Hemoroid Hastalığında Diyetin Önemi

Hemoroid Hastalığında Diyetin Önemi

Hemoroid (Basur)

 

Hemoroid nedir, nasıl oluşum sağlar; kalın bağırsağın son bölümü olan anüs bölgesindeki damarların şişmesi veya büyümesi olayına hemoroid denir.  Anal kanal yer alan damar yumakları sarkar ve bazı durumlarda kanar ileri zamanlarda makatın dışına çıkabilir. Hastalık iç (internal) ve dış (eksternal) olarak ikiye ayrıldı.  İç hemoroid rahatsızlığı genellikle ağrısızdır, dış hemoroid oldukça sancılı geçer. Genişlemiş damalara pıhtı oturur ve şiddetli bir ağrı, şişlik ve kızarıklık oluşur.

Hemoroid korunmada uygulanan diyetin önemi;

1.Kabızlık probleminden uzak durmak sizi birçok  hastalıktan koruyacaktır.  Unutmayın kabızlığın birinci nedeni spastik  kolon  kısaca sinirsel kolittir. Sinirsel kolitin asıl sebebi de stres, düzensiz yaşam, iş yoğunluğu, aşırı titizlik ve  gerginliktir.  Tedavi süreci başlatılmadan önce kişinin psikolojik olarak rahatlaması veya destek alması gerekebilir.   Düzenli bir şekilde yeme içme ve tuvalet alışkanlığı edinilmelidir. Soğuklardan, soğuk ve asitli içeceklerden sakınmak gerekir.  Kişi izin günleri de dahil olmak üzere her sabah aynı saatte kalkmalı, elinizi, yüzünüzü ve ayaklarınızı yıkayarak kahvaltıya oturun. Kahvaltı da mutlaka sebze ve meyve bulundurun. Buna ek olarak bir bardak ılık ballı süt, bal şerbeti, erik marmeladı suyu, kayısı marmeladı suyu gibi bir içecek mutlaka bulundurun veya en azından bitkisel çay içilmelidir.   Kahvaltıdan sonra tuvalete gittiğinizde  bu yapılan işlemler, bağırsaklarınızı yani gastokolik refleksi harekete geçirecektir. Gün boyu  elinize her geçen her fırsatta erik, kayısı ve benzeri meyve suyu veya normal su içmeye devam ediniz.

2.Tuvalet ihtiyacını ve saatini ertelememeye özen gösterin. Tuvalette 5 dakikadan fazla kalmamaya çalışın böyle oturma süresini fazla tutmamış olursunuz.  Dışkılama anında tamamen boşalmak için kendini zorlayarak ıkınmayın. Kolitiniz, kabızlığınız veya çıkışta anatomik veya fizyolojik  sorunlarınız varsa boşalmazsınız ama oturdukça hemoroidleriniz daha fazla şişecek ve kalıcı torbalar oluşacaktır. Bu durum oluştuğunda libalaks gibi bir fitil ya da  fleet phosphosoda gibi hijyenik bir basit lavman ile boşalma sağladıktan  sonra doktora gidilmelidir. Tuvaletten sonra daima bol ılık su ile temizlenip, gerekiyor ise yumuşatıcı bir merhem sürüp hemen kalkın. Doktorunuzun onaylamadığı  merhemleri sürmeyin, alerjik reaksiyon gelişmesini önlemek için aynı merhemi 2 haftadan fazla kullanmayın, çoğunlukla saf vazelin  merhem yeterli olacaktır.

3.Uzun süren ayakta kalma pozisyonları ve hareketsiz oturarak durmak veya aşırı yorucu yürüyüş veya aşırı spor yapmamaya özen gösterin.

4.Tahriş yapabilme durumundan dolayı taharetlenirken sabun veya şampuan kullanmayın. Kurulanırken sert kağıt veya bez yerine yumuşak tuvalet kağıdını tercih edin.

5 - Günde içerisinde ortalama 1 kg meyve, 1 kg sebze, bol salata yemeye özen gösterin. Yemeye başlamadan önce meyve ve sebze yemeyi tercih edin. Başta erik, incir, kayısı, armut, kiraz, dut, kuşburnu gibi meyvelerin tazesi, kurusu veya hoşafı; her türlü salata, ıspanak, marul, bamya, lahana, brokoli, turp, kereviz, havuç, taze bakla, taze fasulye, taze börülce, yeşil soğan, yeşilbiber, pırasa, domates, salatalık, patates, semizotu ve mantar gibi sebzeleri bolca tüketin. Kırmızı eti azaltın veya koyun eti, beyaz etleri tercih edin ve yanında bol sebze yiyin. Çerez olarak ceviz, taze fındık ve badem yemenizin sakıncası yoktur.

 

 

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623