Hemoroid nedir?

Hemoroid nedir?

Halk arasında basur ismiyle de bilinen hemoroid, anus ve rektum bölgesinde genişleyen toplardamarların dışarıya doğru sarkmasıdır. Makat bölgesinde bulunan toplardamarlar şiddetli ıkınma sonucu genişler ve dışarıya doğru yastıkçık şeklinde sarkmaya başlar. Hamilelik ve kabızlık gibi durumlarda kişi şiddetli ıkınma ile makat bölgesindeki damarların tahrip olmasına sebep olur. Bu yüzden damarlar dışarıya doğru sarkmaya başlar ve sarkık memeciklere dönüşür. Kronik kabızlık, ishal, aşırı ıkınma, düzensiz tuvalet alışkanlıkları veya gebelik gibi durumlar hemoroid rahatsızlığına sebep olmaktadır. Hemoroid yetişkinlerde sıkça görülen bir hastalıktır. Gerekli önlemler alınmadığı takdirde ciddi bir sağlık sorununa dönüşebilir.

Hemoroid için makat bölgesindeki damarlarının varisi de diyebiliriz. Yoğun iş hayatı temposu, stres, dışkılama rutinin değişmesi ve gerekli hijyenik ortamın olmaması hastalığın oluşma riskini arttırmaktadır. Bu yüzden hemoroid genel cerrahide en sık rastlanan sağlık sorunlarından biridir.
 

Aslında hemoroid yani basurun en temel problemi makat ve çevresinin zorlama sonucu tahriş olmasıdır. Bu yüzden makat ve çevresini tahriş edecek herhangi bir eylem hemoroidin oluşmasına sebebiyet verir. Bunlardan en önemlisi kronik kabızlıktır. Sağlıklı bir birey her yemek sonrası dışkılama yoluyla yediklerini atar. Kabızlıkta ise hastanın ıkınma refleksinin kaybolur ve hasta üç gün boyunca büyük abdest yapamaz. Hasta yediklerini dışarı atmak için dışkılamayı gerçekleştirmek zorundadır. Bu yüzden makat ve çevresini ekstra zorlamak durumunda kalır.  Ikınma refleksi kaybolan hasta makat ve çevresini zorlarken damarların genişlemesine ve sarkmasına sebep olur. Kabızlık kronik hale geldiği zaman ise meme sarkmaları kalıcı olmaya başlar.

 
Aynı zamanda kabızlığa sebep olan en önemli faktör beslenme alışkanlığıdır. Kişinin katı gıdaları çok tüketmesi, su ihtiyacını yeteri kadar karşılamaması, acı ve baharatlı yemekleri tüketmesi, spor yapmaması gibi sebeplerden ötürü kabızlık rahatsızlığı ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden kişi Kabızlık oluşmaması için bol bol yeşil sebze yemekleri ve meyveler tüketilmelidir günlük su tüketimi arttırılmalıdır. Bağırsak hareketlerinin daha rahat ve yumuşak olması için bol sıvı almalıdır. Spor yapmayı doğal yaşam biçimi haline getirmesi gerekir. Çünkü spor sindirimi düzenleyeceğinden kabızlığın giderilmesine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda tuvalette saatlerce oturulmamalıdır. Gazete ve telefonla ile geçen sürenin farkında varılmaz. Basur riskini azaltmak için geçmek için 5 dakikadan fazla tuvalette oturulmamalıdır
 

Hemoroid Belirtileri 

 

Basur belirtileri genelde kişinin dışkılama esnasında parlak kırmızı kanı fark etmesiyle başlar. Aynı zamanda makat çevresinde kaşıntı ve yanma hissi vardır. Makat bölgesine dokunulduğu zaman ele gelen şişlikler oluşmuştur. Aynı zamanda hasta makat bölgesinde ağrı hissetmeye başlar. 

İlk evre sırasında herhangi bir müdahale olmadan doktor kontrolünde devam eden bir diyet programı ile hastalık geçmektedir. Ama ilerleyen evrelerde mutlaka müdahale gerekecektir. Hemoroid rahatsızlığı tedavisi için birçok yöntem kullanılmaktadır.

Hemoroid bulunduğu bölgeye göre ikiye ayrılır. İç hemoroid (internal) kendini dışkılama sırasında taze kan ile belli eder. Dış hemoroid (external) ise anal bölgeden dışarıya çıkan kanın pıhtılaşması, ele gelen şişlik, kaşınma, yakınma ve şiddetli ağrı ile kendini hissettirir.

 
 

Hemoroid Evreleri 

  • Hemoroid Evre I: Dışarından gözlemle anlaşılmaz. Dışkılamanın ardından az miktarda kanamalar, hastanın bağırsaklarının tam olarak boşalmadığını hissetmesi, hafif ağrı gibi bulgular gözlemlenmiştir.

 

  • Hemoroid Evre II: Kanama, kaşıntı bazen de ağrı gibi belirtiler artmaya başlar. Hastanın makat bölgesinde dışkılama esnasında elle hissedilebilecek boyutta şişlikler ortaya çıkar. Dışkılama sonrasında ise şişlikler kaybolmaktadır. Bu evrede hastaların şikâyetleri süreklilik göstermez. Hastalar belirtilerin bazen kaybolduğunu dile getirmektedir. 

  • Hemoroid Evre III: Bu evrenin farkı oluşan şişliklerin dışkılamadan sonra kaybolmamasıdır. Makattan dışarı doğru sarkmaya başlayan memeler ancak elle müdahale sonucu makattan içeri doğru girebilmektedir. Kanama, kaşıntı ve ıslaklık gibi şikâyetler hastayı oldukça rahatsız etmeye başlar. Bu evrede kesinlikle uzman bir doktorun tanı koyması ve müdahalesi gerekmektedir. 

  • Hemoroid Evre IV: Makattan sarkan memeler hastanın elle müdahalesiyle dahi makattan içeri giremez. Sarkan memeler oldukça büyük boyutlara ulaşmıştır. Kanama, kaşıntı, akıntı, dolgunluk hissi ve şiddetli ağrı dayanılmaz boyutlara gelmiştir. Hasta artık yürümekte, oturmakta bile zorlanmaktadır. Uzman bir doktorun acilen müdahale etmesi gerekmektedir. 

Hemoroid rahatsızlığı kendiliğinden iyileşebilen bir rahatsızlık değildir. Hemoroid belirtileri görüldüğü an hastalığın bir an önce teşhil edilip uzman bir doktor tarafından müdahalesi gerekmektedir. İlk evre sırasında herhangi bir müdahale olmadan doktor kontrolünde devam eden bir diyet programı ile hastalık geçmektedir. ama ilerleyen evrelerde mutlaka müdahele gerekecektir. Hemoroid rahatsızlığı tedavisi için birçok yöntem kullanılmaktadır.

 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623