Hemoroid Bitkisel Tedavi

Hemoroid Bitkisel Tedavi

Halk arasında basur ismiyle de bilinen hemoroid, anus ve rektum bölgesinde genişleyen toplardamarların dışarıya doğru sarkmasıdır. Makat bölgesinde bulunan toplardamarlar şiddetli ıkınma sonucu genişler ve dışarıya doğru yastıkçık şeklinde sarkmaya başlar. Hemoroid oluşumu konusunda etkili olduğu bilinen hususlar ana başlıklar olarak beslenme alışkanlığı, cinsiyet, tuvalet alışkanlıkları, medikal durumlar ve diğer faktörler olarak sıralanabilir. Bunlardan beslenme alışkanlığı hemoroid (basur) konusunda en etkili olanlardan biridir. Özellikle düşük lifli besinler tüketmek sindirimden sonra dışkıyı sertleştirmektedir. Sertleşmiş olan dışkıyı atma sürecinde ise birey aşırı ıkınır. Bu aşırı ıkınma durumu ise gerek makat kaslarını gerekse makat dokularını zedeleyerek bu bölgede belli bir hasara sebep olmaktadır. Bu da hemoroid konusunda başlangıcı oluşturur. Özellikle hemoroid konusunda cinsiyete bakıldığında ilginç sonuçlar meydana gelmektedir. Erkekler, kadınlara göre daha sık tedaviye başvurur. Fakat kadınlar ve erkekler arasında hemoroid oluşumu konusunda belirli bir fark oluşmamaktadır. Ama bilinmelidir ki hamilelik, hemoroid oluşumunda büyük bir risk faktörüdür. Evde ya da reçetesiz satılan ilaçlar şeklinde birçok hemoroit tedavisi seçeneği vardır. Tedavi yöntemlerinin birçoğu, hemoroit semptomlarını kendi başlarına temizlenene kadar hafifletmeyi içerir.

Hemoroid Tedavisinde Bitkisel Tedavi ve Alternatif Yöntemler

1. Sıcak banyolar

Epsom tuzları içeren sıcak bir banyo hemoroid semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.
Bacakları kapatacak kadar doldurulmuş ılık su dolu bir küvette oturmak şişliği hafifletmeye ve hemoroitlerin neden olduğu tahrişi azaltmaya yardımcıdır. Bazı insanlar ayrıca semptomları daha da azaltmaya yardımcı olmak için banyoya başka bileşenler eklemeyi de tercih eder. Bu bileşenler bir bardak Epsom tuzu veya elma sirkesi içerebilir. Diğer insanlar elma sirkesini doğrudan hemoroidin içine eklemeyi seçiyorlar, ancak bu şişmiş cildi daha fazla acıtabilir ve tahriş edebilir.

2. Güvercin ağacı yağı

İnsanlar hemoroidin bölgesinin üzerine veya yanına ne yerleştirildiği konusunda dikkatli olmalı çünkü bu bölge çok kolay iltihaplanabilir ve tahriş olabilir. Birçok insan rahatlamak için güvercin ağacı yağını doğrudan dış hemoroidlere uygular.
Doğal güvercin ağacı büzülme olup, dokunun büzülmesine neden olan bir maddedir. Böylece aynı zamanda antioksidan özelliğiyle anti-inflamatuar özellikleriyle morarmaları ve kızarmaları azaltmasıyla bilinir. Bir pamuğaa az miktarda güvercin ağacı yağı eklemek ve hemoroit üzerine su dökmek birçok semptomundan kurtulmayı sağlayabilir. Bu belirtileri daha da kötüleştirirse kişi kesinlikle uygulamaları durdurmalı ve bir doktora görünmelidir. güvercin ağacı yağının alkolle seyreltilmemesi önemlidir, çünkü bu hemoroidi kurutup tahriş edebilir.

3. Hindistan cevizi yağı

Hindistancevizi yağı hemoroit semptomlarına yardımcı olan doğal bir nemlendiricidir. Hindistan cevizi yağı uygulamak, tahrişi ve şişliği azaltabilir ve hemoroid belirtileri azaltmaya yardımcı olur.

4. Aloe Vera

Aloe vera, halk arasında çeşitli sorunları tedavi etmek için kullanılmıştır. Aleo vera bitki gövdesi üzerinde bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir ve yaraların iyileşmesine yardımcı olabilir.
Aloe vera, anüse uygulandığında hemoroitlerin neden olduğu yanma, kaşıntı ve şişlikten kurtulma sağlayabilir. Katkılar ve koruyucu maddeler belirtileri daha kötü hale getirebileceğinden, saflık çok önemlidir.

5. Buz

Hemoroide buz kompresi uygulamak da ağrı ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olabilir. Otururken veya hemoroit alevlendiğinde bir buz torbası uygulamak, uyuşukluğa yardımcı olabilir ve geçici olarak şişliği azaltır. Fakat cildin zarar görmemesi için buzu küçük bir havluya sarıldığından emin olun. Buz torbasını 15 dakika açık bırakın ve işlemi saatte bir tekrarlayın.
 

6. Reçetesiz satılan ilaçlar

Basit çarelerin yeterli olmadığı veya ağrının çok fazla olduğu durumlarda, reçetesiz satılan ilaçlar ve kremler biraz rahatlama sağlayabilir. Asetaminofen veya ibuprofen gibi steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar yardımcı olabilir. Hidrokortizon gibi bileşenler içeren cilde krem uygulamak da geçici bir rahatlama sağlayabilir.

Hemoroid tedavisinde bu yöntemler sadece belirtileri yok etmek içindir. Hemoroid tedavisinde daha kalıcı yöntemler için uzman proktoloji doktorunuza danışınız. Modern tıp sayesinde hastalar çok hızlı ve kolay bir şekilde tedavi olmaktadır. Bu lazerle basur tedavisi oldukça sık tercih edilen bir yöntemdir. Dikişsiz, narkozsun 5 dakika içerisinde sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623