Anal Fissür Çatlağına Ne İyi Gelir?

Fissur Catlagina Ne Iyi Gelir

Anal fissür çatlağı her yaştan insanda görülebilen ve insanların gündelik hayatını aksatan bir hastalıktır. Anal fissür rahatsızlığı makat çıkışında dışkılama esnasında kendini ağrı ve kanama ile belli eder. Aslında bu rahatsızlık anüs dokusu üzerinde, makat çevresinde bulunan çatlak ya da yırtıklardır.

Anal Fissür Nedir?

Anal fissür, alt rektumun (anal kanal) astarında gelişen çatlak ya da yırtıklara denir. Genellikle sert dışkı geçişi ile anal kanal dokusunun yırtılmasına neden olur. Hastalar dışkılama sırasında keskin yanma veya yırtılma ağrısı ile fissürü hissedebilir.

Anal fissür, 4-6 hafta arasında ev tedavisi ile iyileşebilir. Akut anal fissür, hastalığın başlangıç evresi olarak kabul edilir. İlerlemiş ve tedavisi gecikmiş  anal fissür ise uzun süreli, kronik fissür olarak adlandırılır. Genellikle 8 haftayı geçmiş olan kronik anal fissür kendiliğinden iyileşmeyebilir. Doktor kontrolünde tıbbi tedavi ile iyileşme gösterir. Anal fissür çatlağının evresine bakarak uygun tedavi ve önlemler alınabilir.

Anal Fissür Çatlağı Neden Olur?

Anal fissür çatlağı, sfinkter kasındaki spazmlardan kaynaklanmaktadır. Anal kanalda yaralanma ve travmalarda anal fissür çatlağına neden olabilir. Anal kanaldaki kas spazmları ve yaralanmalar şu durumlardan olabilir:

 •  Kronik kabızlık ve ishal durumları
 •  Hareketsiz yaşam
 •  Hamilelik ve doğum süreçleri
 •  Bağırsak hastalıkları (Ülseratif kolit ve Crohn)
 •  Anal ilişki

Anüsü kontrol eden, iki kaslı halkada (sfinkterler) ekstra baskı çatlaklara neden olmaktadır.  Dış anal sfinkter kaslarını kontrol edebilirsiniz ama iç sfinkter kasları kontrol edilemez. İç sfinkter kası her zaman baskı altında veya gergindir. Eğer basınç çok fazla artarsa, spazma neden olabilir ve anüs kan akışını azaltarak çatlaklara neden olabilir. Bu basınç aynı zamanda çatlakların iyileşmesini de önler.

Anal Fissür Çatlağı Belirtileri Nelerdir?

Anal fissür çatlağının belirtileri arasından hastaların en şikayetçi olduğu ağrı semptomudur. Hastalar genellikle bağırsak hareketleri sırasında keskin, acı veren veya yanan bir ağrı olarak belirtirler. Anal fissür çatlağı oldukça şiddetli bir ağrı olabilir. Dışkılama sonrasında birkaç saat veya daha kısa sürebilir.

Anal fissür çatlağının evresi ilerlemiş ise hasta kan lekeleri ve şiddetli kaşıntı ile karşılaşabilir. Hastalar, tuvalet kağıdında çizgi halinde veya klozetten birkaç damla şeklinde açık renkte kan lekeleri görebilir.

Anal fissür kaynaklı oluşan kan dışkıdan ayrıdır. Dışkı ile karışmış, koyu kan rengi ise farklı hastalığın işareti olabilir. Dışkılama sırasında kanama  varsa proktoloji uzmanlarına danışılması gerekilir.

Anal Fissür Çatlağı İyileşme Belirtileri

Anal fissür çatlağı iyileşip iyileşmediği en doğru doktor muayenesi ile öğrenebilirsiniz. Anal fissür çatlağı, kendiliğinden geçebilir ama kronik evrede ise muhakkak doktor müdahalesi gerekir. Uzman proktoloji doktorunun yardımıyla en doğru tedavi yöntemi uygulanabilir.

Anal fissür çatlağınızın iyileşme sürecini ise sağlıklı yaşam ile hızlandırabilirsiniz. İyileşme sürecinde makat bölgenizdeki kanamalar durur ve artık iç çamaşırınızda taze kan görmemeye başlarsınız. Dışkılama sırasında yaşanan ağrı ve baskı günden güne azalır. Böylece hasta kolay bir şekilde dışkılama yapabilir.

Makatta kaşıntının ve kızarıklığın yok olması ile birlikte hasta gündelik hayatına rahat bir şekilde devam eder. Anal fissür çatlağı tamamen yok olmuştur. Tedaviye pozitif yanıt veremeyen hastaların, anal fissür çatlakları iyice araştırılmalıdır.

Anal Fissür Çatlağına Ne İyi Gelir?

Anal fissür çatlağına iyi gelen ve evde uygulanabilen çeşitli tedaviler şu şekilde sıralanabilir.

1. Zeytinyağı

Doğal bir müshil olan zeytinyağı, fissürden dolayı oluşan ağrılarınızın rahatlatmasına yardımcı olabilir.

Anal fissür çatlağı için zeytinyağı kullanımı:

 • Bir kaba eşit miktarlarda zeytinyağı, bal ve balmumu koyup karıştırın.
 • Balmumu katı ise tamamen eriyene kadar bir mikrodalga fırında ısıtın.
 • Soğuduktan sonra etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz.

2. Aloe Vera

Aloe Vera, ağrı giderici özelliklere sahip sulu bir bitkidir. Anal fissür (makat çatlağı) semptomlarını hafifletebilir. Ayrıca hasarlı cilt dokularını onarmaya yardımcı olur. Aloe vera kullanımı:

 • Aloe vera bitkisinin bir yaprağını kesip dilimleyin ve bir kaşık yardımıyla jelini çıkarın.
 • Bitkisi yok ise alternatif olarak piyasada bulunan organik aloe vera jellerini tercih edebilirsiniz.
 • Bu jeli etkilenen bölgeye uygulayın. Bir süre sonra rahatlama hissi göreceksiniz.
 • Daha iyi sonuçlar için tekrar kullanabilirsiniz.

3. Oturma Banyosu

Anal fissür ağrılarının en büyük kurtarıcısı her zaman oturma banyosudur. Tedavi öncesi veya sonrası kullanılır. Enfekte bölgelerde ağrı, şişlik ve kaşıntıyı azaltmaya yarar.

 • Büyük bir küveti ılık su ile doldurun.
 • Birkaç damla lavanta esansiyel yağı ekleyebilirsiniz.
 • Küvette 15 ila 20 dakika kadar oturur şekilde bekleyin.
 • Bu tür banyoları günde iki ila üç defa alabilirsiniz.

Detaylı Yazımız İçin İnceleyebilirsiniz : Fistül Bitkisel Tedavi

Ameliyatsız Anal Fissür Tedavisi

Ameliyatsız lazer ile yapılan anal fissür tedavisi oldukça avantajlıdır. Sağlamış olduğu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Yapılan müdahalede narkoz kullanılmadan lokal anestezi altında yapılmaktadır.
 • Bundan dolayı hamilelere de rahatlıkla uygulanabilir.
 • Hastalar narkoz risklerini taşımazlar.
 • Ameliyatsız tedavi yöntemleri sayesinde hasta günlük plan ve programını bozmadan devam edebilir.
 • Bütün günlük sorumluluklarını rahatlıkla yerine getirebilir.

Sağlıklı günler dileriz.

   

  Biz Sizi Arayalım

  Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için adınızı ve telefon numaranızı bırakabilirsiniz.