Anal Fissür İyileşme Belirtileri

Anal Fissur Iyilesme Belirtileri

Fissür, anal fissür veya makat çatlağı adı verilen görünüşü küçük acısı büyük bu hastalık makat bölgesindeki çatlak veya yaradır. Bu yara kesik şeklindedir. Makat bölgesindeki deri çok fazla sinir ucu bulundurması sebebiyle çok hassastır. Makatta meydana gelebilecek en küçük bir acı bile hastayı çileden çıkarabilmektedir. Dışkılama esnasında da yaranın veya çatlağın süreli zorlamasıyla ağrılar giderek kendini arttıracaktır.

Fissür Belirtileri

Makat bölgesinde ağrı ilk belirtilerdendir. Dışkılama sonrası makattan az miktarda parlak kırmızı kan gelir ve kişi bunu tuvalet kağıdında görür. Dışkılama sonrasında ise ağrı yok olur. Zaten fissür çatlağının belirtileri aniden belirir. Başlangıç zamanını hasta kişi de anlamayabilir. Genelde ise kişi dışkılama esnasında yaşadığı yoğun ağrı sırasında keşfeder. Sanki bir cam kesiği gibi hissedilen bu ağrıya çoğu zaman kan da eşlik eder. Hasta uyurken, gündelik hayatında makat çevresinde zonklama ve ağrı hisseder. Kanama taze kan halindedir. Tuvalet kâğıdında görülebilen bu kanama dışkının dışındadır. İlk başlangıç aşamasında akut döneminde hastalardan bol su içmelerini, lifli gıdalarla beslenmelerini, tuvalette uzun süre kalmadan çok ıkınmadan dışkılama yapmalarını tavsiye ederiz. Akut fissürlü hastaların %80 medikal tedaviden fayda görürler fakat anal fissür oluşmuşsa o bölgede tekrarlama olasılığı vardır ve geçici bir tedavi yöntemidir.

Fissür İyileşme Belirtileri

Fissürün iyileşip iyileşmediğine en doğru bir şekilde doktorunuz söyleyecektir. Fissür kendiliğinden geçebilen bir rahatsızlık değildir. Kesinlikle uzman proktoloji doktorunuz ile en doğru tedavi yöntemine yönlendirir. Fissür hastalığınızın geçme sürecinde ise artık eski gündelik ahaytınıza tekrar kavuşmuşunuzdur. Yürürken, otururken zorluk çekmezsiniz. Gündelik hayatınız eski kalitesine dönmüştür. Makat bölgenizdeki kanamaların durmasıyla birlikte çamaşırınızda taze kan görmemeye başlarsınız. Dışkılama esnasında yaşanan zorluk ve ağrı yok olur. Böylece kişi kolay bir şekilde gaitayı (dışkı) vücudundan atar. Makatta kaşıntının ve kızarıklığın yok olmasıyla birlikte kişi gündelik hayatına daha rahat devam eder. Makat çatlağı yarası yok olmuştur. Bu sayede boşaltım da daha kolaylaşmıştır. Tedaviye pozitif yanıt veremeyen anal fissür rahatsızlıklarında, hastalığın sebebi iyiden iyiye araştırılmalıdır. Makat çatlağına neden olan durumlar net olarak anlaşılmalıdır. Buna da en doğru kararı doktorunuz verecektir.

Fissür Tedavisi

Fissür tedavisinde tedavi yöntemi olarak yaşanılan zaman içinde hastalığı taşıyan bireylerin çok fazla tercih ettiği ameliyatsız yöntemler sayesinde kısa bir zaman dilimi içerisinde bu sorundan kurtulmak mümkün olmaktadır. Tabii ki önemli olan doğru, kaliteli, çözümü kalıcı tedavi yöntemini uygulamaktır. Ameliyatsız tedavi yöntemi olan lazerin başarı oranı klasik cerrahi operasyonlara göre çok daha yüksektir. Fissürlerin tedavisi sırasında en küçük lezyonların bile gözden kaçmaması gerekir çünkü lezyonlar saldırgan ve yayılmacı özelliklere sahiptir bu neden ile hepsinin tek tek yakılması gerekmektedir. Sonuç olarak daha öncede belirttiğimiz gibi doğru, kalıcı ve kaliteli bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Proktoloji alanında uzman bir doktorla birlikte doğru tedavi yöntemine karar verilir. Ameliyattan korkan ve çeşitli durumu yüzünden ameliyat şartlarında tedavi olamayan kişiler için ameliyatsız da tedavi yöntemleri mevcuttur. Fissür tedavisinde lazerle tedavi yöntemi ile kişi anında gündelik yaşantısına dönebilir herhangi bir ağrı sızı hissetmez. Ev konforunda uzman doktorlarla tedavi olan kişi ameliyat durumlarında yaşanabilecek bütün riskleri yok etmiş olur.

     

    Biz Sizi Arayalım

    Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için adınızı ve telefon numaranızı bırakabilirsiniz.