HPV Virüsü Ne Zaman Kansere Dönüşür?

HPV Virüsü Ne Zaman Kansere Dönüşür?

HPV yani human papilloma cinsel yolla veya halka açık alanların kullanımı sonucu erkekte penis üzerine, kadında ise dış cinsel organlara ve rahim ağzına yerleşen bir virüs çeşididir. Diğer virüsler gibi vücuda girdiğinde hücreler içinde yerleşir ve zaman zaman nüksederek kendini gösterir.  Genital siğil ise yani tıp dilinde condyloma accuminata ise HPV virüsünün bir tür yan etkisidir. HPV virüsü 1 ile 6 ay arasında değişen kuluçka döneminden sonra genital bölgede sivilce benzeri kabarıklık veya et beni (Nevüs) şeklinde oluşumlarla kendini göstermeye başlar. Görünüm itibariyle grimsi küçük sivilceler gibidir.  Ağrısız oldukları için fark edilmesi zaman alabilir. Bu kabarcıklar tedavi edilmediği takdirde kalıcı olma riski taşır. Zaman içinde karnabahar görünümüne sahip olurlar. Oldukça saldırgan ve yayılımcı tablo izleyen türleri de bulunmaktadır. İhmal edildiği zaman hızla çoğalarak bütün genital bölgeyi kaplayabilir ya da bir arada toplanarak kitleler oluşturabilir. Erkeklerde hpv virüsünün genital siğile dönüşme olasılığı kadınlara göre daha azdır.

Tabi HPV virüsü ve genital siğil gündeme gelince en çok korkulan mevzu kanser riskidir. Genital siğil tedavisi oldukça kolay ve tehlikesiz bir rahatsızlıktır. Fakat yayılma özelliklerinden dolayı rahim ağzına veya makat içerisinde doğru da ilerleyebilirler. Bu durum oldukça risklidir. Bu yüzden tedavi edilmeyen genital siğiller rahim ağzı kanseri veya makat kanserine zemin hazırlayabilirler. Özellikle kadınlarla rahim ağzı kanserlerinin çoğu genital siğil temeline dayanmaktadır. Hemen tedavi edildiği takdirde büyük tehlikelere yol açmazlar. Kişi HPV virüsü kaptığı zaman hücreleri normalden hızlı bölünmeye başlar. Genital siğiller de bu hızlı bölünmenin etkisiyle ortaya çıkmaya başlar. Hücrelerde yaşanan bu hızlı bölünme kansere yol açmaz. Genelde düşük risk grubu hpv tiplerinde bu bölünmeler meydana gelir. Vücut üzerinde bir belirti göstermeyebilirler. Ama en genel belirtileri genital siğillerdir. Genital siğil belirtileri daha çok kadınlarda görülse de erkeklerde de görülme ihtimali vardır.

HPV ve Bağışıklık İlişkisi 

Bağışıklığı güçlü olan kişilerde, belirtiler ve kondilomlar ortaya çıkmayabilir. Bağışıklık sistemi güçlü olan bireylerde dışarda belirti vermediği için kişi başkalarıyla girmiş olduğu cinsel ilişki sonrasında farklı bireylere bulaştırabilir. Erkeklerde çok nadir belirtiler çıkar. Bu nedenle erkekler genelde taşıyıcı rolündedirler. Bu yüzden herhangi bir test yaptırmadan HPV virüsünü kaptıklarını anlamayabilirler. Bünyesinde herhangi bir belirti ile karşılaşmayan erkek birey virüsü başkalarına bulaştırır. Bu yüzden kadın bireyler birlikte oldukları kişiler konusunda dikkatli olmalıdır. HPV tiplerinde bulunan yüksek tip grubu ise kansere yol açabilmektedir. Yüksek risk grubunda bulunan hpv virüsleri DNA’nın yapısına zarar verme potansiyeli olan bir gruptur. Eğer HPV virüsü dna yapısını bozmaya başladıysa ve hücre bölünmesi kontrolden çıkmışsa kanser riski çok fazladır. Yüksek riskli HPV türleri 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68, 73, 82’dir. Düşük riskli HPV türleri ise 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81’dir. Özellikle yüksek riskli HPV türlerinin kansere yol açtığı gözlemlenmiştir.

HPV yüzünden en çok yaşanan kanser tipi rahim ağzı kanseridir. Ama vulva, vajen, penis kanserlerine de yol açabilmektedir. HPV erkekte nadir de olsa penis cildi üzerinde kansere yol açabilir. HPV virüsleri genelde tensel temas yoluyla bulaşırlar. Bu yüzden de cinsel ilişki yaşadığınız partneriniz konusunda dikkatli olmalısınız. Cinsel ilişki sırasında korunmayı ve dikkatli olmayı unutmayınız.

 

Genital Siği Tedavisi 

Eğer ki tedavi yöntemi olarak lazerle genital siğil tedavisi seçilmişse uzman doktor tedavi yöntemi hakkında hastayı derinlemesine bilgilendirir. Lazerle genital siğil tedavisi en zorlu siğil vakalarında bile çok etkilidir. Özellikle zor bölgeler üzerinde uygulanır. Çünkü lazer ışınları kritik vakalarda çok etkilidir. Lazerin yaydığı ışın siğilin ulaştığı her noktaya nüfuz edebilir. Derinlere nüfuz eden siğillerin beslenmesi durur. Tedavi yaklaşık 5 dakika içerisinde uygulanır. Ve enfeksiyon riski yoktur. Sosyal hayata anında dönebilecek durumda olan hastada herhangi bir ağrı sızı meydana gelmez. İşlem diğer yöntemlere göre oldukça ağrısız gerçekleşir ve kesin sonuç vermektedir. İşlem süresi oldukça kısa olduğu için hasta iş gücü kaybı yaşamadan normal yaşamına devam edebilir. Kişi muayene olduğu an tedavisini görür ve gündelik hayatına geri döner.

 

 

 

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623