Basur Memesi Nasıl Geçer?

Hemoroid Ameliyati

Hemoroid veya basur memecikleri damarların iltihaplanması ve şişmiş dokuda anal bölgede toplanması sonucu oluşur. Çeşitli boyutlarda olabilirler ve iç veya dış bölgede olabilirler. İç basur memecikleri normalde anüsün açıklığının 2 ila 4 santimetre (cm) üstünde yer alır ve bunlar daha yaygın olanlardır. Dış basur memecikleri anüsün dış kenarında ortaya çıkar. Basur memeleri dışkılama esnasında şiddetli ıkınma sonucu makat bölgesindeki toplardamarların sarkmasıyla oluşur. basur memeleri anal kanaldaki iltihaplı doku koleksiyonlarıdır. Bu memecikler kan damarları içerir, doku, kas ve elastik lifleri destekler. Birçok insanda bu memecikler vardır, bu memecikler sarkmaya başladığı zaman hemen semptomları göstermeyebilir. Basur, Amerika Birleşik Devletleri’nde 50 yaşından önce insanların en az yüzde 50’sinde görülmektedir. Hemoroid memecikleriyle ilgili bazı önemli noktalar ise daha ayrıntılı ve destekleyici bilgiler şu şekildedir.

Memecikler, iltihaplanan ve şişen doku koleksiyonlarıdır. Hemoroid memeciklerinin boyutu değişebilir ve bunlar anüsün içinde veya dışında bulunur.

Basur memecikleri; kronik kabızlık, kronik ishal, ağır ağırlık kaldırma, hamilelik veya dışkı geçirirken zorlanma nedeniyle oluşur.

Uzman bir doktor genellikle muayene sırasında basur memeciklerini teşhis edebilir.

Hemoroitler I ila IV arasında bir ölçekte derecelendirilir. III veya IV. Sınıflarda ciddi müdahele gerekebilir. Çoğu durumda hemoroid memeleri sarkan kişinin belirtileri ciddi değildir. Normalde birkaç gün sonra kendi başlarına çözülürler. Basur memecikleri olan bir kişi aşağıdaki basur belirtileriyle karşılaşabilir:

Basur Belirtileri

Anüsün etrafında sert ve ağrılı bir şişlik hissedilir. Ve bu şişlik pıhtılaşmış kan içerebilir. Kan içeren yığınlara tromboze dış hemoroid denir.

Dışkılamadan sonra bile Basur memeleri olan kişiler bağırsakların hala dolu olduğu hissini yaşayabilir.

Dışkılamadan sonra parlak kırmızı kan görülür.

Anüs etrafındaki bölge kaşıntılı, kırmızı ve ağrılıdır.

Ağrı dışkı geçerken ortaya çıkar.

Basur memecikleri daha şiddetli bir duruma geçebilir. Kanama ve kanamaya bağlı kansızlığa yol açar. Enfeksiyon, bağırsak hareketlerini kontrol edememe,

Basur Memeleri Nasıl Geçer?

Çoğu durumda basur memeleri herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymadan tek başlarına çözülür. Ama belirtiler 1 haftadan fazla sürmüşse kesinlikle doktorunuza görünmelisiniz. Bununla birlikte bazı yöntemlerle birçok kişinin memeciklerle yaşadığı rahatsızlık ve kaşıntı önemli ölçüde azalabilir.

Diyet ve düzenli beslenme basur memelerinin artma riskini etkileyebilir. Yüksek lifli bir diyet yemek ve kilo vermek, durumu önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Bir doktor başlangıçta basur memelerini kontrol altına almak için bazı yaşam tarzı değişiklikleri önerecektir. Bağırsak hareketleri sırasında zorlanma nedeniyle basur memeleri oluşabilir. Aşırı zorlanma kabızlığın sonucudur. Beslenme düzenindeki bir değişiklik dışkıları düzenli ve yumuşak tutmaya yardımcı olabilir. Bu, meyve ve sebzeler gibi daha fazla lif yemeyi veya öncelikle kepek bazlı kahvaltılık tahıl yemeyi içerir. Bir doktor ayrıca basur memesi olan kişiye su tüketimini arttırmasını önerebilir. Kafeinden kaçınmak en iyisidir. Kilo vermek, basur memelerinin görülme sıklığını ve şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir. Basur memelerini önlemek için, doktorlar egzersiz yapmayı ve dışkıyı atmak için zorlanmalardan kaçınmayı önerir. Egzersiz yapmak, kazıkların temel tedavilerinden biridir.

Basur İlacı

Yığınları olan bir kişi için semptomları daha kolay yönetilebilir hale getirmek için çeşitli tıbbi seçenekler mevcuttur. Reçetesiz satılan ilaçlar (OTC): Bunlar reçetesiz veya çevrimiçi olarak temin edilebilir . İlaçlar ağrı kesicileri, merhemleri, kremleri ve pedleri içerir ve anüsün etrafında kızarıklık ve şişkinliği yatıştırmaya yardımcı olabilir. OTC ilaçları yığınları iyileştirmez ancak belirtilere yardımcı olabilir. Alanın daha fazla tahriş olmasına ve cildin incelmesine neden olabileceğinden, üst üste 7 günden fazla kullanmayın. Bir tıp uzmanı tarafından önerilmedikçe, iki veya daha fazla ilacı aynı anda kullanmayın. Kortikosteroidler ise iltihabı ve ağrıları azaltabilir. Müshil basur memesi olan bir kişiyi kabızlıktan kurtarır. Bu ilaçlar, kişinin dışkıları daha kolay geçmesine ve alt kolon üzerindeki baskıyı azaltmasına yardımcı olabilir.

Ameliyatsız basur tedavisinde hasta 5 dakika içerisinde hastalığında kurtulabilir. Ameliyatlı yöntemlerde doku kaybına bağlı meydana gelen ve hastanın yaşamını ömür boyu olumsuz etkileyen gaz tutamama ve dışkı tutamama gibi sıkıntılar olurken, ameliyatsız yöntemlerde bu sıkıntılar görülmez. Hasta normal hayat konforuna aynen devam eder.

     

    Biz Sizi Arayalım

    Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için adınızı ve telefon numaranızı bırakabilirsiniz.