Makat Yırtığı Rahatsızlığı Nedir

Makat Yırtığı Rahatsızlığı Nedir

Makat yırtığı (anal fissür) rahatsızlığı; toplumda çok sık rastlanan makat hastalığıdır.  Hastalığın sık görülme nedeni ise birçok kişinin kabızlık problemi yaşamasıdır.  Kabızlık  hastalığı her yaş ve cinsiyet grubunda rastlanabilen yaygın bir durumdur.  Hastalık; kişi kabız olduğunda dışkı bağırsakta uzun süreli bekler ve sertleşir.  Sertleşen  gaita tuvalet esnasında ıkınma işleviyle birlikte vücutta dışarı atılırken  anüs ve çevresindeki ince ve hassas cilt yapısını yırtar veya çatlatır.  Gelişen bu duruma makat çatlağı rahatsızlığı  denmektedir.

Makat Çatlağı (Anal Fissür) Çeşitleri

Anal fissür probleminin iki çeşidi vardır.  Bu çeşitlendirme hastalığın ilerleme durumuna  göre sınıflandırılmaktadır.  Akut (erken) dönem  anal  fissür ve kronik anal fissürdür.  Akut (erken) dönem anal fissür sorununda rahatsızlık  başlangıç evresindedir. Ortalama  4 ile 6 hafta arasında iyileşme sağlar. İyileşme aşamasında hastanın aldığı önlemler büyük önem taşır.  Kişinin beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi daha sağlıklı beslenmesi hastalığın  düzelmesinde önemlidir.

Kronik anal fissür;  rahatsızlık  ilerlemiş evrededir, fissür  sekiz haftadan uzun sürerse veya  kişi tarafından alınan önlemlere rağmen fissür hastalığı tekrarlaması durumlarına kronik makat çatlağı denir.  Kronik anal fissürün akut fissürden en büyük farkı ise hastanın aldığı önlemlere rağmen düzelme olmamasıdır. 

Makat Çatlağı Belirtileri; anal fissür kişiye sancılı zamanlar yaşatan makat hastalıklarından biridir.

• Cam kesiği gibi bir acı

• Zonklama

• Yanma hissi

• Kaşıntı

• Kanama

Makat yırtığı hastalığında kişide kanama sık rastlanan ve hastaları korkutan bir sorundur.  Kanama problemi çoğunlukla dışkıda fark edilir fakat tuvalet sonrası temizlik anında da tuvalet kağıdında parlak kırmızı bir kan görülebilmektedir.

Anal Fissür Oluşum Nedenleri 

Anal fissür rahatsızlığının oluşum sebepleri; en yaygın neden olarak kabızlık bilinmektedir.  Yaygın nedenin dışında  kas spazmları; anal sfinkterik  kas spazmlarının yani makat bölgesinin kas hareketleri anüs çatlağının daha da büyüyüp gelişmesine neden olabilir. Bu hareket sadece büyümesine değil iyileşme sürecini de olumsuz etkilemektedir.  Hamilelik ve doğumda makat çatlağı probleminin yaşanması ihtimalini arttırmaktadır. Kadınlar özellikle gebelik zamanının sonunda doğru düzensiz bir biçimde dışkılama yaptıkları için bu sorunu yaşama riskleri artmaktadır.  Farklı hastalıklar; crohn hastalığı, ülseratif kolit ve diğer enflamatuar bağırsak hastalıkları gibi bazı teme koşullar anal bölgede ülsere neden olmaktadır.

 

Anal Fissür Tedavisi;  birbirinden farklı birçok hastalıkta olduğu gibi ameliyatlı ve ameliyatsız tedaviler olmak üzere iki çeşit tedavi yöntemi bulunmaktadır.  Makat bölgesinin hassasiyeti göz önüne alınırsa anal fissür tedavisinde ameliyatsız tedavi yöntemini tavsiye etmekteyiz. Ameliyatsız tedavi yönteminde lazer kullanarak kişi tedavi edilir ve cerrahi işlem semptomları görülmez. Kronik anal fissür tedavi sonrası eğer kişi kurallara uyarsa fissür hastalığı %2 gibi ufak bir ihtimalle nüks etmektedir. Ameliyatsız tedavi yönteminin avantajlarını sıralamam gerekirse;

- Ameliyatsız tedavide kesi olmaz, kesi olmadığı için gaz ve dışkı kaçırma sorunları yaşanmaz

- Lokal anestezi uygulanır, kişi narkozun yan etkilerine uğramamış olur

- İşlem 5-10 dakika gibi kısa bir sürece gerçekleşir

- İşlem bittikten sonra kişi aynı gün içerisinde yaşantısına devam eder, uzun süre yatağa

mahkum yaşamak zorunda kalmaz

Fissür ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi

telefon numarası: 444 8 623

 

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623