Sık sık kabız olanlar hangi besinleri tüketmemelidir ?

Sık sık kabız olanlar hangi besinleri tüketmemelidir ?

Hemoroid hastalığının sebeplerinden biri olan kabızlık sorunu 7'den 70'e herkesin yaşadığı bir problemdir.
 
 Kabızlık problemini yaşayan kişiler özellikle işlenmiş besinlerden uzak durmaları gereklidir. Buraya ilk sıraya koyabileceğimiz kesinlikle çikolatadır. Çünkü hem posa içeriği çok düşük olması nedeniyle hem de şeker içeriğinin yüksek olması nedeniyle kişilerin bağırsak hareketinde ciddi anlamda bir yavaşlama söz konusu olabilir.
 
Burada posa alımı çok önemlidir. Posa alımı düşük olan besinler kesinlikle ve kesinlike kabızlık sıkıntısına neden olabilir diğer bir durum ise beyaz ekmek yine ikinci sırada yer alandır çünkü ülkemizde beyaz ekmek çok sık ve fazla miktarda tüketilmektedir. Yine içerisinde ki posa miktarının düşük olması nedeniyle biz tam tahıl, tam buğday, tam çavdar gibi ekmeklerin daha fazla tüketilmesini öneriyoruz.
 
Rafine, işlenmiş besinler, hazır gıdalar kabızlık problemini çıkartabilmektedir. İçecekler burada çok önemlidir suyun yerine eğer ki kahveler özellikle koyu kahveler ve koyu çaylar alırsak çayın içinde ki tanen denilen maddenin bağırsak hareketini yavaşlatıcı etkisi söz konusudur. Yine doğru bilinen bir yanlış asitli içeceklerin kabızlık durumunda aslında iyi olduğu düşünülebilir fakat tam tersidir daha büyük problemler çıkartabilir. Yine kafeine parantez açmak burada çok önemli, kafein vücudun ihtiyacı olan özellikle bu dönemde vücudun daha fazla ihtiyacı olan suyun kullanılmasını engeller bu nedenden dolayıda bağırsak hareketi daha da yavaşlatmış olur. Özellikle kabızlığa yatkınlığı olan kişilerin kesinlikle bu besinlerden ve içeceklerden uzak durmaları gereklidir çünkü problemi daha fazla yaşarlar.
 
Kabızlık sonucunda tuvalet ihtiyacının giderilmesi sırasında istemsizce ıkınma hareketinde bulunuruz. Ve bu durum makattaki basıncı artırır ve hemoroid gibi birçok makat hastalığının oluşumuna zemin hazırlar. Bu nedenle sindirim sistemini sağlıklı tutmak, kabızlık ve ishalden kaçınarak, sağlıklı bir beslenme biçimini benimsemek makat bölgesi sorunlarından korunma yolları arasında yer almaktadır. 
 
Hareketsizlik ve sedanter yaşamı benimseme de bir diğer yanlıştır. Vücudun hareketsizliğe bağlı olarak bütün iç sistemlerinde de yavaşladığı gözlemlenmiştir. Kabızlık oluşumuna etki eden unsurlardan biri olan uzun süre hareketsiz kalmak da kaçınılması gerekenler arasındadır. 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623