Makat Çatlağı Belirtileri

Makat Çatlağı Belirtileri

Travma veya yaralanma sonucu anal kanalı gerilebilir ve anüs bölgesinde bir takım yırtılmalar meydana gelebilir. Makat çatlağı olarak bilinen bu kesikler genellikle büyük veya katılaşmış dışkıların şiddetli ıkınma yoluyla anüs bölgesinde kesik oluşturmasıyla başlar. Bu çatlaklara makat çatlağı denir.  makat çatlağı ağrıya neden olabilir. Dışkılama esnasında ve sonrasında kanamalar meydana gelebilir.  Aslında bir makat çatlağı anüs astarında küçük bir kesik veya yırtılmadır. Derideki çatlak, şiddetli ağrıya ve barsak hareketleri sırasında ve sonrasında bazı parlak kırmızı kanamalara neden olur. Bazen makat çatlağı altındaki kas dokusunu ortaya çıkaracak kadar derin olabilir.

 
Makat çatlağı genellikle ciddi bir durum değildir. Her yaştan insanı etkileyebilir ve hatta bebeklerde ve küçük çocuklarda dahi görülür çünkü kabızlık problemi her yaş grubundaki insanlarda görülebilen yaygın bir problemdir. Çoğu durumda, kesik dört ila altı hafta içinde kendiliğinden iyileşir. Makat çatlağının sekiz haftadan uzun sürdüğü durumlarda kronik olarak kabul edilir. Bazı tedaviler dışkı yumuşatıcıları ve topikal ağrı kesiciler dahil olmak üzere iyileşmeyi teşvik edebilir ve rahatsızlığın giderilmesine yardımcı olabilir. Doktorunuz anal çatlaklara neden olabilecek diğer altta yatan hastalıkları aramaya ihtiyaç duyabilir.

Makat çatlağı belirtileri nelerdir?

Makat çatlağı aşağıdaki semptomlardan bir veya daha fazlasına neden olabilir:
 
Anüsünüzün çevresinde ciltte gözle görülür bir kesik, Gözyaşı yanında bir cilt etiketi veya küçük bir cilt parçası, Bağırsak hareketleri sırasında anal bölgede keskin ağrı, Silme işleminden sonra dışkıda veya tuvalet kağıdı üzerinde taze kan, Anal bölgede yanma veya kaşıntı, Bağırsak hareketleri sırasında bazen şiddetli ağrı, Bağırsak hareketlerinden sonra birkaç saate kadar sürebilen ağrı, Bağırsak hareketinden sonra dışkıda veya tuvalet kağıdında parlak kırmızı kan, Anüs çevresindeki ciltte gözle görülür bir çatlak, makat çatlağı yakınındaki cilt üzerinde küçük bir şişlik
 
Komplikasyonlar
 
Makat çatlağının komplikasyonları şunları içermektedir
Çatlağın iyileşememe hali, sekiz hafta içinde iyileşmeyen makat çatlağı kronik olarak kabul edilir ve daha ileri tedavi gerekebilir.
Tekrarlama ve nüksetme problemi, bir kişi bir kere makat çatlağına sahip olmuşsa nüksetme riski vardır.
Çevreleyen kaslara kadar uzanan bir kesik. Makat çatlağınız anüsünüzü kapalı tutan (iç anal sfinkter) kas halkasına uzanabilir ve çatlağın iyileşmesini zorlaştırabilir. İyileşmemiş bir çatlak, ağrıyı azaltmak ve çatlağı onarmak veya gidermek için ilaç veya ameliyat gerektirebilecek bir rahatsızlık döngüsünü tetikleyebilir.
 
Çatlaklarınıza kabızlık veya ishal neden olursa, anal kanaldaki baskıyı azaltmak için birkaç alışkanlığı değiştirebilirsiniz. Bu adımlar çoğu durumda semptomları hafifletmeye ve iyileşmeyi teşvik etmeye yardımcı olabilir.
 

Makat Yırtığı Tedavisi 

Tedavinin amacı ağrı ve rahatsızlığı gidermek ve yırtık astarı iyileştirmektir. Akut makat çatlağı - 6 haftadan uzun sürmeyenler yaygındır ve genellikle kendi kendine bakım ile iyileşir. Kronik makat çatlağı - 6 haftadan uzun sürenler - iyileşmelerine yardımcı olmak için ilaç veya ameliyat gerekebilir. Ama ameliyat son çözüm olarak düşünülmektedir. Makat çatlağı tedavisinde cerrahi müdahaleler oldukça zahmetli ve yan etkileri fazla olan bir seçenektir. Özellikle ameliyat ve benzeri bir operasyondan çekinen hastalar sürekli tedavilerini erteleyerek makat çatlağı hastalıklarını ilerletirler. Hastaların makat bölgesi rahatsızlıklarına karşı gerçekleştirilen tedavi yöntemlerine mesafeli olmaları durumunda alternatif yöntemleri araştırabilirler. Ameliyattan korkan ve anında iyileşmek isteyen hastalar için fissür tedavisinde ameliyatsız tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623