Basur İlacı

Atnali Fistul

Basur veya Hemoroidler, rektum ve anüsün en alt kısmında şişmiş damarlardır. Bazen bu kan damarlarının duvarları o kadar incedir ki, özellikle dışkılama esnasında damarlar şişer ve tahriş olur. Basur, rektal kanamaya da sebep olurlar. Nadiren tehlikelidirler ve eğer doğru tedavi yöntemi uygulanırsa birkaç haftada yok olurlar. Fakat basurunuzun ciddi bir durumda olup olmadığından emin olmak için doktorunuzu görmelisiniz.

İç ve Dış Basur

İç basur rektum içinde genellikle göremediğiniz veya hissetmediğiniz kadardır. Genellikle acı çekmezler, çünkü orada çok az acı duyan sinir var. Kanama onların tek işareti olabilir.

Dış basur anüs etrafındaki derinin altındadır, burada daha fazla ağrı algılayıcı sinir vardır, bu yüzden kanama gibi incinme eğilimindedirler.

Hemoroid belirtileri ya da basur belirtileri genellikle iç hemoroid ve dış hemoroid türüne göre değişebilir. İç hemoroid içerde oluşan bir şişlik olduğundan dışardan görülmez, hissedilmez ve çok şişmediği sürece rahatsızlık hissi vermez. İç hemoroid ancak tuvalete çıkıldığında görülebilir ve dışkı bu şişliğin olduğu bölgeden geçerken kanamaya sebep olabilir. Bu da şiddetli ağrılara sebep olabilir. Dış hemoroid ise dışardan görünüm mevcuttur. Tahriş olma olasılığı daha yüksek olduğundan kaşıntı ve kanamaya neden olabilir. Hemoroid belirtilerinden ilki dışkılama esnasında kanamadır. Birinci evredeyken belirtisi çamaşırda rahatsızlık veremeyecek ölçüde kanamaların görülmesidir. Diğer evrelerde kan daha fazla görülür. Hatta dördüncü evredeyken çamaşırdaki kanamalar oldukça artmıştır hatta kişinin elbiselerini dahi kirletmeye başlamıştır. Ağrı ise hastada dışkılama esnasında anal kanalda meydana gelen şişlik yüzünden ortaya çıkar. Çamaşırda görülen kana artık ağrı da eşlik etmeye başlar. Damarlar dışarıdan az da olsa gözlenebilmektedir. Kişi dışkılama esnasında zorlama yaşar. Her ıkınmasında ağrı hisseder. Her evrede ağrının şiddeti de artmaktadır. Makatta kaşıntı ise ağrı ve akıntıya eşlik etmektedir. Çamaşırda görülen kan ve ıslaklık kişinin makat bölgesinde ufak tefek kaşıntıların oluşmasına sebep olur.

Makat bölgesindeki ele gelen şişlik görülmektedir. Özellikle ilk evrelerde dışkılama esnasında ortaya çıkan memecikler dışkılama sone erdiği zaman eski yerine geri döner. Hasta makat bölgesini elle kontrol ettiği zaman küçük şişlikleri hissedebilir. Ama ileri evrelerde memeler sadece dışkılama esnasında ortaya çıkmaz. Elle dahi içeri tekrar sokulmayan memecikler dışarıya doğru sarkarak hastayı oldukça rahatsız eder. Asla ihmal edilmemesi gereken bir evredir.

Basur belirtileri gördüğünüz an doktorunuza gittiğimiz vakit şu tedavi yöntemleri sıralanabilir.

Lastik bant ligasyonu. Lastik bant ligasyonu, doktorların kanamayı veya iç hemoroidleri prolabe eden kanamaları tedavi etmek için kullandıkları bir prosedürdür. Doktorunuz hemoroit tabanının etrafına özel bir lastik bant yerleştirir. Bu sayede kan durdurulmış olur. Hemoroitin bantlı kısmı büzülür ve en çok bir hafta içinde düşer. Skar dokusu hemoroidin geri kalan kısmında oluşur, genellikle hemoroidin büzülmesini sağlar. Bu işlemi sadece doktor yapmalıdır – bu tedaviyi asla kendiniz denememelisiniz.

Skleroterapi. Doktor, iç hemoroid içine bir çözelti enjekte eder ve bu skar dokusunun oluşmasına neden olur. Skar dokusu kan basıncını keser ve hemoroidi küçültür.

Kızılötesi fotokoagülasyon. Doktorunuz kızılötesi ışığı yönlendiren bir araç kullanır. Kızılötesi ışığın yarattığı ısı, genellikle hemoroidin daraldığı kan dolaşımını kesen yara dokusu oluşmasını engeller.

Elektrokoagülasyon. Doktor hemoroide elektrik akımı gönderen bir araç kullanır. Elektrik akımı, genellikle hemoroidin daraldığı kan dolaşımını kesen yara dokusu oluşmasına neden olur.

Basur İlaçları

Basur ilaçları ise basuru iyileştirmek yerine semptomları azaltmaya yöneliktir. Hidrokortizon veya OTC kremleri, merhemleri ve hemoroid için özel yapılmış pedler hemoroitlerin neden olduğu ağrıyı, şişliği ve kaşıntıyı hafifletmek için kullanılabilir. Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü’ne göre, doktorlar bir hafta boyunca reçetesiz satılan ürünlerin kullanılmasında bir sakınca olmadığını söylüyorlar. Fakat belirtiler bir haftadan uzun sürerse kesinlikle doktorunuza danışın. Hidrokortizon içeren kremler ve fitiller cildin zayıflamasına ve incelmesine neden olabilir, bu nedenle bir haftadan daha uzun süre kullanılmamalıdır. Bu kremlerden herhangi biri bölge çevresinde kızarıklık veya kuru cilde neden olursa, sağlık uzmanınıza başvurun. Metamucil (psyllium) gibi bir lif takviyesi veya Citrucel (metilselüloz) gibi bir dışkı yumuşatıcı kabızlığın önlenmesine yardımcı olabilir

Basur ilacı ise hastalığınızı asla iyileştirmez. Sadece artan semptomların artmasını önler ve kişiyi rahatlatır. Bunun dışında doktor kontrolünün dışından herhangi bir ilaç asla almayınız. Basur hastalığı diğer ağrılar gibi de ağrı kesici kullanarak dinecek bir rahatsızlık değildir. Anucort-HC, PROCTOFOAM-HC, hydrocortisone gibi ilaçlar sadece ağrıyı dindirir ve kanamaları durdurur.

Basur tedavisi aslında basit bir işlemdir fakat gerçek anlamda korkulan ve çekinilen bir ameliyat olarak göze çarpar. Avrupa Cerrahi Merkezinde ameliyatsız bir teknik ile yapılan basur tedavisi söz konusu diğer cerrahi ameliyat yöntemlerine göre oldukça avantajlı ve kesin sonuçlar vermektedir. Söz konusu ameliyatsız tedavinin bazı avantajları narkozsuz ve dikişsiz olmasıdır.

     

    Biz Sizi Arayalım

    Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için adınızı ve telefon numaranızı bırakabilirsiniz.