Erkekte Kondilom Nedir?

Atnali Fistul

Erkekte kondilom oluşmasına neden olan Human Papilloma Virüsü cinsel ilişki ile bulaşmaktadır. iki ile altı ay gibi kuluçka dönemi olan, bulaşma olduktan sonra tekrar etme durumu gözlenen ve vücudun her bölgesinde lezyon oluşturma ihtimali olan bir hastalıktır.

Erkekte Kondilom Nedir?

Erkekte kondilom, genital bölge, makat bölgesi ve erkek üreme organı etrafında condyloma acuminatum denilen siğil şeklindeki kitlelerin oluşmasına denir. Virüsün genital bölgede ortaya çıkması, kadınlarda kanser riskini oldukça yükseltir. Erkeklerde kanser riski kadınlara oranla daha azdır.

HPV’nin 100’den fazla tipi vardır ve bunlar düşük ve yüksek risk taşıyan tipler olarak iki ayrı grupta ayrılmaktadır. Özellikle HPV 16-18 tipleri kadınlarda, serviks (rahim ağzı ) kanserine ve erkeklerde penis kanserine yol açmaktadır. Erkekte kondilom görülmesi oldukça ciddi hastalıklara sebebiyet vermektedir.

Toplumda en yaygın HPV tipi, düşük risk grubunda yer alan tip 6 ve tip 11 dir. Düşük risk grubunda olan HPV tipleri vücutta siğillere yol açmaktadır. Yapılan araştırmalara göre cinsel hayatında çok eşliliği tercih eden her erkekte kondilom yaygın bir şekilde görülmektedir.

Erkekte kondilom en sık 20-24 yaş aralığında görülmektedir. Bu yaş aralığı ülkeler arasındaki kültür ve yaşam tarzındaki farklılardan göre değişim göstermektedir. Kondilomlar genital bölgede yer alır ve bununla birlikte anüs çevresinde de sıklıkla oluşabilmektedir.

Halk içinde makat siğili olarak bilinen anüs etrafındaki siğillerin nedeni de HPV enfeksiyonudur. Siğiller pütürlü bir yapıda olup bazen yaygın bazen de tek olarak mukozada yer alabilirler. Çoğunlukla ten renginde olmasına rağmen pembemsi ya da şeffaf bir renge de sahip olabilirler. Dikkat edilmesi gereken nokta bu virüsüm bulaşıcılığı ile yaygın bir hale gelebilmesidir. Erkeklerde kondilom (siğil) penis ve anüs etrafında (anüsün içi, dışı ve bağırsak) tutulum gösterir.

Bu yazı ilginizi çekebilir : Ameliyatsız Genital Siğil Tedavisi

Anüs Bölgesinde Görülme Sıklığı

Erkekte kondilom, anüs bölgesinde daha sık rastlanan bir durumdur. Anüs bölgesinde görülen siğiller halk arasında makat siğili olarak da bilinmektedir. HPV ile oluşan viral bir hastalıktır.

Hasta tedavi olmadığı sürece hem kendi vücudunda hem de cinsel temasta bulunduğu kişilere hastalığı yaymaya devam edecektir. Çoğunlukla erkek hastaların makat bölgesinde sivilce veya et benine benzer yapılar vardır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi HPV’nin 100’den fazla türü vardır ve her tür kendi içinde farklı özellikler barındırır. Bazı türleri tamamen zararsızdır bazı türleri ise oldukça saldırgan ve agresiftir. Kansere neden olan türler genel olarak b saldırgan türlerden oluşur. Kadınlarda rahim ağzı, erkeklerde penis kanserine sebep olan HPV, anüs kanserine de yol açmaktadır.

Virüs kişinin bağışıklık sistemi ile doğrudan bağlantılıdır. Virüsler güçlü olan bağışıklık sistemine baskın gelemedikleri zaman ilerleme sağlayamazlar. Kişi uzun zaman hiçbir yakınması olmadan hayatına devam edebilir. Bu durum hastalığın varlığını yok etmez ve kişi fark etmeden hastalığı yaymaya devam eder. Belirti vermeyen virüs cinsel ilişki, ortak kullanım alanları olan hamam, umumi tuvalet gibi alanlarda kolayca bir başka kişiye geçebilmektedir. Bu duruma sessiz enfeksiyon denir. HPV kuluçka süresi ile net bir zaman dilimi yoktur. Yaygın olarak 1-6 ay arasında belirti verdiği bilinmektedir. Çoğunlukla seksüel ilişki ile bulaşır ve cinsel yolla bulaşma sağlayan hastalıklar arasında en sık görülenidir. Genital siğil bulaşı için sadece cinsel ilişki olması gerekmez. Tahriş olan cilt dokusu ile HPV’li dokunun teması da virüsün bulaşması için yeterli bir ortamdır.

     

    Biz Sizi Arayalım

    Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için adınızı ve telefon numaranızı bırakabilirsiniz.