Hemoroid (Basur) Tedavisinde Muayene ve Tanı

Hemoroid (Basur) Tedavisinde Muayene ve Tanı

Hemoroid (basur) tedavisinde genel bir hastalık öyküsü ve fiziki muayeneden sonra proktolojik muayene için tercih, hastaları prone pozisyonda muayene etmeyi kolaylaştıran elektrikli proktoloji masasıdır. Ancak elbetteki muayene sol yan dekübitten, litotomiye kadar farklı pozisyonlarda yapılabilir. Özellikle 2. derece hastalığın tespitinde veya rektumun yukarılarında bulunan ve ayırıcı tanıda aklımıza gelmesi gereken hastalıkların tespitinde ıkındırarak muayene yararlı olmaktadır.

Muayenenin gözlemleme kısmında birçok kez pruritus veya apse/fistül gibi ayırıcı tanı açısından önemli hastalıklar tespit edilebilir. Hemoroid (basur) hastalığı inspeksiyonunda erken evre hastalarda hiçbir şey görülmezken ileri evrelerde dejenere olup anal kanalın dışına sarkan cavernöz cisimler görülecektir.

Palpasyonda rektal muayeneden önce özellikle şüphe edilen vakalarda anal kanalın çevresinin palpasyonu başta apse olmak üzere değerli bilgiler verebilir. Daha sonra rektal muayeneye geçilir. Rektal muayene sırasında hastalar ıkındırılarak normalde parmağımızın yetişemeyeceği yüksekliklere erişmek mümkün olabilir. Rektal muayenede hemoroid pakeleri hissedilebilir ve özellikle parmak dışarı çıkarıldığında üzerinde kan, iltihap vs. olup olmadığına da bakmak gerekir.

Hemoroid 

Hemoroid hastalığında , parmakla muayene sırasında kaygan sıvı sürülmüş olan anal kanala yapılacak muayenenin son kısmı anoskopi olmalıdır. Özellikle endoskopik muayene yapılmayacak olan vakalarda anoskopi yapmadan fizik muayeneyi tam kabul etmemek gerekir. Aslında ideal olan, hemoroid (basur) hastalığıyla ilgili olduğu düşünülen tüm hastalara mutlaka bir endoskopik inceleme yapmaktır. Bir çalışmada proktolojik nedenlerle başvuran ve kolorektal kanser aile hikayesi olmayan hastalara kolonoskopik inceleme yapıldığında 20-40 yaş arası hastalarda %3’e varan ancak 40-50 yaş grubunda ise %11’lere varan oranlarda adenomatöz lezyonlar tespit edilmiştir. Bu oranlar, özellikle 40 yaş üstü hastaları kolonoskopik, daha gençleri ise dışkıda gizli kan testi pozitifse veya hastada anemi varsa kolonoskopik, test negatifse ve anemi de yoksa rektosigmoidoskopik olarak incelemek için yeterli nedendir. Bugün ülkemizde rigid rektoskopinin olmadığı yer yoktur ve her hemoroid hastasının en azından bu aletle muayenesinin bile çok katkısı olacaktır.

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623