Fistül Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Fistul Bitkisel Tedavi

Fistül bir başka adıyla makat apsesi olarak da bilinir. Çünkü fistülün oluşumu geçmişteki bir apseye bağlıdır. Anal kanalın 1-2 cm içinde bağırsağın içini örten tabaka ile cilt tabakası arasında bir birleşme yeri vardır. Anal kanal bezleri bu birleşim yerinde açılır. Anal kanal bezleri kanalı çevreleyen iki kas tabakası arasında yer alır ve bu birleşim yerinde anal kanal içine açılır. Bezlerin ana görevi anal kanala kayganlık sağlamak ve dışkılama işlevini kolaylaştırmaktır. Apse, anüsteki (makat kanalı) küçük bir bezin bakteriler tarafından enfekte edilmesi veya tıkanması sonucu oluşan akut bir enfeksiyondur. Örneğin, kalın bağırsağın iltihaplı hastalıkları, kolit ve uzun süreli ishal buna neden olabilir.

Hastalar genellikle yaptıkları hatanın bu apseye neden olduğunu düşünürler. Ancak bu enfeksiyon istemeden oluşabildiği için bunu önlemek için yapabilecekleri bir şey yoktur. Bir apse, hastalığın başladığı anal bez ile boşaltıldıktan sonra drenajın sağlandığı cilt arasında bir geçiş yolu oluşturabilir. Dış ağız iyileşirse, biriken iltihap nedeniyle tekrarlayan apseler gelişebilir. Fistül belirtileri başlıca anüste ağrı ve kaşıntı ile kendini gösterir. Hastaların günlük yaşamları, özellikle dışkılama sırasında hissedilen yoğun ağrı nedeniyle bozulur. Bir fistülü diğer rektal hastalıklardan ayıran özellik, fistül kanallarının iltihaplanmış olmasıdır. Anal fissür koltuk ve çevresinde gözlenen küçük bir çatlaktır ancak anal fistül cilt dokusu içinden ilerleyen tünel şeklindeki kanallardan oluşur. Fistülün, fissürün daha şiddetli bir şekli olduğunu söyleyebiliriz. Fistül iltihabi bir hastalık olduğu için belirtileri açısından benzerlik gösteren bu iki hastalığı birbirinden ayırmak esastır. Anal fistül h Astımı olan kişi sadece dışkılama sırasında ağrı hissederken; anal fistülde ağrı sürekli olabilir. Fistüller iltihaplı olduğu için dışkılama sırasında gelen kan iltihaplı ve kötü kokuludur. Fissürde ise kan taze ve damlayıcıdır. Apseye bağlı fistül rahatsızlığına ateş eşlik edebilirken, her iki durumda da kaşıntı görülür.

Bu yazımızı ilginize çekebilir : Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisi

Fistülün Bitkisel Tedavisi

Fistül tedavisinde bitkisel tedavi yoktur fakat hastaların gündelik hayatını sürdürmesi için birkaç öneri verebiliriz.

Aloe Vera

Aloe vera fistül için en iyi bilinen bitkisel tedavidir. Ağrıyı hafifletme ve hastayı yatıştırma özelliği ile bilinen aloe vera, fistül semptomlarını azaltır. Aloe vera özü jelini alın ve fistül bölgesine uygulayın. Bunu günde 2 ila 3 kez yapabilirsiniz.

Oturma Banyosu

Oturma banyosu yapın. Fistül için ideal alternatif yöntemlerden biri de oturma banyosudur. Oturma banyosu, makat rahatsızlığınız varsa makat bölgesini temiz tutmak için önerilen ılık bir banyodur. Oturma banyosu yapan kişinin anüs bölgesi kir, gaz veya dışkıdan arınır. Aynı zamanda bölgedeki ağrı, kaşıntı ve tahriş de azalmaya başlar. Asıl amaç bölgedeki ağrıyı azaltmaktır. Bir leğen veya küvete kaynar su dökülür. Bu sıcak suyun ısı ayarını dirseğinizle test edebilirsiniz. Çok fazla sıcak su şişmeye neden olabilir. Suyun içinde şampuan benzeri maddeler olmamalıdır. Daha sonra küvete uzanıp 15 ila 20 dakika bekleyebilirsiniz. Bir tıp uzmanının tavsiyesi ile günde iki veya üç kez yapılabilir. Oturma banyosu bittikten sonra bölgeyi yumuşak tuvalet kağıdı ile nazikçe kurulayın. Ovmayın veya keselemeyin. Bazen doktor hastanın durumuna göre bu sayıyı artırabilir. Ancak oturma banyosuna tıbbi muayeneden sonra karar verilmelidir. Soğuk oturma banyoları yarardan çok zarara neden olabilir.

Keten Tohumu

Keten tohumu lif açısından zengindir ve omega-3 içerir. Bu kabızlığı önler. Zeytinyağı içmek dışkının rektal bölgeden hızla atılmasını sağlar.

Anal Fistül Tedavisi

Bu öneriler sadece fistül semptomlarını azaltmaya yöneliktir. Kesinlikle kalıcı bir çözüm sağlamaz. Fistülünüzü ameliyatsız tedavi yöntemleri ile tedavi edebilirsiniz. Özellikle ameliyattan korkan hastaların fistül için en çok tercih ettiği tedavi seçeneği ameliyatsız tedavidir. Bu yöntem ile apse boşaltılır. Apse boşaltıldıktan sonra fistül işlemi gerçekleştirilir. Bu işlemler sadece 5 ya da 10 dakika içinde tamamlanır. Tedaviden sonra hasta tekrar dinlenmek üzere odasına döner. Günlük yaşamında herhangi bir kısıtlama olmadan sosyal hayatına dönebilir. İşlem o kadar basittir ki kişi öğle arasında işten ayrılabilir ve öğleden sonra işine dönebilir. Sosyal hayata hemen dönebilen hasta hiçbir ağrı hissetmez. İşlem diğer yöntemlere göre ağrısızdır ve kesin sonuç verir. İşlem sadece kısa sürdüğü için hasta iş gücünü kaybetmeden günlük hayatına devam edebilir.

     

    Biz Sizi Arayalım

    Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için adınızı ve telefon numaranızı bırakabilirsiniz.