HPV Ne Gibi Sorunlara Neden Olur ?

HPV Ne Gibi Sorunlara Neden Olur ?

HPV Ne Gibi Sorunlara Neden Olur?

Human papilloma virüsü günümüzde çok sık karşılaşılan cinsel yol ve temas ile bulaşan yaygın bir enfeksiyon türüdür. HPV  cinsel yönden aktif olan bireylerde daha sık görülmektedir.  İkili ilişkilerde tam bir birliktelik yaşanmasa da sürtünme yolu ile de kişiden kişiye kolayca bulaşabilen bir hastalıktır. Bunların dışında kötü hijyen ortamlarından, tuvalet ve hamam gibi ortak kullanılan alanlarda da HPV  bulaşabilir.  Mahrem bölge rahatsızlıklarında birçok kişi  utandığı için beklemeyi ve ertelemeyi tercih eder ki bu durumun hasta açısından olumlu bir etkisi olmadığını biliyoruz bekletmek hastalığın ilerlemesine neden olacağından  ertelemek büyük risk taşımaktadır.  HPV 100’den fazla çeşidi bulunan  bir viral bir virüstür. Belirli tipleri hiçbir belirti vermeden  kendiliğinden yok olurken bazı tipleri de vücutta genital siğil ve rahim kanserine  sebep olmaktadır. 100’den fazla çeşidi olan HPV’nin tipleri kendi aralarında düşük ve yüksek riskli şeklinde gruplandırılmıştır. Bu gruplar arasında genital siğil lezyonuna neden olan tipler düşük riskli grubun içerisinde yer alır tabi ki kesinlikle tedavi edilmeleri gerekmektedir. Genitl siğillerin dağılımının ve oluşumunun belli bir sınırı yoktur. 
 
Genital siği Belirtileri;Hastalık tamamen bağışıklık sistemi doğru orantı olduğu için kişiden kişiye farklı belirtiler vermektedir. Bazı hastalarda dirence bağlı olarak uzun süre hiçbir belirti vermez, kimi hastalarda kuluçka döneminin ardından lezyon halinde kendi gösterir. Genital bölgede kişinin bağışıklık sistemine bağlı çıkan siğil yayılım göstermeyebilir. Kimi bireyler de çıkan tek bir siğil birkaç gün içinde bütün anal bölgeyi kaplayabilir. Bundan dolayı kesinlikle ihmal edilmemelidir. Virüsün oluşturduğu en büyük risk rahim ağzı kanseri ve makat kanseri hastalıklarına neden olmasıdır.  Genital siğil oluşumları her ne kadar düşük risk grubuna dahil olsalar da rahim ağzı kanserine neden olabilmektedir. Önemsenmeyen ve ilerleyen vakalarda düşük risk grubundan yüksek risk grubuna dönüşebilir. 
 

Tedavi Şeklinin Önemi

 
Bütün hastaların tedavi şeklinde öncelik var olan bütün siğillerin tamamen temizlenmesidir. Akabinde kadın hastaların mutlaka smear ve HPV DNA testi yaptırmaları gerekir.  Test sonuçlarında  HPV pozitif çıkarsa virüsün hangi gruba ait olduğu tespit edilmelidir.  Erkekler hastalarda da siğil tedavisinden sonra alınan siğil örneğinin patolojiye gönderilmesi ve sonrasında hangi gruba ait olduğu tespit edilmelidir.  HPV  rahatsızlığı bir çok kişiyi fiziksel ve psikolojik olarak sıkıntı yaşatmaktadır. İnatçı olan vakalarda hastalar oldukça yıpranmaktadır. Genital siğil hastalığı olan kişilerin tedavi sürecinde  cinsel yönden aktif olamaz tedavi tamamlandıktan sonra bir süre hayatını kontrol altında tutmalı belirli bir dönem  koruyucu ürünler kullanmalıdır. Mahrem bölge rahatsızlığı olduğu için ve özellikle bulaşma ihtimali yüksek orandan cinsel birliktelik olduğundan birçok hasta rahatsızlığını dillendirmez. Bu oldukça yanlış bir algıdır, kişi siğil rahatsızlığında bu durumu partnerine açıklamakta zorlanır ve fiziksel  problemlerin yanında psikolojik olarak da sıkıntılı bir sürecin içine girer.  
 
Genital siğil hastalığı yalnızca cinsel birliktelik ile bulaşmayan ve erken tanıyla ameliyatsız tedavi ile tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Yanlış bilgilere bağlı kalınarak tedaviyi ertelemek hem kişi için hem de partneri için oldukça riskli bir durumdur. Bundan dolayı genital siğil hastası partneriyle birlikte uzman hekime başvurması gerekir. 
Alkol ve uyuşturucu kullanan kişilerin düşen bağışıklık sistemine bağlı olarak çıkan genital siğiller hızlı bir şekilde yayılma gösterir. Ayrıca direnci düşen kişinin tedaviye vereceği cevapta düşük olmaktadır. Alkol ve uyuşturucu kullanan hastalarda tedaviye rağmen en çok tekrarlanan hasta grubu olduğunu söyleyebiliriz. Genital siğil tedavisinde; ameliyatsız lazer tedavi teknikleri sayesinde kişi oldukça konforlu bir şekilde  operasyon olarak siğillerinden tamamen kurtulabilir. Aynı gün içerisinde hem muayene hem de operasyon olabilmektedir. 
 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623