Kıl Dönmesi Tanı Tedavi İlişkisi

Kıl Dönmesi Tanı Tedavi İlişkisi

Kıl dönmesi tanısı konurken hemoroid tanısında olduğu gibi tetkikler yapılmamaktadır. Çok basit fizik muayene ile tespit edilebilen bir rahatsızlıktır. Kuyruk sokumunu olduğu bölgede eğer bir iki tane delik görülürse ya da içeri girmiş kıl taneleri görülürse bunu zaten fizik muayene ile anlaşılabilmektedir. Onun için ardından ekstra ultrason, MR, tahlil gibi tetkiklere gerek duyulmaz.

Tanısı konulan kıl dönmesinin bir çok tedavi şekli vardır

Kıl dönmesinde en güvenilir yöntem açık bırakma yöntemidir. Yani ameliyat olarak düşünülürse kist tamamen detaylı bir şekilde alınıp seconder iyileşmeye yani kendiliğinden iyileşmeye bırakılır. Orada da yaklaşık kayısı büyüklüğünde bir alan oluşmaktadır. Ve bu alanın kendi kendini iyileştirmesi beklenmektedir. Bölgeye 40-50 gün devamlı pansuman yaptırılması gerekir. Bu tekrar etme, iyileşme olasılığı açısından en başarılı olan yöntem yani açık bırakma yöntemidir. Ama bu tedavinin de konforu çok düşüktür. Hasta devamlı pansumana ihtiyaç duymaktadır. İltihaplanma riski taşır. Bundan dolayı da çok rağbet gören bir yöntem değildir ama nüksü en düşük yöntem bu yöntemdir.

Son dönemde micro sinüsektomi yöntemi kullanılmaktadır

Kisti olabildiğince küçük çıkartıp mikro sinüsektomi denilen, sinüslerin alınıp fenolle yıkanması ve kist duvarının etraflıca kayısı büyüklüğünde değil de bir fasulye tanesi boyutunda açma yöntemleri daha ön plandadır. Bizim uyguladığımız tedavide problemli olan dokuyu alıyoruz ve aldıktan sonra o bölgenin iyileşmesini takip ediyoruz. Dikiş bile atmıyoruz. Aslında bir nevi yapılan iş açık bırakma yöntemine benziyor. Uyguladığımız yöntemde 40 gün değil de beklenilen süre 15-20 güne inmektedir. Açık bırakma yöntemindeki kadar çok sık kontrol etmeye ihtiyaç duyulmaz. Her gün açık bir yarayı pansuman ettirmek yerine biz haftada 1 ya da 10 günde bir hastayı muayeneye davet ediyoruz. Oranın iyileşmesini takip ediyoruz. Aslında bizim yaptığımız yöntemde yani son çıkan yöntemlerde amaç iç taraftaki kılları eritmek ve normal doku almamak üzerine kuruludur. Eğer normal dokuya çok fazla müdahale edilmezse yara daha çabuk iyileşir. Hastaların bu durumu daha kolay anlatabilmek için bir elmanın çürüğü gibi düşünmeleri gerektiğini, çürük olan kısmın etrafından dönüp normal doku almadan yalnızca çürük kısmı alıp ardından bu iyileşmeyi takip ettiğimizi anlatıyoruz. Ama diğer doktorlar tüm çürük alanı ve güvenli alanı almakta ve bu da iyileşmenin gecikmesine sebep olmaktadır. Ayrıca geniş çaplı bir operasyon olduğu için narkoz riski ve iş gücü kaybına sebep oluyor. Fakat bizim yaptığımız lokal anestezi uygulayıp sadece problemli doku alınırsa hem yara küçük oluyor hem de iyileşmesi yani yaranın kapanması çabuk olmaktadır.

 

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623