HPV Virüsü Nedir?

HPV Virüsü Nedir?

HPV (Human Papilloma) daha çok genital bölge ve çevresinde görülen,cinsel yol veya temas halinde bulaşan bir virüs türüdür. Vücuda bulaştıktan yaklaşık 2 ile 3 ay içerisinde, genital siğil oluşumuna neden olmaktadır. Genellikle genital bölgede görülen bu siğiller, vücudun farklı bölgelerinde de lezyonlar oluştura bilmektedir. Bu virüs ile sıklıkla batı ülkelerinde karşılaşılmaktadır. ABD’nin açıklamış olduğu rakamlara göre, cinsel açıdan aktif kadınların %75’in de görülen bu kondilom virüsleri, yaşamlarının belli bir döneminde muhakkak karşılarına çıkmaktadır. Ülkemizde de görülme oranı gün geçtikçe artan bu virüsler, büyük tehlike oluşturmaktadır.

 

Virüs kişiye bulaştığı an o kişi taşıyıcı hale gelmektedir. Nadiren karşılaşılsada, doğum sırasında anneden bebeğe geçip, solunum yollarına yerleşmektedir. Virüsler vücuda girdikten sonra belli bir dönem latent (gizli) enfeksiyon olarak kalırlar. İmmün supresyon durumları oluştuğu zaman, kendini aktif hale getirmekte, siğil virüsü ile hücrelerde ki sayının çoğalmasına neden olmaktadır. Human papilloma virüsünün vücuda yerleştikten sonra, kanser oluşumuna kadar sebebiyet vermektedir. Vücutta kansere dönüşme süresi ise yapılan verilere göre 10 ila 15 yıl gibi uzun bir zaman dilimine yayılmaktadır. Sadece makatta değil, ağız içi ve çevresinde de kansere neden olmaktadır. Aynı zamanda kadınlarda serviks (rahim ağzı), dış genital alan ve vajina gibi kanser oluşumlarına da yol açmaktadır. Erkeklerde ise penis kanserinin oluşmasına HPV virüsü neden olmaktadır. Boyun ve baş kanserleride, HPV riskini yükseltmektedir. Baş ve boyun kanserleri daha çok son aşamaya geldiğinde  belirti gösterir. Ses telleri üzerine konan kanser hücreleri,kişilerin ses tonunda kısıklığa sebebiyet verdiğinden dolayı daha erken fark edilir.

Yine bunlara ek olarak;

-Sürekli olarak devam eden boğaz hassasiyetleri,

-Geçmeyen kulak ağrıları,

-Bitmek bilmeyen öksürükler,

-Nefes alırken zorlanma veya ağrı,

-Yemek yerken yutkunmada güçlük ve ağrı,

-Aniden oluşan kilo kayıpları,

-En az 2 hafta ve üzerinde süren ses kısıklıkları ya da ses tonunda değişiklik,

-Boyun ve çevresinde oluşan şişlikler veya kitle oluşumları…

Kondilomların Bulaşma Yolları 

Kondilom virüsünün bulaşma yolu, enfekte olmuş bir kişinin penis, skrotum (erkek yumurtalık torbası), dış genital ya da vajina ile temas etmesi halinde oluşur. Bazı kişilerde oral seks (ağız yolu ile), enfekte olmuş bölgeye temas etmesi durumunda da bulaşma gerçekleşe bilmektedir. Bireyleri çoğu prezervatif kullanımının virüsün yüzde yüz bulaşmasını engelemede etkili olduğunu düşünürler. Ancak prezervatif kullanmak, bulaşmayı her zaman önlemeye bilir. Çünkü virüs prezervatifin kapatmadığı alan ile temas edebilir. Bu yüzden hastalara verilen tavsiye, çoklu eşlilikten uzak durulmasıdır.Çoklu eş olunmasa dahi çiftlerden birinin daha önceden HPV geçmişinin olması, virüsün bulaşma nedenleri arasında yer almaktadır. Human papilloma virüsünün korunma yollarından en önemlisi aşı yöntemidir. HPV aşısı kanser oluşturan erkeklere karşı antijen içecek şeklinde geliştirilmiştir. Üretilen aşılardan biri kanser yapan çeşidine (16 ve 18) karşı antijen içermekte iken, bir başka aşı ise hem kanser yapan tiplere (16 ve 18),hem de çoğunlukla siğil yaptığı bilinen (6 ve 11) tiplere karşıda antijen içermektedir. Fakat bu aşılar, kişiler virüs ile karşılaşmadan önce yapılmalıdır.Virüs vücuda yerleştikten sonra aşı olmanın bir önemi yoktur. 9 yaş ile 27 yaş grupları arasında ki tüm bireylere 3 doz şeklinde yapılmasının herhangi bir sakıncası yoktur.

Kondilom virüsü taşıyan hasta mutlaka jinekolojik bir muayene olmalıdır .Kişinin kendisinde veya partnerinde virüs olup olmadığı da araştırılmalıdır. Eğer siğil var ise doktorun uygun gördüğü dondurma, yakma veya kimyasal yöntemlerle tedavi edilmelidir. Kondilomlar bir virüs türü olduğu için ilk aşamada ilaç veya krem tedavisi olabilmektedir fakat bu kesin bir çözüm değildir. Virüslerin neden olduğu lezyonların kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Genellikle genital bölge ve çevresinde belirti gösteren virüsler, hücrelerin yayılmasına siğil oluşumlarına ya da son aşamaya gelindiğinde kansere  yol açmaktadır. Genital siğil virüslerine uygulanan ve doktorların sıklıkla tercih ettiği yöntemler eksizyon, dondurma ve katerizasyon uygulamalarıdır. Sıklıkla başvurulan tedavi yöntemleri olmalarının yanı sıra,  başarı oranlarıda oldukça yüksektir. Cerrahi operasyonların dışında ise doktorların uygun gördüğü bir diğer yöntem de krem yada sülosyon tedavisidir. Bu  işlemi kişi dilerse kendi de yapabilmektedirler.

HPV Tipleri 

Genelde siğil yapan HPV tipleri kanser lezyonları oluşturmasada beraberinde fazlasıyla HPV virüsü bulaşma ihtimali bulunduğundan HPV tiplemesi yapılmalıdır.Düşük -yüksek riskli faktör içeriyormu kontrol edilmelidir, düzenli olarak jinekolojik kontrol ve smear testi yapılmalıdır. Erkeklerde nadiren görülsede penis kanserini tetikleyen ve kanser hücrelerinin gelişmesini sağlayan virüsle, bağlantılı olduğu düşünülmektedir. Yüksek risk taşıyan HPV virüsleri, homoseksüel erkek bireyler arasında, rektal veya anal kanserinin habercisidir. Kanser lezyon ve hücrelerinin oluşmasına sebep olmaktadır.

Birçok kişi doktor muayenesinden çekindiği ve utandığı için tedavi olmak istemez ya da geçiktirir. Ancak ertelenmesi durumunda daha kötü sonuçların oluşacağı unutulmamalıdır. Genital siğillerin birçoğu kişilerin bağışıklık sistemine bağlı olarak,tedavi edilmeden kendiliğinden geçebilmektedir. Fakat bir diğer ihtimallede müdahale olmaz ise zaman içerisinde artış göstere bilmektedir. Çok büyük olan siğil lezyonları, anne adaylarını doğum sırasında zorlayabilir. Doğumun mekanik olarak yapılmamasına neden olabilir. Yapılan cerrahi  müdahale sonrası siğil virüslerinin çıkma olasılığı düşükte olsa mümkündür.

Kondilom dikkat edilmesi gereken virüs çeşitleri arasındadır. Kişiler öncelikle kendi sağlığı sonrada eş-partner sağlığı ve toplum sağlığı için dikkat etmeli ve tedavi olmalılardır.Virüsü taşıyıcı rolünde olmamak için erken teşhis ve aşı olunmalıdır.Vücudunda virüs olan  bireyler ise mutlaka tedavi olmalılardır.

 

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623