Su İçmenin Önemi

Su İçmenin Önemi

Öncelikle güne daha zinde başlıyorsunuz. Gece boyunca alamadığınız su miktarını tekrar takviye ediyorsunuz. Metabolizmanız anında hızlanmaya başlıyor. Gece boyunca vücudunuz kendisini yeniler ve tamir eder. Bu yüzden ekstra enerji harcar. Yitirilen enerjinin tekrar takviyesinde ise su büyük rol oynamaktadır. İçeceğiniz bir bardak su ile toksinlerinizi kolayca atıp güne daha zinde ve daha enerjik başlayabilirsiniz.

Bedenimizin %60’ı sudan oluşmaktadır. Her gün sadece 8 bardak su içerek sağlığımızı dengede tutabiliriz. Yeterli miktarda su içmek beden ısısını düzenler, besinlerin kolayca taşınmasını sağlar, bedenin sıvı dengesini sağlar ve sindirim sistemini düzenler. 

Su içmenin yanı sıra sulu gıdalar tüketmek de çok önemlidir. Katı gıdaların yerine sulu gıdaları tercih ettiğimiz zaman sindirim sistemimizin daha kaliteli çalışmasını sağlarız. Besin değerlerinin vücut içerisinde dolaşıma girmesi ve minerallerin çözülmesi sindirim sisteminin düzenli çalışmasına bağlıdır. Eğer sindirim sistemimiz iyi çalışırsa kabızlık gibi problemler çekmeyiz. Kronik kabızlığın en temel nedeni susuzluktur. Kişinin günlük aldıkları gıdalar susuzluk gibi durumlarda katılaşırlar. Ve dışkılama esnasında makat bölgesini zedelerler. Yeterince su içmek bağırsak hareketlerini düzenler, günlük alınan yiyeceğin yumuşamasını ve yenilen yiyeceklerin dışarı atılmasını kolaylaştırır. 

Beynin çalışma gücünün suya bağlı olduğunu biliyor muydunuz?

Su içerek beyninizin çalışma performansı arttırmaya başlar. çünkü beynin çoğu sudan oluşmaktadır. Yeterince su içerek kişinin unutkanlığı azaltır. Alzhemir gibi hastalıkların oluşmasını geciktirir. Susuzluk gibi durumlarda bedenin enerjisi azalır ve hareket kabiliyeti düşer. 

Kola, kahve, çay, ambalajlı meyve suyu içerek de su ihtiyacınızın gittiğini düşünebilirsiniz. Fakat bu tarz içecekler sadece bir süreliğine susuzluk hissinizi giderir ve ferahlama sağlar. Bu geçici bir şeydir.  Susuzluk hissiniz gitse de bünyenin ihtiyacı olan su miktarı karşılanmaz. Hatta bu tarz içecekleri tüketerek kişinin vücudunda sıvı kaybı bile yaşanır. Deüritik etkisi olan bu içecekler vücuttaki sıvının dışarı atılmasına sebep olur. Aynı zamanda asitli içecekler mideye rahatsızlık da verebilir. Buradan anlaşıldığı üzere su haricinde alınan bu içeceklerin faydasından çok zararı vardır. Yalnız taze meyve suları ve soda gibi içecekler bünyeye zararlı değildir. Her ne kadar su kadar vücudun ihtiyacını karşılamasalar da bu soda ve taze meyve sularının da daha farklı yararları vardır. 

Aynı zamanda su içmek cildin taze ve sağlıklı kalmasını sağlar. Günlük alması gereken su miktarını temin eden kişinin cildi her zaman taze ve diri görünür. Kan akışını hızlandırması sebebiyle yaşlılık belirtilerini geciktirir. 

Kilosunu kontrol almak isteyen veya diyet yapan kişiler de günlük su tüketimlerini düzenlerlerse farkı görecektir. Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olan su, vücuttaki fazlalıkları anında atacaktır. Toksinlerden de kurtulan bünye rahatlayacak ve hafifleyecektir.

Ağız içerisinde de günlük su miktarı karşılanmadığı takdirde tükürük miktarı azalmaktadır. Ağız içerisinde su olduğu müddetçe ağız içi temizliği kendi kendine yapılmaktadır. Sususluk gibi durumlarda ise ağzın temizliği yapılmaz. Bu yüzden ağız kokusu baş gösterir. Yeterince su içmek ağız kokusunu da engeller.

Cilde ferahlık ve dirilik katmasının aynı sıra saçlara da parlaklık katar. Aynı zamanda kalp dpstu olan su stresi de azaltarak ruh sağlığını koruma altına alır.

Her ne kadar toplum içerisinde bol su içmek temel bir kanıda olsa aslında yeterli miktarda su içmek daha önemlidir. Özellikle yaş gruplarına ve bünyelere göre değişen su içme miktarı vardır. Bazı durumlarda fazla su tüketimi yüzünden böbreklere fazla yüklenilmektedir. 

Su içmek birçok hastalığın da oluşmasını engeller. Örneğin kronik kabızlıkla tetiklenen makat hastalıklarının oluşumuna engel olur veya hastalığa yakalanıldığı takdirde iyileşme sürecini hızlandırır. Hemoroid, fissür, fistül ve kıl dönmesi gibi rahatsızlıklar alınan su takviyesi ile daha hızlı tedavi edilir. Aynı zamanda hastalığa zemin oluşturmaz. Birçok hastalığın en temel nedeni dengesiz beslenme ve susuzluk ile düşen bağışıklık sistemi ve sindirim sistemi kalitesidir. 

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623