Hemoroid Basura Ne İyi Gelir

Hemoroid Basura Ne İyi Gelir

Genel olarak hemoroid (basur) oluşumu 4 ana başlık altında incelenir. Bunlar, makat bölgesinin zorlanması sonucu oluşan ıkınmalara bağlı hemoroid oluşumu, tuvalette uzun süre oturmaya bağlı hemoroid oluşumu, ishallere bağlı olan hemoroid oluşumları ve kabızlığa bağlı hemoroidler olabilir.

Hemoroid rahatsızlığı hakkında temel sebepler aslında hemoroid bölgesinin zorlanmasıyla ilgilidir. Burada tabi ki yapılan çalışmalarda söz konusu bölgenin zorlanmaması ya da zorlanmaya yol açmayacak yiyecek ve içecek tüketilmesi hemoroid hastalığının oluşumunu engellemektedir.

Hemoroid (basur) hastalığının oluşumunda karşılaşılan en sık nedenlerden biri de kabızlıktır. Bu doğrultuda hastaların doğru beslenme ile hemoroidden korunmaları söz konusu olmaktadır. Özellikle kabızlığa bağlı hemoroid oluşumunu engellemek için genel olarak lifli ve posalı yiyecekler tercih edilmelidir. Dışkının yumuşak bir şekilde yapılması hemoroid oluşumunu engellediği için, dışkının yumuşak oluşumunu sağlayacak olan lif ve posa oluşturan yeşil sebzeler, marul, salatalık, biber, ıspanak, roka, tere ve kuzukulağı gibi besinler tüketilmelidir. Zeytin, özellikle de yağlı zeytin çeşitlerinden günde 10-20 adet tüketilmesi hemoroid oluşumunu önlemek adına oldukça önemlidir. Çünkü zeytin kendi yağını kolayca bırakmamakta ve tuvalete çıkılacağı zaman da yağı tutmaktadır. Aynı zamanda üzüm de alışkanlık haline getirilmesi gereken besinler arasındadır.

Yemeklerin yanında ve hatta kahvaltılarda bile yeşil sebze tüketimi ön plana çıkarılmalıdır. Öğlen ve akşam yemeklerinde bol salata tüketilmelidir. Özellikle akşam yemeklerinde ana öğün olarak hazmı kolay olan besinlerden balık, beyaz et, bezelye, ıspanak, karnabahar ve kereviz tüketilmesi önerilmektedir.

Meyveleri Kabukları İle Tüketin

Kabız kalmayı önleyici kayısı ve kuru incir, kuruyemiş olarak badem, ceviz ve taze fındık gibi hafif yağlılar seçilmelidir. Söz konusu besinler hemoroidin oluşumunu ve ilerlemesini engellemektedir. Ayrıca meyveleri tüketirken de kabukları ile tüketmekte fayda vardır çünkü meyvelerin kabukları zengin birer posa kaynağıdır.

Kepekli Gıdalar Hemoroidi Önlüyor

Hemoroidi engellemek veya ilerlemesini durdurmak adına kepekli ekmek tercih edilmelidir. Her türlü çorba, makarna ve pilav vs. pişirirken içine kepek veya bol sebze ilave edilmelidir. Pasta, kurabiye, sandviç, kraker ve börek gibi rafine un mamullerini, yağlı kuru yemişleri az tüketin veya kepekli olmasını sağlamak da hemoroide karşı alınacak önlemler arasındadır.

Hemoroide Yakalanmamak İçin Alkolden Uzak Durun

Bira gibi mayalı içecekler makat genişletici özelliği olduğundan hemoroide yol açabilmektedir. Hemoroidi önlemek veya hızlı bir iyileşme süreci geçirmek için kesinlikle alkolden uzak durulması gerekmektedir. Alkol oranı ne kadar fazla ise hemoroid hastalığına yakalanma ihtimali de o kadar artmaktadır.

  • Hemoroid hastaları için diğer zararlı gıdalar; Acı biber, turşu, pizza, ketçap, çikolata, baharatlı gıdalar, süt ürünleri, her türlü kebap ve hamburger çeşidi.
  • Hemoroid hastaları için diğer yararlı besinler ise; mısır ve mısır gevreği, pirinç, kuru erik, lahana, havuç, kabuklu patates, kuşkonmaz, kabak, şalgam, brokoli, brüksel lahanası, domates, mantar, soğan, kabuklu elma, muz, kavun, karpuz, vişne, kiraz, şeftali, ananas, armut, bakla, nohut, fasulye, soya ve mercimek.
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623