Kronik Anal Fissür Nedir?

Kronik Anal Fissür Nedir?

Makat bölgesinde oluşan yırtığa anal fissür denmektedir. Makat çatlağı da denilebilmektedir. Makat bölgesinde bir kesik görünümündedir. Kronik kabızlık, anal yoldan cinsel ilişkiye girmek , hamilelik, makat bölgesinde yaşanan bir yaralanma ve kaza durumu ile anal fissür yani makat çatlağı oluşabilir. Anal fissür kişilerde iki şekilde görülebilir. İlerlemiş ve tedavisi geciktirilmiş makat çatlakları kronik anal fissür’e dönüşmüştür. Akut süreç ise daha çok ilk 2-3 haftalık zaman diliminde görülen belirtilerdir. Fissür yani makat çatlağının belirtileri aniden belirir. Başlangıç zamanını hasta kişi de anlamayabilir. 

Akut dönemde anal fissür rahatsızlığına yakalanan kişi öncelikle çamaşırında ufak tefek kanamalar görmeye başlar. Genelde dışkılamadan sonra tuvalet kağıdında da görülebilmektedir. Kişi dışkılamadan sonra makat bölgesinde ufak spazmlar ve sızlamalar hisseder. Ama bu sızlamalar çok uzun sürmez. Bu süreçte hastalık kendini ara ara gösterir ve belirtiler bazen kaybolabilir. Eğer akut dönemde gerekli önemler anında alındığı takdirde hastalık kronikleşmeden kolay bir şekilde iyileşir. Bu dönemde hasta kişi makat temizliğine önem vermelidir. Makat bölgesinin hijyenine önem evren kişi çeşitli mikropların çatlak içerisinde birikmesini önleyecektir. Kabız kalmamak adına sulu besinler tüketmeli ve bol bol su içmelidir. Makat çevresini zorlayacak herhangi bir eylem yapılmamalıdır. Bu dönemde uzman bir doktora görünmek daha iyi olacaktır. Uzman doktorun tavsiyesiyle alternatif tedavi yöntemleri denenebilir. Uzman doktor ilaç veya benzeri yöntemleri tercih edebilir. 
 

Kronik anal fissür ise akut dönemi belirtilerinin 3 hafta boyunca hastanın günlük hayatını aksatacak kadar görülmesiyle başlar. Makat çatlağının kronikleşmesi gibi durumlarda akut dönemde gördüğümüz bütün belirtileri görebiliriz. Ama artık belirtiler daha çok ağırlaşmaya başlamıştır. 

 

Kronik Anal Fissürün (makat çatlağının) belirtileri nelerdir?

Akut dönemde dışkılamadan sonra biten ağrı ve sızılar artık kişide bütün gün görülmektedir. Aynı zamanda makat bölgesinde yoğun kaşıntı, kızarıklık ve kanamalar vardır. Kanamalar fazlasıyla şiddetlenmiştir ve artık çamaşırdan elbiseye doğru sızabilmektedir. Kronik anal fissürü akut fissürden ayıran temel bir üçlü vardır. Bunlara fissür triadı adı verilmektedir. Bunlardan ilki sentinel veya skintag adı verilen nöbetçi memelerdir. İkincisi hipertrofik veya papilla adı verilen ve iç makat kaslarında bulunan kıl ve ter bezlerinin şişmesiyle oluşur. Üçüncüsü ise derin çatlak tabanı adı verilen ilerlemiş papillalar’dır. Belirtileri ise şu şekildedir:

 

Sentinel (skintag) nöbetçi memeler, hemoroid ile karıştırılabilen makat çevresindeki şişliklerdir. Hemoroid basur hastalığındaki gibi memecik halindedirler. Bu memeciklerin içleri boştur. Zaman zaman ortaya çıkar ve aniden kaybolabilirler. 

Hipertrofik veya papillada memecikler elle muayene sırasında kolayca görülürler. Yine de sadece uzman bir doktorun tanısıyla anlaşılabilir. 

Derin çatlak tabanında ise intersfinkter kaslarda bulunan lifler görülmeye başlamıştır. Fissür tabanı derinlere inmiştir. Belirtiler yaklaşık 8 veya 12 haftadır görülüyordur. Bölgede enfeksiyon riski vardır. Enfeksiyon oluşması gibi durumlarda apse oluşur. Ter bezleri çok fazla şişmiştir ve dışarı doğru sarkmaya başlamıştır. 

Kronik anal fissür evresine geçmiş bir hastanın hiç gecikmeden uzman bir doktora görünmesi gerekmektedir. Akut döneme nazaran tedavi yöntemleri daha ağır olabilmektedir. İlaçla veya daha basit yöntemlerle iyileşemeyecek bir evredir. Hastanın gündelik hayatı aksamaya başlar. Hastaların makat bölgesi rahatsızlıklarına karşı gerçekleştirilen tedavi yöntemlerine mesafeli olmaları durumunda alternatif yöntemleri araştırabilirler. Ameliyattan korkan ve anında iyileşmek isteyen hastalar için ameliyatsız tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bilgi almak için tıklayınız

 

 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623