Hemoroid kanser habercisi mi?

Hemoroid kanser habercisi mi?

Makat bölgesindeki yastıkçıkların büyüyüp genişlemesiyle hemoroid denilen rahatsızlık oluşmaktadır.

Peki hemoroidler başka hastalığın habercisi olabilir mi?

Hayır sanıldığı gibi hemoroidler hiçbir hastalığın ön belirtisi değildir. Yalnızca şikayetleri dolayısı ile çok fazla hastalıkla karıştırılabilir. Hemoroid belirtileri arasında yer alan makattan kan gelmesi kanser rahatsızlığı olanlar da karşılaşılan bir durum olduğu için birbiriyle karıştırılabilir. Fakat hemoroid olduğu zaman dolgunluk hissi ve ağrısız kanama olmaktadır.

Hemoroid olduğunda hastalar o bölgeyi temiz hissetmez ve o bölgede bir şeylerin sarktığını hisseder. Bunların aynısı rektum ve bağırsak kanserinde de görülmektedir. Dolayısı ile hastaların aklına hemen kanser gelmektedir.

Hastalar belirtiler doğrultusunda, “Benim hastalığım hemoroid sanırım, gene hemoroidim azdı, komşudan eş dosttan tavsiye alayım” diyerek yanlış ilaç tedavileriyle başka hastalıkların tedavilerini de geciktirmektedir.  Bu sebeple hastalar hemoroid (makat bölgesi hastalıkları) muayenesinden namahrem yerde olduğu için çekinip doktora gitmek yerine kulaktan dolma bilgiler ve etraftan alınan tavsiye ilaçlarla kendi kendilerini tedavi etmeye çalışmaktadır. Bu var olan hastalığın tedavisini geciktirmekte ve daha tehlikeli bir hal almasına neden olmaktadır.

Hastaların, şikayetleri doğrultusunda, muhakkak genel cerrah ya da proktoloğa muayene olmaları gerekmektedir. Kesin tanı ve teşhisten sonra hastalığı belirlenen kişi ona göre tedavi olabilir.

 

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623