Erkeklerde HPV Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Human Papilloma Virüs (HPV) Daha çok cinsel birliktelik sonucu bulaşır. Genelde genital bölgede görülür. Genital siğil diğer adı kondilom rahim ağzında kanser oluşmasına sebep olmaktadır. Erkeklerde de oluşan bu siğil, kadınlarda da meydana gelen siğiller ile görüntü olarak aynı, tedavisinde aynıdır. Bağışıklığı güçlü olan kişilerde, belirtiler ve kondilomlar ortaya çıkmayabilir. Daha çok cinsel birliktelik sonucu bulaşır. Genelde genital bölgede görülür. Genital siğil diğer adı kondilom rahim ağzında kanser oluşmasına sebep olmaktadır. Erkeklerde de oluşan bu siğil, kadınlarda da meydana gelen siğiller ile görüntü olarak aynı, tedavisinde aynıdır. Bağışıklığı güçlü olan kişilerde, belirtiler ve kondilomlar ortaya çıkmayabilir. Tıp dilinde human papilloma adıyla anılan HPV virüsü cinsel yolla veya temas ile bulaşabilen ve yaklaşık 15 farklı çeşidi olan bir virüs türüdür. HPV virüsü kadın ve erkek ayırt etmeden aktif cinsel hayatı olan her kişiye bulaşma riski olan bir virüstür. Yalnız erkek ve kadınlarda belirtilerini farklı şekillerde gösterebilir.

Erkeklerde HPV Belirtileri 

Erkekler HPV’den Nasıl Korunur?

Erkeklerde HPV Tedavi Yöntemleri

HPV virüsü belirtileri aynı zamanda bünyeye, yaşa ve bağışıklık sistemine göre de değişiklik göstermektedir. Hep virüsünün en temel belirtilerinden yani yan etkilerinden biri de genital siğildir. Genital siğil daha çok kadınlarda görülse de erkeklerde de görülme ihtimali vardır. Bağışıklığı güçlü olan kişilerde, belirtiler ve kondilomlar ortaya çıkmayabilir. Bağışıklık sistemi güçlü olan bireylerde dışarda belirti vermediği için kişi başkalarıyla girmiş olduğu cinsel ilişki sonrasında farklı bireylere bulaştırabilir. Bu yüzden herhangi bir test yaptırmadan HPV virüsünü kaptıklarını anlamayabilirler. Bünyesinde herhangi bir belirti ile karşılaşmayan erkek birey virüsü başkalarına bulaştırır. Bu yüzden kadın bireyler birlikte oldukları kişiler konusunda dikkatli olmalıdır. HPV erkekte nadir de olsa penis cildi üzerinde kansere yol açabilir. Aktif cinsel hayatı olan erkekler, partnerlerine virüsü bulaştırmamak adına rutin kontrollerini olmalı ve HPV kapıp kapmadıklarını kontrol ettirmelidirler.

Bağışıklık sistemi güçlü olan bireylerde dışarda belirti vermediği için kişi başkalarıyla girmiş olduğu cinsel ilişki sonrasında farklı bireylere bulaştırabilir. Erkeklerde çok nadir belirtiler çıkar. Bu nedene erkekler genelde taşıyıcı rolünü alırlar. Kendisinde hiçbir belirti bulunmayan erkek bireyde, başkalarına hastalığı bulaştırır. HPV erkekde nadirde olsa penis cildi üzerinde kanser benzeri cilt değişiklikleri yapılabilmektedir. Virüsle karşılaşan erkek bireyler daha çok taşıyıcı görevi görürler. Tedavi olmayan erkekler yüksek risk grubunda olup virüsün yayılmasına neden olmaktadırlar.

Genital siğil cinsel yolla bulaşan en yaygın hastalık olup kadınlarda rahim ağzı kanseri için çok önemli risk etkeni arasındadır. Genital siğil sorunu yaşayan bireyin mutlaka partnerinin de tedavi olması gerekmektedir. Tedavi bittikten sonra 1 yıl içinde 3 ayda bir kontrollerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Virüsle karşılaşan erkek bireyler daha çok taşıyıcı görevi görürler. Tedavi olmayan erkekler yüksek risk grubunda olup virüsün yayılmasına neden olmaktadırlar. Belirti veren lezyonlar da muayene sırasında gözle bakıldığında hekim tanısını hemen koyar. Fakat cilt üzerinde hiçbir belirtisi olamayan vakalarda ise, testler ve büyüteç altında inceleme sonunda belirlenmektedir. Şüpheli bir tanı olduğunda biyopsi gerekir. Renk değişimi olmayan tipik olan lezyonlarda biyopsi alınmayabilir. Yaşı ilerlemiş erkeklerde biyopsi mutlaka yapılması gerekir.

Genital Siğil ve Kanser

Genital bölgede HPV, genital kanser oluşumu arasında doğru bir ilişki vardır. HPV erkekte skrotum ve testis kanserine neden olmaktadır. Bunun yanında penis ve rektum kanserine zemin hazırlamaktadır. Oral seks yapan erkekte damak, dil bademcik ve gırtlak kanserine de neden olduğu bilinmektedir. HPV hangi bölgeye ulaşırsa o bölgede kanser oluşturma riski oldukça yüksektir.

Oldukça yaygın olan ve bulaştığı bölgeye ciddi zarar veren HPV virüsünden kaçınmak ve olabileceğimiz önlemler hakkında verdiğimiz bilgilere dikkat etmek gerekir. En ufak bir şüphe duyduğunuz zamanda vakit kaybetmeden güvenli bir hekime muayene olmalısınız. Karşılaşabilecek ağır problemleri yaşamadan erken tedavi ile eski sağlığınıza tekrardan kavuşun.

     

    Biz Sizi Arayalım

    Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için adınızı ve telefon numaranızı bırakabilirsiniz.