basur) kalın bağırsak çıkışında yer alan ve anal bölgede görülebilen bir rahatsızlıktır. Bireylerde basurun görülme sıklığı çoğunlukla 40 yaşından sonra artış gösterebilmektedir. Bazı sebepler neticesiyle toplardamarlarda oluşan baskı sonucunda makat bölgesinde zaten var olan hemoroidal yapılar (yastıkçıklar) şişmesi ile meme oluşumu gerçekleşir. Oluşan bu memeler (pakeler) makatın dışına çıkmaya başlarlar. Bununla birlikte kişide hemoroid (basur) rahatsızlığı kendini göstermeye başlar.

İç (internal) ve dış (eksternal) olarak kişilerde iki farklı şekilde ortaya çıkma eğiliminde olan hemoroid yapıları, kişinin yaşantısında oluşturduğu ya da hamilelik gibi etkenlerle kendiliğinden ortaya çıkabilen bu yapıların oluşma sebepleri, çoğunlukla aynı olup gösterdiği belirtiler ise farklılık gösterebilmektedir.

İç hemoroid yapıları dört evreden, oluşup evre evre hastaya verdiği şikâyetleri arttırarak ilerleyebilmektedir. İç hemoroidler anal kanalın üst kısmı ile rektumun submükoz boşluğunda yer alarak mukoza ve epitelle örtülü konumdadırlar. Dış hemoroidler ise üzeri anüs derisi ile kaplı bir konumda gözle görülebilir bir şekilde makat bölgesinde yer almaktadır.

Hemoroid (Basur) İyi Gelen Bitkiler

Doğadan gelen tedavi yöntemlerinin birçok hastalığa iyi geldiği gerçeği bilinse de ne yazık ki doğa, var olan hastalığı günümüzde başlı başına tedavi etmek için yeterli olamayabiliyor. Asıl tanı ve tedavi hastanın kendisi tarafından değil, ancak uzman bir hekim özellikle hemoroid rahatsızlığında uzman bir proktoloji hekimi tarafından tanı konulmalı ve tedaviye başlanılmalıdır.

Fakat hemoroid rahatsızlığında bitkiler ya da bitkisel kürler, çoğunlukla tedavi sağlayamasalar da hastalığın vermiş olduğu şikâyetleri azaltabilme konusunda yadsınamaz bir etkiye sahip olabiliyorlar. Bu noktada halk kültürünün nesilden nesile geçen bitkisel kür tarifleri ve doğanın gücünün bir örneği olan bitkilerin basurun yarattığı bazı şikâyetlere iyi gelebildiği ön görülüyor. Bunlardan biri basur hastalığına iyi gelmesi ile ünlenmesinden kaynaklı olarak adını da bu hastalıktan alarak “Basur Otu” olarak bulunabiliyor.

Basur Otu:

Asıl adı kırlangıç otu olan bitki, basura iyi gelmesinden kaynaklı olarak halk arasında basur otu olarak adını almıştır. Sarı renkli bu çiçeğin halk arasındaki bir diğer ismi ise aslında “düğün çiçeği”dir. Bu otun köklerinde bulunan maddeler neticesiyle hemoroid (basur) memelerine iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca basur rahatsızlığının yaratmış olduğu ağrılara da iyi gelmesi sebebiyle basur rahatsızlığına sahip hastaların sıklıkla başvurduğu bir bitki olarak yer alıyor. Öyle ki bu basur otu, eski çağlarda hemoroid (basur) rahatsızlığına sahip kişilerin ilk başvurduğu bitkisel yöntemlerden biri olarak öne çıkmıştır. Bu küçük bitki zehirli ve yakıcı özelliğe sahip olması ile de cildi tahriş edebiliyor. Bu sebeple direkt uygulamaya uygun olmadığını ve dikkatli kullanılması gerektiğini belirtmek gerekir.

Karahalile:

Siyah renkli sert bir yapıya sahip olan bu bitki birçok hastalığın vermiş olduğu ağrı ve kanama gibi şikâyetlerin azaltılmasında genellikle kullanılabilmektedir. Hemoroid rahatsızlığında da sıkça ön plana çıkan karahalile; ağrı kesici, damar büzücü, yara iyileştirici, kanamayı durdurma özelliğine sahip, iltihap giderici etkileri ile basur rahatsızlığında hastaların kullandığı bir yöntem olmuştur. Yapılan araştırmalar neticesinde karahalile bitkisinin hemoroid hastalarına iyi geldiği gibi kişilerin sindirim sistemini düzenleyerek, sindirim sistemini destekliyor. Mideyi rahatlatıyor.

Güvercin Ağacı:

Bu bitkinin kanamayı durdurma ve antiseptik özelliği sebebiyle basur rahatsızlığına iyi gelen bir etkisi vardır. Güvercin ağacı bitkisi basur rahatsızlığının kişiye vermiş olduğu kanama, ağrı, kaşıntı gibi belirtilerin azalmasına yardımcı olabilmektedir. Özellikle basurda kanamayı durdurma ya da azaltma etkisi sebebiyle halk arasında bu hastalık için sıkça tercih edilen bir yöntem olarak öne çıkmıştır.

Aloe Vera:

Sağlık alanında birçok yerde kullanılabilen aloe vera, özellikle dış hemoroid (basur) şikâyetlerini azaltmasında kullanımı iç hemoroide göre daha yaygındır. Bununla birlikte hemoroidin vermiş olduğu yanma hissini azaltarak bölgede iltihap önleyici bir özellik gösterebilir. Ayrıca doğal bir yumuşatıcı olarak görülebilir. Aloe vera, hemoroidin kaşınma sebebiyle bölgede yaratmış olduğu deri tahrişinin de kişiye verdiği etkilerini azaltmada büyük rol oynuyor.

Mango Çekirdeği:

İçerisinde bulunan iltihap önleyici maddeler ile hemoroid (basur) rahatsızlığında sıkça kullanılan başka bir bitkisel yöntem olarak öne çıkıyor. Fakat yine de belirtmek gerekiyor ki kesin tedaviyi diğer bitkiler de olduğu gibi mango çekirdeği de tam anlamıyla sağlayamıyor.

Kişniş Tohumları:

Hemoroid rahatsızlığının yaratmış olduğu kaşınma, yanma ve kanama gibi kişiyi yoran şikâyetlerin azalmasına yardımcı olabilmektedir. Aynı zamanda kişniş tohumlarındaki maddeler sayesinde iltihap önleyici olarak da kullanılabilmektedir. Antioksidan gibi maddeleri içermesi ile de mide sağlığı için kullanılabilmektedir.

İskoç Kara Ağacı:

Hemoroid rahatsızlığının yaratmış olduğu yanma ve diğer belirtileri azaltabilen bir etkiye sahiptir. Ayrıca iltihap önleyici bir özelliği de bulunmaktadır.

Kantaron Yağı:

Kullanıldığı zaman bölgede oluşan ağrıları ve sızlamaları azaltıcı bir etkisi vardır. Damarları büzme etkisi olduğu için bölgede oluşan kanamaları durdurabilmektedir. Ayrıca düzenli kullanımda bağırsakların çalıştırmaya katkısı bulunduğu için hemoroide sebep olan kabızlığı önleyebilmektedir.,

Muz:

Muzda bolca bulunan potasyum sebebiyle hemoroidin vermiş olduğu yanma belirtilerini azaltabilmektedir. Potasyum kan damarlarını rahatlatarak rektumdaki basıncı azaltabilir.

İncir ve Yaban Mersini:

Hemoroid hastalığının yaratmış olduğu yanma hissine iyi gelebilmektedir.

Hemoroid rahatsızlığına iyi gelmesiyle bilinen diğer besinler ise şu şekilde sıralanabilir:

Hurma, Maydanoz, Dereotu, Ahududu, Böğürtlen, Keçiboynuzu, Madımak Otu, Yenibahar olarak halk arasında bilinmektedir.

Bitkisel Tedavisi

Hemoroid (basur) hastalığında kullanılan birçok bitki bulunsa da bu bitkiler ya da bitkisel yöntemler tedavi edici değil, hastalığın yaratmış olduğu semptomları azaltıcı etkisi nedeni ile kullanılmalıdır. Bitkilerle hazırlanan birçok kür, krem, çay ya da pomadlar ile hastaların kendi kendilerine uygulayabilecekleri yöntemler olmakla birlikte makat bölgelerini zorlayan şikâyetlerin azalması için kullanılmaktadır.

Günümüz şartlarında gelişen teknoloji ve sağlık alanında ilerleyen tedavi yöntemleri sayesinde hastaların kendi kendilerini herhangi bir uygulama yapmalarından ziyade hemoroid (basur) rahatsızlığında bir proktoloji hekiminden destek almaları kesinlikle gerekli olmaktadır. Bitkisel tedavisi pek mümkün olmayan hemoroid hastalığında bitkiler sadece hastaya destek olmak ve geçici bir süre için bazı belirtilerin azalmasına yardımcı olmak adına devreye girebilmektedirler.

Alanında uzman bir proktoloji hekimine görünmeden hastanın çevresinden ya da internetten edinmiş olduğu bilgiler doğrultusunda bitkisel tedaviye yönelmesi ancak var olan hemoroid hastalığının kişide etkisini arttırmasına ve bunun sonucunda hemoroid hastalığına sahip kişinin, artan bu olumsuz etkilerle günlük hayatına devam etmesi zorlaşıyor olacaktır.

Hemoroid (basur) rahatsızlığının tam anlamıyla tedavi edilmesi bitkiler ya da aktarlarla değil, proktoloji doktorlarıyla mümkün olabildiği unutulmamalıdır.

     

    Biz Sizi Arayalım

    Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için adınızı ve telefon numaranızı bırakabilirsiniz.