Kıl Dönmesi Belirtileri

Kıl Dönmesi Belirtileri

Kıl dönmesi yoğun iş koşulları yaşayan, sürekli oturmak zorunda kalan kişilerde ve özellikle ergenlik dönemlerindeki erkek çocuklarda görülen bir rahatsızlıktır. Anüs çevresinin yumuşaması ve ergenlik dönemi erkeklerde yaşanan tüylenme problemi kıl dönmesi rahatsızlığın nüksetmesi için yeterlidir. Kadınlarda da aynı zamanda saç derisinden dökülen kıllar kuyruk sokumunda birikip bu hastalığa yol açmaktadır.  En fazla kuyruk sokumunda görülür ama bu diğer vücudun diğer bölgelerinde görülmeyeceği anlamına gelmez. Kişi için oldukça ağrılı, sosyal yaşamı ciddi manada etkileyen bir rahatsızlıktır. Kıl dönmesi oluşumu Kuyruk sokumunda yoğun kıl problemi olan kişilerde görülme olasılığı yüksek olmakla birlikte, kuyruk sokumunda biriken kılların o bölgeyi tahriş etmesiyle de oluşabilir. Bu yüzden de özellikle erkeklerde görülen bir rahatsızlıktır. Çünkü erkeklerde kuyruk sokumu bölgesinde bulunan kıllar hem daha sert hem de daha fazladır. 

 
Kıl dönmesi bir kişide oluştuysa belirtilerini gözlemlemek zaman alabilir. Cilt altına geçen kıl vücut tarafından yabancı cisim olarak algılandığı için savunma mekanizması devreye girer ve vücut bu yabancı cismi kendi oluşturduğu kistik keseyle sınırlar. Belli zaman aralıklarında aynı bölgeden cilt altına geçen kıllar orada bir yumak oluşturur.

Kıl dönmesi belirtileri ise şu şekildedir:

 
Kuyruk sokumunda ağrı, ilk olarak kişini hissettiği belirtilerdendir. Ağrı ilk zamanlar çok şiddetli olmayabilir. 
Çamaşırda akıntı, kıl dönmesi yüzünden oluşan apseden çıkan iltihap dışkılama esnasında çamaşırı kirletmeye başlar. 
Makat çevresinde şişlik, aynı zamanda çıkan apse yüzünden makat çevresinde apseden dolayı şişlik oluşmaya başlar. 
Makat çevresinde kaşıntı, şişlik ve akıntı ile birlikte makat çevresinde kaşıntılar başlamaya başlar. 
İltihaba bağlı ateş, vücutta apse ve iltihap olması gibi durumlarında kişide meydana gelen ilk belirti ateş ve halsizliktir. Bu yüzden kıl dönmesi esnasında kişinin ateşlenmesi olağan bir durumdur.

Kıl dönmesi apsesi yüzünden iltihaplı ve kokulu akıntı da kıl dönmesi belirtilerindendir. 

Cilt dokusunda terlemeyle oluşan tahriş,  yeterli hijyenin sağlanamaması ve alınan kontrolsüz kilolarla birlikte sırt ve kalça anatomisinin bozulması kıl dönmesi için uygun ortamı hazırlar. Kıl dönmesi yüksek oranda kuyruk sokumunda görülmesine rağmen obezite olan kişilerde koltuk altında da görülebilir. Obezite hastaları lokal olmayan her cerrahi işlem için yüksek risk grubundadır. Fakat kıl dönmesi rahatsızlığı lokal anestezi altına ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi (mikrosinüsektomi-lazer) yöntemiyle yapılırsa herhangi bir tehlikesi olmaz.
 
Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi (Mikrosinüsektomi-lazer) yöntemiyle gerçekleştirilen müdahaleler hasta konforu açısında oldukça verimlidir. Bu yöntem sırasında günlük yaşamınızı rahatlıkla dönebilirsiniz. İşlem esnasında ve sonrasında ağrı yok denecek kadar az olur. Çünkü müdahale edilen bölgeye dikiş gerekmez. Pansuman süreçleri yoktur. Narkoz yapılmamaktadır. Klasik yöntemlerde gözle fark edilir derecede ameliyat izi kalırken mikrosinüsektomide-lazer bu izler gözle görülmeyecek kadar küçüktür. Klasik yöntemlere göre tekrarlama riski oldukça düşüktür. Kıl dönmesi tedavisi ameliyatsız lazer yöntemi ile birlikte suyla temasınız da kısıtlanmaz. Hasta deniz, havuz, duş konusunda serbesttir. Kıl dönmesi oluşmuş ise ilaçla tedavisi mümkün olmadığından kişinin mutlaka muayene olup cilt altındaki kıl kesesini çıkarması gerekir. Tedavi için ne kadar erken davranılırsa o kadar iyi olacaktır. 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623