Kimler Anal Fissür İçin Risk Taşır?

Kimler Anal Fissür İçin Risk Taşır?

Anal fissür hastalığı toplumun içerisinde en sık görülen makat rahatsızlığıdır. Bunun sebebi ise hastalığın oluşumunun en büyük sebebinin kabızlık olmasıdır. Rahatsızlığı detaylandıracak olursak neden her kesim için risk taşıdığını daha iyi anlayabiliriz. Kişi kabız olduğunda gaita(dışkı) bağırsaklarda uzun süre bekleyerek sertleşir. Tuvalet ihtiyacı sırasında kişi ıkınma eylemini gerçekleştirdiğinde sertleşmiş gaita, anüs çevresindeki hassas deriyi çizerek ya da yırtarak bu rahatsızlığın oluşmasına neden olur. Bu hastalığın en büyük nedeninin kabızlık olduğunu belirtmiştik, kabızlık rahatsızlığı her yaş ve cinsiyet grubunda görülebildiği için anal fissür rahatsızlığı da her yaş ve cinsiyet grubunda görülebilmektedir. Kısacası söz konusu anal fissür rahatsızlığında her insan risk grubuna girmektedir. 

 

Anal Fissür Türleri

 

Anal fissür rahatsızlığının oluşumundan ve risk grubundan bahsettikten sonra anal fissürü daha detaylıca ele alabiliriz. Anal fissür rahatsızlığı kendi içerisinde iki kategoride ele alınmaktadır. Bu kategoriler, akut anal fissür ve kronik anal fissürdür.

Akut Anal Fissür; Bu fissür türü, hastalık henüz başlangıç aşamasıdır. Bu dönemdeki fissür rahatsızlıkları dört ile altı hafta arasında kişini aldığı önlemler iyileşmektedir. Burada hastanın aldığı önlemler de çok önemlidir, mesela beslenme alışkanlığı değiştirmek hastalığın kısa sürede atlatılmasını sağlayacaktır.
Kronik Anal Fissür; Bu fissür türünde hastalık sekiz haftadan fazla süren ya da alınan bütün önlem ve çabalara rağmen tekrarlayan fissür sorunlarına rastlanılır. Kronik anal fissürde, akut anal fissürün aksine evde yapılan tedaviler ya da kişinin aldığı önlemler ile düzelebilecek bir sorun değildir. Bu sebepten dolayı kronik anal fissüre sahip olan kişiler en kısa sürede uzman hekime görünmelidir.
 
Anal Fissür Belirtileri
 

Anal fissür acılı makat hastalıklarından bir tanesidir. Anal fissür belirtilerini sıralamak gerekirse;

Cam kesiği gibi bir acı
Zonklama
Yanma hissi
Kaşıntı
Kanama
Anal fissür hastalığında kanamanın üstünde durmak gerekiyor çünkü kanama sık görülen ve kişileri korkutan bir durumdur. Anal fissür hastalığına sahip kişiler özellikle tuvalet sonrası temizlik sırasında fark edilir. Bu kanama tuvalet kağıdında olduğu gibi aynı şekilde tuvalet sırasında damlama şeklinde de kanamalar görülebilir.
 

Anal Fissür Sebebiyet Veren Durumlar 

 
Anal fissür rahatsızlığın en yaygın sebebinin kabızlık olduğunu belirtmiştik. Bu yaygın sebebin dışında yine anal fissüre sebebiyet veren durum ve rahatsızlıklar mevcuttur. Bunları  sıralamak gerekirse;
Kas Spazmları: Anal sfinkter kas spazmlarının yani anüs bölgesinin kas hareketleri makat çatlağının büyümesine sebep olabilir. Bu hareket çatlağı büyütmekle kalmayıp iyileşme sürecini de olumsuz etkiler.
Gebelik ve doğum: Hamile kadınların gebeliğin sonuna doğru makat çatlağı sorunu yaşama ihtimali artar. Kadınlar özellikle hamilelik döneminin sonuna doğru düzensiz bir şekilde dışkılama yaptıkları için bu sorunu yaşama riskleri de artmaktadır. 
Diğer Hastalıklar: Crohn hastalığı, ülseratif kolit ve diğer enflamatuar bağırsak hastalıkları gibi bazı temel koşullar anal bölgede ülsere neden olabilir.
 

Anal Fissür Tedavisi

 

Anal fissür tedavisi ise birçok hastalıkta olduğu gibi ameliyatlı ve ameliyatsız tedavilere olmak üzere iki farklı tedavi yöntemi mevcuttur. Bölgenin hassasiyeti göz önüne alındığında klasik ameliyat son tercih olarak düşünülmelidir. Anal fissür tedavisinde ameliyatsız tedavi yöntemini tavsiye etmekteyiz. Ameliyatsız tedavi yönteminde lazer kullanarak kişi tedavi edilir ve cerrahi işlem semptomları görülmez. Ameliyatsız tedavi yönteminin avantajlarını sıralamam gerekirse;

- Ameliyatsız tedavide kesi olmaz, kesi olmadığı için gaz ve dışkı kaçırma sorunları yaşanmaz
- Lokal anestezi uygulanır, kişi narkozun yan etkilerine uğramamış olur
- İşlem 5-10 dakika gibi kısa bir sürece gerçekleşir
- İşlem bittikten sonra kişi aynı gün içerisinde yaşantısına devam eder, uzun süre yatağa
mahkum yaşamak zorunda kalmaz
 
Fissür ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi
telefon numarası: 444 8 623
 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623