Genital Siğil Tedavi Seçenekleri

Karin Ic Basincina Bagli Hemoroid Olusumu

Genital siğil tedavisinde hastanın sosyal ve iş hayatını etkilemeden tedavi olabileceği birçok tedavi şekli vardır. Tedavi edilmediği sürece siğil aynı kalabilir, boyutu veya sayısı büyüyerek yayılım gösterebilir. Siğil ilerler ise çeşitli kanserlere de neden olabilir.

Hasta tedavi sürecini geciktirmeden gerekli Pap Smear testini yaptırarak takip sürecine alınmalıdır. Hastalık daha fazla yayılmadan ya da bulaşmadan önlemek her zaman tedaviden daha önemlidir.

Genital Siğil Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

1. Kriyoterapi (Dondurma)

Kriyoterapi (Dondurma) yönteminde siğil lezyonunun olduğu bölgeye azot gazı uygulanarak tedavi edilir. Azot gazı siğilin üzerine püskürtülerek uygulanan bir tekniktir.

Bu püskürtme işleminde siğilin etrafındaki sağlıklı dokularda zarar görebilir. Tedavi siğilin üst tabakasına etki ettiği için siğilin köküne inilip inilmediği ayırt edilemeyebilir. Bu nedenle tedavi seansları uzun sürebilir ve hastalık tekrarlayabilir.

2. Elektrokoterizasyon Tedavisi

Genital siğil tedavisinde uygulanan elektrokoterizasyon işleminde siğillere elektrik akımı uygulanarak tedavi sağlanır. Siğil bölgelerine tek tek elektrik akımı ile yakılarak işlem uygulanır.

Bu işlemde siğilin çevresindeki sağlıklı dokular zarar görebilir, tedavi sonrasında hasta da yara izi kalabilir.

3. Klasik Cerrahi Tedaviler

Genital siğil tedavisinde kullanımı en yaygın olan tedavi şekli klasik ameliyat teknikleridir. Klasik cerrahi tedavilerde siğillerin olduğu bölgede tek tek eksizyonu gerçekleştirilir.

Bu işlem genel anestezi altında narkoz ile uygulanır. Tedavi sonrasında genel anestezinin vermiş olduğu yan etkiler ile hastaya oldukça rahatsızlık ve korku hissi yaşatabilir.

Klasik cerrahi ameliyatından sonra eksizyon yapılan bölgelerde iz kalabilir ve siğil tekrarlayabilir. Bu tedavi de siğillerin tamamen yok edilmesi amaçlanır ancak sağlıklı dokulara zarar verme ihtimali de vardır.

4. Lazer ile Ameliyatsız Tedavi

Klasik ameliyatın yanı sıra son zamanlarda en sık lazer ile ameliyatsız tedavi işlemi tercih edilmektedir. Lazer ile ameliyatsız tedavi de hastalar lokal anestezi altında tedavi edilir.

Genital siğil tedavisinde uygulanan lazer işlemi, yüksek ışık hızı ile siğil köküne inilerek enfekte olan dokulara tek tek uygulanır. Bu genital siğil tedavisi, siğilin ortadan kaldırma prensibine en yakın tedavi seçeneğidir.

Bu yazı ilginizi çekebilir : Ameliyatsız Genital Siğil Tedavisi

5. Kremler

Hastaların kendilerine uygulayabileceği, kimyasal (asidik, bazik) şekilde uygulanan tedavi şeklidir. Bu kremler sadece genital siğil tedavisinde uygulanan siğili yakarak destekleyici tedavi sağlayan ilaçlardır. Siğilin etrafındaki sağlıklı dokuya değdirmeden sadece siğilin olduğu dokuya uygulanmalıdır.

Genital Siğil Tedavi Sonrasında Alınacak Önlemler

Genital siğil tedavi sonrasında virüsü karşı önlem almak, tedavi süreci kadar etkilidir. Genital siğil ilerlediğinde vulva (dış genital bölge), vajina, penis ya da makat kanseri ve özellikle rahim ağzı kanseri olmak üzere birçok kansere sebep olabilir. Bu yüzden siğil tekrarlanmadan önlem alınmalıdır.

Genital siğil tedavi sonrasında alınabilecek önlemler;

 • Seksüel ilişkiye başlamadan önce 2 doz uygulanan HPV aşısı vurulmalıdır.
 • Seksüel ilişki sırasında kondom kullanılmaya özen gösterilmeli.
 • Seksüel ilişki de çok eşlilikten kaçınılmalı.
 • Cinsel hayatı aktif olan bireylerin düzenli periyotlarla smear testi ve doktor kontrolüne gitmelidir.
 • Halka açık olan ortak kullanım alanlarında hijyene önem verilmelidir.
 • Cımbız, jilet, epilasyon, iç çamaşırı ve mayo gibi kişisel eşyalar ortak kullanılmamalıdır.

   

  Biz Sizi Arayalım

  Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için adınızı ve telefon numaranızı bırakabilirsiniz.