Kıl Dönmesi Tedavisi

Kıl Dönmesi Tedavisi

Kıl Dönmesi Hastalığında Tedavi 
 
Kıl dönmesi deri altında meydana geldiği için o bölgede şişlik ve kızarıklıkla kendini belli eder. Kıl dönmesi tedavisi merkezimizde ameliyatsız olarak yapılmaktadır. Kıl dönmesi genellikle erkeklerde yani kıl yoğunluğu daha çok olan kişilerde ortaya çıkar. Kıl dönmesi vücudun kıl yoğunluğu dışında kişinin aşırı kilolu olmasına, uzun süre oturarak çalışmak zorunda olmasına, çok sık terlemesine bağlı olarak meydana gelir.
 
Genellikle kuyruk sokumu bölgesinde oluşan kıl dönmesi saç, ense ve sırttan dökülen kıllarla, kıyafetlerden dökülen iplik parçalarının bir araya gelerek deri altında birikmesiyle meydana gelir. Deri altında ilerleyen kıl dönmesi şişkinliğin yanı sıra kızarıklıkla, iltihapla da kendini gösterir. Deri altındaki iltihap patlayarak akıntı oluşturur. Hastalar şiddetli ağrı sebebiyle otururken güçlük çekmeye başlarlar ve hareketlerinde kısıtlılık yaşarlar. Kıl dönmesi kadınlarda da görülebilir fakat görülme ihtimali çok azdır. Kıl dönmesi çoğunlukla 13 ile 35 yaş arasındaki bireylerde kendini gösterir. Erkeklerde daha çok görülmesinin nedeni ise kıl yoğunluklarının fazla olmasından dolayıdır. Kıl dönmesine bağlı olarak meydana gelen şişlik derinin altında keseye ve üretilen sıvı yoğunluğuna bağlı olarak gelişir. Apselerin daha çok belirginleşmesi sebebiyle şişlik kızararak kaşıntı oluşturur. Buda dolayısıyla hissedilen ağrıyı artırır.
 
Kıl dönmesi belirtileri; Kıl dönmesinin hastalarda gösterdiği başlıca belirtiler kuyruk sokumunda şişlik, kuyruk sokumunda ağrı, akıntı, iç çamaşırda ıslaklık, kötü koku, kaşıntı, hareket etmede güçlük, halsizlik ve ateştir. Kıl dönmesi kasık bölgesinde, göbekte, koltuk altında, parmakta da görülebilir. Bazı durumlarda hastalar kıl dönmesi ile kıl batmasını birbirine karıştırılabilir. Kıl dönmesinin meydana getirdiği etkilerden bahsetmiştik. Kıl batması da genelde ağda veya epilasyon sonucunda bacakta görülebilir. Kıl batması kıl dönmesine göre çok ciddi bir sorun değildir. Kıl dönmesi rahatsızlığı olan bireyler hastalıklarını konuşmaktan çekinirler ve tedavi süreçlerini ertelerler. Kuyruk sokumu gibi bir hassas bölgede kendini gösteren kıl dönmesi eğer tedavi edilmezse daha kötü bir hal alabilir. Eğer iç çamaşırda sarı renkte akıntı görürseniz kıl dönmesinden şüphelenebilirsiniz. Kıl dönmesiyle beraber kuyruk sokumunda delik de meydana gelebilir. Kılların giriş deliği olarak bilinen bu delik birden fazla şekilde de olabilir. 

Ameliyatsız kıl dönmesi nasıl tedavi edilir? Hangi yöntemler kullanılır?

Kıl dönmesi tedavisi; Kıl dönmesi birçok şekilde tedavi edilebilir. Lazer tedavisi, fenol tedavisi, elektro cerrahi tedavisi, mikrosinüsektomi tedavisi, gümüş nitrat tedavisi bu yöntemler arasındadır. Merkezimizde yapılan ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi hastaya birçok avantaj sağlar ve oldukça konforludur. 10 dakika gibi kısa bir sürede tedavi edilebilen kıl dönmesi hastalığı sonrasında kişi gündelik hayatına ve işine hemen dönebilir. Hatta aynı gün tedavisinden sonra yolculuk dahi yapabilir. 
Eğer kıl dönmesi belirtilerini yaşıyorsanız hemen bir proktoloji uzmanına görünmelisiniz. Kıl dönmesi narkozsuz tedavi edileceği için hasta ameliyat stresi yaşamaz. Tedavi lokal anestezi ile gerçekleştirilir.
Tedaviden sonra hastada hissedilen ağrı minimal düzeye iner. Kesi ve dikiş yapıldığı için dokular zarar görmezler. Apse ve iltihap oluşmaz. Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi olmanıza kronik hastalıklarınız (kalp, karaciğer, şeker, kanama bozukluğu gibi…) engel değildir.  Kıl dönmesi hastalığı nedir? nasıl tedavi edilir?  şeklinde sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimizi arayabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası 444 8 623.
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623