Kadınlarda Kıl Dönmesi

Kadınlarda Kıl Dönmesi

Kıl dönmesi hastalığı, kalça arasında yani kuyruk sokumu bölgesinde oluşan içinde bir cilt enfeksiyonudur. Bu rahatsızlığı olan kişilerde iltihaplanma ve enfeksiyon riski yaratan eğilimi gösteren kist bulunmaktadır. Çıplak gözle kıl dönmesi kisti küçük bir çukur gibi görünebilir. Bu yüzden "çukur" veya "sinüs" olarak adlandırılır. Bu çukurların içerisinde de sırt, ense ve baş bölgesinden dökülen kıllar ve bakteriler birikir. 

Kıl Dönmesi Kistine Ne Sebep Olur?

Uzmanlar kıl dönmesinin üç şekilde olabileceğini düşünüyor. Bir saç folikülü deride tahriş ya da gergin hale gelir. Bunun nedeni ise kalça bölgesini (ata binme veya bisiklete binme gibi) etkileyen egzersizler, kalçaların etrafındaki sıkı kıyafetler, ısı veya aşırı terleme olabilir. Saç folikülü tıkanabilir ve enfekte olabilir ve daha sonra apse oluşturarak çevre dokuya açılabilir. Devamlı egzersiz veya yürüme sıklıkla saçları apse içine çeker. Gevşek bir saç kalça arasında kırışıklığa sıkışmış olabilir. Bu kaba veya sert saçlarda daha sık görülür. Saç, özellikle tahriş olmuş bir saç folikülü varsa, cilde çarpabilir. Yürüme ve egzersiz, saçı cildinize daha uzağa çekebilir. Daha sonra kist etrafında bir kist oluşur ve enfekte olabilir.

Semptomlar neler?

Kıl dönmesi hastalığı bazen belirti vermez. Kıl dönmesi belirti verdiği zaman ise, Kızarıklık veya şişme, Apseden akan iltihap veya kan, yürürken veya otururken çekilen acı, 

Kıl dönmesi hastalığı nasıl teşhis edilir?
Fiziksel muayene ile genellikle tüm doktorlar kıl dönmesi hastalıklarını teşhis edebilir. Alan iyileşmezse doktorunuz başka bir sorun olabileceğini düşündüğü sürece muhtemelen başka bir teste ihtiyacınız olmayacak.
Kistler boşaltıldıktan sonra geri gelebilir. 
Her ne kadar kıl dönmesi hastalığı tüylü erkek hastalığı olarak da bilinse kadınlarda da görülme olasılığı olan bir rahatsızlıktır. Kıl dönmesi bölgesi denilince akla gelen ilk yer kuyruk sokumu olmaktadır. Özellikle de sırt bölgesinde tüylenme problemi erkeklerde görüldüğü için de bu hastalık tüylü erkek hastalığı olarak anılmaya başlamıştır. Fakat son yıllarda kıl dönmesi hastalığı başka bölgelerde de görülmeye başlamıştır. Farklı bölgelerde görülmeye başlanan bu hastalık bu yüzden her yaştan ve cinsten insanı risk grubu içerisine almaktadır. Göbek, yüz ve kasık bölgesinde görülmeye başlanan kıl dönmesi bu sayede kadınlarda da görülmektedir. Fakat kıl dönmesi kıl batması ile karıştırılmamalıdır. Çünkü kıl dönmesi ve kıl batması çoğu zaman  birbirine çok karıştırılmaktadır. Kıl dönmesi ve kıl batması arasındaki en büyük fark kıl batması kadınlarda genellikle bacak ve koltuk altı çevresinde görülür.  Erkeklerde ise daha çok tıraş edilen bölgelerde görülür. Kıl dönmesi daha çok erkeklerde görülen bir rahatsızlık türüdür ve kuyruk sokumu bölgesinde gelişir. Kadınlarda nadiren de olsa kuyruk sokumu bölgesinde görülebilmektedir. Kıl dönmesi ve kıl batması arasında ki farkı daha iyi anlayabilmek için iki konu başlığını da çok iyi bir şekilde anlamak gerekir.

Nasıl tedavi edilir?

Kist bulaşırsa veya sorun çıkarsa, doktorunuzun kisti açıp boşaltması gerekebilir. Bu işlem doktorunuz tarafından bir ameliyathanede yapılabilir. Enfeksiyon şiddetli ise antibiyotik alabilirsiniz . Kistin iyileşmesi bir ay veya daha uzun sürebilir. Kisti çıkarmak için ameliyat (eksizyon) yapmanız gerekebilir. 

Kıl dönmesi tedavisi ayaktan bir şekilde tedavi merkezinde veya hastanede yapılabilir. İyileşmesi 6 hafta veya daha uzun sürebilir. Yoğun iş koşulları ve stresli geçen gündelik hayatınıza kıl dönmesi hastalığının da eklenmesini istemezsiniz. Zaten kendinize bile zor vakit ayırdığınız yoğun temponuz içerisine bir de kıl dönmesi eklenince iyice çileden çıkarız. Ama artık korkmanıza, telaş etmenize gerek yok.  Kıl dönmesi rahatsızlığında ayaktan 5 dakikalık bir tedavi süreciyle anında normal yaşantınıza geri dönebilirsiniz. Dikişsiz, neştersiz, narkozsuz ameliyatsız tedavi yöntemlerimiz ile kıl dönmesi rahatsızlığınızdan anında kurtulun. Tedaviniz için çok geç olmadan harekete geçin. 

 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623