Basur Nasıl Geçer?

Karin Ic Basincina Bagli Hemoroid Olusumu

Özellikle yetişkinlerde görülen basur hastalığı makat bölgesinde damarların gevşemesiyle dışarı doğru sarkmaya başlamasıyla oluşur. Şiddetli ıkınma sonucu genişleyen makat bölgesinde bulunan toplardamarların ve dışarıya doğru yastıkçık şeklinde sarkmaya başlamasıyla başlar. Bu duruma en çok hamilelik ve kabızlık gibi durumlar neden olur. Çünkü kişi şiddetli ıkınma ile makat bölgesindeki damarların tahrip olmasına sebep olur. Bu yüzden damarlar dışarıya doğru sarkmaya başlar ve sarkık memeciklere dönüşür. Kronik kabızlık, ishal, aşırı ıkınma, düzensiz tuvalet alışkanlıkları veya gebelik gibi durumlar basur rahatsızlığına sebep olmaktadır. Aynı zamanda kabızlığa sebep olan en önemli faktör beslenme alışkanlığıdır. Kişinin katı gıdaları çok tüketmesi, su ihtiyacını yeteri kadar karşılamaması, acı ve baharatlı yemekleri tüketmesi, spor yapmaması gibi sebeplerden ötürü kabızlık rahatsızlığı ortaya çıkmaktadır.

Kişi bir şekilde bu rahatsızlığa yakalandığı vakit ilk olarak ‘Basur Nasıl Geçer?’ sorusunu sorar. Beslenme düzeni, bol bol su içmek ve çeşitli diyetler basurun iyileşmesinde etkilidir. Özellikle daha doğal tedavi arayan kişiler için bol lifli, besin değerleri zengin, kolestrolü düşük gıdalar tüketmek ve günde en az 8 bardak su içmek basurun geçmesine yardım eder. Bol sıvı tüketilmesi özellikle tavsiye edilir. Bununla birlikte lif bakımından zengin yiyeceklerin tüketimi arttırılırken hayvansal yağlı besinlerin tüketimi azaltılmalıdır. Yani katı gıdalardan uzak durulmalı daha çok sulu gıdalar tercih edilmelidir. Uzman bir doktorun kontrolü dâhilinde her gün düzenli bir egzersiz yapılmalıdır. Uzman doktor makat bölgesini zorlamayacak egzersizler önerecektir. Bu egzersizler basit tempolu yürüyüş, koşu, yüzme, yoga veya pilates tarzı hafif sporlar olabilir. Dışkılama ihtiyacını ise günde yalnızca bir kez giderilmelidir.

Basur Belirtileri

Tuvalet ihtiyacı mümkün olduğunca azaltılırsa dışkılama sırasında yaşanan ıkınma ve zorlamalar azalır. Kahvaltı öğünü asla aksatılmamalı sabah uyanır uyanmaz bir bardak ılık su içerek güne başlanmalıdır. Muz, kayısı, kuru üzüm gibi sindirimi kolaylaştıran besinleri tercih etmek faydalı olacaktır. Sütü ılık içip bir miktar bal ve zencefille destekleyebilirsiniz. Çay, kahve, kola gibi içeceklerin yerine taze meyve suları, soda ve marmelat tarzı içecekleri içmeniz gerekmektedir. Katı gıdalar tükettiğiniz zaman bol bol su içmeyi unutmayın. Eğer yapabiliyorsanız basur hastalığınız boyunca kırmızı ve beyaz eti azaltın. Beyaz ve kırmızı et yerine bol bol balık ve balık ürünleri tüketin. Prebiyotik yoğurtları tercih ederseniz de kabızlığı önleyebilirsiniz. Yatmadan önce biraz yoğurt yemek hem uykunuzu güzelleştirir hem de kabızlığa iyi gelir. Aynı zamanda bağırsak hareketliliğinizi arttırmak adına adaçayı, kekik, sinameki gibi bitkilerin çayını içebilirsiniz. Bu bitkileri birlikte veya ayrı ayrı demleyerek içebilirsiniz. Zencefil çayı da bağırsaklarınızın çalışmasını sağlar. Yemek masasına oturduğunuzda mutlaka öncelikle meyve ve sebzeleri tüketerek başlayın. İncir, armut, dut ve kuşburnu tarzındaki meyveleri taze ya da kuru iken tüketebilirsiniz. Özellikle marul, brokoli, kereviz, ıspanak, havuç ve fasulye tüketimine özen gösterin. Yağlı kuruyemiş tüketimini azaltın. Hemoroid (basur) hastalığına yakalandığınız dönemde alkol ve sigaradan uzak durun. Gastrolik reflekse göre gıda alımının yarım saat sonrası kişi dışkılama ihtiyacı hisseder. Bu ihtiyacın karşılanması sırasında zorlama yaşanmaması adına bol sulu gıdalar alınmalı ve makat çevresi zorlanmamalıdır.

Basur Tedavi

Elbette ki bu yollar basur için kesin çözümler değildir. Kişi basur belirtilerini gördüğü an uzman bir doktora görünmelidir. Kanama, kaşıntı, akıntı, dolgunluk hissi ve şiddetli ağrı dayanılmaz boyutlara geldiği an bu tarz önlemler basurun geçmesine fayda sağlamaz. Hasta artık yürümekte, oturmakta bile zorlanıyorsa uzman bir doktorun acilen müdahale etmesi gerekmektedir. Basur hastalığının mahrem bölgede olmasından kaynaklı kişi doktora gitmeye çekinir. Bu yüzden tedavi sürecini sürekli geciktirir. Hemoroid’in dört adet evresi vardır. Unutulmamalıdır ki ertelenen her gün hemoroid (basur) rahatsızlığını daha çok ilerletmektedir. Ameliyattan korkan hastaların da alternatif tedavi yöntemlerini incelemesi gerekmektedir. Ameliyatsız tedavi yöntemlerinde hasta yalnızca 5 dakika içerisinde iyileşebilmektedir. Bununla beraber ameliyatsız basur tedavisi uygulanan hastalar tedavi oldukları aynı gün işlerine ya da evlerine rahatlıkla dönebilirler. Rahat bir tedavi metodu olduğu için hastalarda ameliyat stresi ve korkusu meydana gelmez. Bahsi geçen tedavi yönteminde hissedilen ağrı minimal düzeydedir. Ameliyattan korkan ve çekinen hastaların bu tedavi yöntemini araştırması kendileri için faydalı olacaktır. Ameliyatsız tedavi yöntemleri için tıklayınız.

     

    Biz Sizi Arayalım

    Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için adınızı ve telefon numaranızı bırakabilirsiniz.