İç Hemoroid

İç Hemoroid

Makatta kaşıntı, basur kanaması, anüs içinde memecikler oluşumu, anüs çevresinde şişlik, ağrı, ıslaklık vb. benzer belirtilerle ortaya çıkan hastalığa hemoroid denmektedir. Halk arasında basur veya mayasıl olarak da anılmaktadır. Hemoroid oluşumu kısaca makat bölgesindeki bir kısım damarların genişlemesi ve büyümesidir. Makatımızın son kısmında yer alan hemoroid dokularının şişmesi  büyümesi ve memecikler halinde sarkmasıdır. Hemoroidler makatın son kısmında yer alan hava yastıkçıklarıdır. Tüm kanalı çepeçevre saran bu dokular tuvaletin gelip çarpmasıyla beraber çeşitli kabızlık ya da ishal gibi bağırsak sisteminin bozulmasıyla büyüyerek şişerek sarkarlar ve kişiye zor anlar yaşatmaktadır. Özellikle hamilelikte hemoroid oldukça zorlayıcı geçmektedir. Hemoroid belirtileri ise iç ve dış hemoroid olarak değişmektedir. 

 
Dış hemoroid, makatın kapanmasını sağlayan kasın altındaki toplardamarların genişlemesi sonucu oluşur.  Tanısı en kolay koyulabilen hemoroid türüdür. Çünkü memecikler çok fazla şişmiş ve büyümüştür. Hemoroidal damarların fazlaca şişmesi ve büyümesiyle makattan dışarı fırlayan damarlar hastada şiddetli ağrıya neden olur. Makat bölgesinden dışarı sarkmış yumaklar, iltihap oluşması nedeniyle makatı kapatan kasın aşırı kasılmasıyla sarılırlar. Hemoroid boğulması denen durum ortaya çıkar. Bu boğulan yumaklarda ağrı ve şişlik sonucu kopma meydana gelir.
 
İç hemoroid ise evrelerine ayrılmaktadır. Bu sefer iç hemoroid rahatsızlığında üst kaslar genişler ve evreye göre dışarıya doğru sarkar. Makatın kapanmasını sağlayan kasın üstündeki toplardamarların genişlemesi sonucu iç hemoroid oluşur. İç hemoroid dışarıya sarkar ve elle basınç uygulandığında içi boşalır. Bu yapılar damar yumakları şeklindedir. Sonuçta kanama ve iltihaplanma meydana gelir. İç hemoroid uzun süre ayakta çalışan ve sürekli oturarak çalışan insanlarda, ıkınarak tuvalet yapan ve tuvalette uzun süre oturan insanlarda, süreğen öksürük ve kabızlığı olan kişilerde veya uzamış ishal durumunda ortaya çıkar. 
 
İç hemoroidin ilk evresinde fazla belirti yoktur. Ara sıra hasta dışkılama esnasında ağrı hisseder. Doku büyümüştür. Özellikle sert dışkı sonrasında kanama görülür, fakat sarkma yoktur. Bu evrede ıkınma ve zorlanmaya bağlı leke tarzında kanama görülür. Bunun dışında çok fazla belirti vermez. Fakat verilen ufak belirtiler de farklı makat problemlerin nedeni olabileceğinden kesinlikle uzman hekime başvurmak gerekir
 
İç hemoroid ikinci evresinde ise kanamalar görülmeye başlar. Hemoroid damarları anüsten dışarıya doğru çıkmaya başlar. Daha çok ıkınma, kabızlık, uzun süren ishal veya ağır bir cisim kaldırma işlemi sırasında meydana gelir. Ancak kişi ayağa kalktığında veya pozisyonunu değiştirdiğinde hemoroid memesi tekrardan içeri doğru çekilir. Uzman doktor farklı bir durum ile karşılaşır ise ayırıcı tanı için anoskopi, rektoskopi veya kolonoskopi isteyebilir. Birinci derecede başlayan kanamalar görülmeye devam eder. Bunun yanı sıra makat çevresinde ele gelen şişlik hissi olur. Makat bölgesinde hafif ıslaklıkları olabilir bu ıslaklıklar sebebiyle kaşıntı oluşmaya başlar. Kaşıntı beraberinde tahriş meydana getirmektedir. Tahriş arttıkça kanama da fazlalaşacaktır
 
İç hemoroid üçüncü evresinde artık hasta ciddi zor anlar yaşar. Özellikle tuvalet esnasında dışkılama işlemi epey zorlaşmıştır. Rektum ve anüs çevresinde bulunan hemoroid damarları büyümüş ve genişlemiştir. Hemoroid hastalığının ciddileşmiş evresindendir. Kişinin şikayetleri büyük oranda artmış ve sosyal hayatına engel olmaya başlamıştır. Doktor farklı bir bulguya rastlamazsa genelde elle muayene yeterli olmaktadır. İkinci derece hemoroid olan kişi muayene sırasında ıkınması gerekirken üçüncü derece hemoroid olan kişi de buna gerek kalmaz. Çünkü hemoroid memeleri tamamen makattan dışarı çıkmış ve yalnızca elle içeri itildiği durumlarda yerine konulur. Şişme ve zorlanma nedeni ile kanama ve ağrı çok artar.
 
İç hemoroid dördüncü evresinde Hemoroid dokusu hep dışarıdadır. Hemoroid rahatsızlığın en son ve en kritik evresidir. Hemoroid memeleri tamamen dışarıdadır. Elle itilmek suretiyle bile olsa içeri girmez.  Tanı sırasında başka bir bulguya rastlanmaz ise, elle muayene yeterli olmaktadır. Hasta bu sırada çok ağrılı olduğu için uzman hekim gözle bakarak bile tanı ve tedaviye karar verebilir. Üçüncü evre belirtilerine benzer fakat şiddeti daha da artmıştır. Ağrı ve kanama oldukça şiddetlidir. Kanama iç çamaşırlara ve elbiseye çıkabilecek şekilde yoğunluk gösterir. Hemoroid memeleri sürekli dışarda olduğu için enfeksiyon riski oldukça yüksektir. Bu nedenle hemoroid memelerinin apseleşmesine uygun ortam sağlamaktadır. Hemoroid memesinin apseleşmesi  durumunda hasta oturamaz ve yürümekte güçlük çeker. Acilen müdahale edilmesi gerekir. Çünkü hemoroid dördüncü evre yaşam kalitesini çok olumsuz yönde etkilemektedir. Sürekli ağrı, akıntı, kanama ve enfeksiyon nedeni olabilir. Hemen her zaman dış hemoroid ile birliktedir. Hemoroid memesi içine kanama olması (tromboz) sıklıkla görülür ve acil girişim gerektirir. 
 

Hemoroid tedavisinde eğer ameliyattan korkuyorsanız doktorunuza alternatif tedavi yöntemlerini sorabilirsiniz. Yalnızca 5 dakika içerisinde ameliyatsız tedavi yöntemlerinde iyileşebilmek mümkündür. Narkoz, dikiş ve pansumana gerek kalmadan gerçekleşecek bu ameliyatla birlikte hastalığınızdan kolayca kurtulmanız mümkün. Bununla beraber ameliyatsız basur tedavisi uygulanan hastalar tedavi oldukları aynı gün işlerine ya da evlerine rahatlıkla dönebilirler. 

 
 
 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623