Kıl Dönmesi Apsesi ve Apse Tedavisi

Kıl Dönmesi Apsesi ve Apse Tedavisi

Kıl dönmesi hastalığının en temel nedeni sırt, ense ve baş bölgesindeki tüylerdir. Bu tüyler kuyruk sokumu bölgesindeki gözenekler içerisinde birikerek iltihaplı apse oluşturur. Bu yüzden makat apse de denmektedir. Bu gözenekler içerisinde zamanla bakteriler de oluştuğu için apse iltihaplıdır. Ergenlik döneminde artan tüylenme ve kuyruk sokumundaki gözeneklerin genişlemesi yüzünden oluşmaktadır. Kıl dönmesi nedenleri Sırtta tüylenme problemi daha çok erkeklerde görüldüğü için kıl dönmesi riski en fazla onlardadır. Bu kadınlarda görülmeyecek anlamına gelmez. Kıl dönmesi hastalığı riski yalnızca ergenlik döneminde değildir. Risk bu dönemden itibaren görülmeye başlar ve her yaş grubunda gözlemlenmektedir. Özellikle de masa başı işte yaşayan kişiler risk altındadır.
 

Kıl Dönmesi Nasıl Olur 

 

Kıl dönmesi nasıl olur sorusu ise şu şekilde cevaplanır; sırt, ense veya saç derisi bölgesinden dökülen kıllar kuyruk sokumunda birikmeye başlar. Kuyruk sokumu kemiğinin üzerinde oluşan boşluk içinde kıllar bulunur. Boşluk bir veya birden çok ağız ya da delik ile cilde açılabilir. Kuyruk sokumu oluğunda bulunabilen bu ağızlar, yanlara veya orta hat üzerinde boşluktan uzak farklı ağızlar ile birliktelik gösterebilir. Hastalığın ileri seviyelere gelmesi ile boşluk büyür; birden çok komşu boşluk ve labirent şeklinde kanallar ile bağlı boşluk oluşur. Kuyruk sokumu bölgesinde yaşanan yumuşamaya bağlı olarak da biriken kıllar cilt derisinden içeriye doğru girer. Zamanla deri altına giren kıllara bakteriler ve yabancı cisimler de eşlik eder. Bununla beraber deri altında enfeksiyon oluşur ve apse meydana gelir. Bu apse sarı ve kanlı akıntıya neden olur. Bu duruma kötü koku da eşlik eder. Kıllar ve kıllara eşlik eden yabancı cisimler deri altında toplanır ve zamanla kıl yumağı oluşmaya başlar. Böylece bölgede tahriş ve enfeksiyon oluşmasına sebep olur. Tahriş olan cilt çok kısa sürede alevlenir ve kişide ciddi şikâyetlere neden olur. Kıl dönmesinin rahatsızlık verecek boyuta ulaşması bazen uzun zaman alabilir. Cilt altına geçen kıl vücut tarafından yabancı cisim olarak algılandığı için savunma mekanizması devreye girer ve vücut bu yabancı cismi kendi oluşturduğu kistik keseyle sınırlar. Belli zaman aralıklarında aynı bölgeden cilt altına geçen kıllar orada bir yumak oluşturur. Sonrasında kişide kuyruk sokumunda ağrı, akıntı, şişlik, kızarıklık hatta bazen o bölgedeki iltihaba bağlı yüksek ateş şikâyetleri görülebilir. Cilt dokusunda terlemeyle oluşan tahriş,  yeterli hijyenin sağlanamaması ve alınan kontrolsüz kilolarla birlikte sırt ve kalça anatomisinin bozulması kıl dönmesi için uygun ortamı hazırlar. Kıl dönmesi yüksek oranda kuyruk sokumunda görülmesine rağmen obezite olan kişilerde koltuk altında da görülebilir. Obezite hastaları lokal olmayan her cerrahi işlem için yüksek risk grubundadır. 

Kıl Dönmesi Apsesi Tedavisi

Kıl dönmesi olan hastada doktor muayenesi sonrasında eğer apse tespit edilmiş ise apsenin durumuna bağlı öncelikle ilaç tedavisi (antibiyotik ve ağrı kesici) önerilir. İlaç kullanımının ardından apse kurumuş ise kıl dönmesi tedavisine başlanır.

Bazı durumlarda müdahele hemen gerekebilmektedir. Akut apse varlığında, bir kesi ile pürülan sıvının (irin – cerahat) boşaltılması sağlanmalıdır. Bu durumda iltihap ve ağrının gerilemesi ile tedavi edilir. Bu işlem apsenin büyüklüğüne ve hastanın tercihine göre ameliyathanede genel anestezi ile veya poliklinikte lokal anestezi ile de yapılabilir. Kıl dönmesi tedavisinde ameliyatsız tedavi yöntemleri çok idealdir. Amaç ilk olarak küçük bir kesi ile cerahatin boşaltılmasıdır. İşlemden sonra bu bölge her gün banyo yapılarak veya duş ile temizlenir. Amaç buradaki cerahat, kıl ve doku artıklarının temizlenmesidir. 

 

 

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623