Kıl Dönmesi Nasıl Olur?

Kıl Dönmesi Nasıl Olur?

Yaşamınızın herhangi bir döneminde karşılaşma ihtimalinizin yüksek oranda olduğu kıl dönmesi probleminin günlük yaşantınızı eziyete çevirmesine izin vermeyin. İş ve sosyal hayatınıza engeller oluşturmadan ufak farkındalıklar ile kıl dönmesini önleyin. Vücut hijyeninize dikkat ederek bu hastalık ile tanışma olasılığınızı ortadan kaldırmış olursunuz.
    

Küçük bir sorun gibi algılanmasına rağmen, yaşam kalitesini düşüren kıl dönmesi, kuyruk sokumunda ağrılara, akıntı, şişlik, koku, kanama, iltihaplanma ve kaşıntı gibi şikayetlere yol açmakta. Kıl dönmesi genellikle 30'lu yaşlardaki genç erkeklerde ve kuyruk sokumunda görülmesi neden ile rahatsızlığın fazla ve sert kıllardan kaynaklanabileceği düşüncesi ağır basmakta. Hastalığa kuyruk sokumunun yapısından, fazla kiloya kadar pek çok etken zemin hazırlamaktadır. Ayrıca bölgede fazla tüy yoğunluğu olmamasına rağmen genç kızlarda da aşırı terleme, kuyruk sokumu oluğunun dar ve derin olması, bölgede biriken kılların uzun süre kalması gibi nedenlerden dolayı rastlanabilmektedir.

Kıl Dönmesi Nasıl Olur?

Pilonidal sinüs olarak adlandırılan kıl dönmesi, tüylerin kuyruk sokumunda, iki kaba et arasında, oturma veya hareket sırasında sürtünme nedeni ile ter bezi deliklerinden deri altına girmesiyle derinin altına doğru ilerler. Bu deliğin içine bakterilerin de eklenmesiyle iltihaba dönüşür. Kanlı, pis kokulu akıntılı apselerle vücutta kendini belli ederek kişiyi yoğun bir şekilde baskı altına alır. 

Kıl dönmesi problemine daha çok erkeklerde ve sıklıkla kuyruk sokumu kısmında rastlamaktayız. Cerrahi gerektiren veya gerektirmeyen işlemlerle tedavi edilebilmektedir. Ülkemizde batıya kıyas ile daha fazla görülmekte olan kıl dönmesi hastalığından, günlük hayatta kolaylıkla alınabilecek hijyenik önlemlerle kendinizi korumuş olursunuz. Hastalık tedavi edilmediği takdirde çok nadirde olsa kansere dönüşmektedir.

 

Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir 

Kıl dönmesi rahatsızlığının vücuttaki belirtileri şunlardır: kuyruk sokumunda kitle ve çukur görünümü, kanlı ve koyu renkli akıntılar, kuyruk sokumu bölgesinin daha hassas ve kızarık olması, anal bölgede şişlik ve kötü koku, enfeksiyona bağlı kişide halsizlik bulantı ve ateş son olarak da ağrı nedeni ile oturmakta ve yürümekte zorluk çekerek semptom gösterir. Başlangıç seviyesinde bu belirtilerden herhangi birine ya da birkaçına vücudunda rastlayan kişilerin geciktirmeden muayene olması gerekmektedir. Hastalık ilerlemeden müdahale edilmeli ve hastalık daha büyük problemlere neden olmadan çözüm odaklı yaklaşılmalıdır.  

Kuyruk sokumunda beliren küçük şişlikler, kaşıntı, kıl olan ya da olmayan deliklerden akıntı, irin veya kan gelmesi belirtiler arasındadır. Kıl dönmesi apsesi yüzünden akıntı iltihaplıdır. Kıl dönmesi rahatsızlığı; apse, kronik kıl dönmesi ya da nükseden kompleks kıl dönmesi hastalığı olarak üç şekilde kendini gösterir. Kıl yuvası ağzının, dökülen deri ve ölü hücreler veya kötü hijyene bağlı tıkanmasına ve yuvada biriken kılların bakteriyel enfeksiyonu tetiklemesi sonucu deri altında oluşan apse, kıl dönmesinin en sık ve kendini gösterdiği ilk şeklidir. Kuyruk sokumu bölgesinde şişlik, kızarıklık, ağrı ve duyarlılık oluşur ateş yükselir, kanda iltihabı gösteren hücrelerde artış olur. Kronik kıl dönmesi apsenin kendiliğinden boşalması ya da ameliyatla boşaltılması ile tam iyileşememesi sonucunda oluşur.

 

Kıl Dönmesi Nasıl Geçer 

Kıl dönmesi nasıl geçer sorusu ise bir doktor tarafından cevaplanacaktır. Kıl dönmesi tedavisinde birçok yöntem kullanılmaktadır. Öncelikle uzman bir doktor tarafından muayene edilmeniz gerekmektedir. Evde tedavi yöntemleri hastalığınızı arttırmaktan başka işe yaramayacaktır. Uzman bir proktoloji doktoru muayene ile teşhisi koyup anında tedaviye geçecektir. Ameliyatlı tedavi yöntemleri hastayı oldukça yıpratmaktadır. Bazı hastalar ise ameliyat süreçlerinden korktukları için tedaviyi sürekli ertelemektedir. Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisinde hastada ameliyat korkusu yaşatan narkoz, dikiş ve pansuman süreçleri yaşanmamaktadır. Lazer tedavisinde amaç kist boşluğunun doldurulmasıdır. İşlem sonrası herhangi bir problem oluşmaz ve sonuçları gayet iyi olan güncel bir tekniktir. Hasta anında gündelik hayatına dönebilir. Ağrı çok düşük düzeydedir.
.
 
 
 
 
 
 
 
 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623