Hemoroid (Basur) Oluşmasındaki Etkenler

Hemoroid (Basur) Oluşmasındaki Etkenler

Hemoroid (Basur)  oluşumu ile ilgili olduğu kabul edilen, hastalığın ortaya çıkışını kuvvetlendirdiği bilinen durumlar şunlardır:
 

Beslenme Alışkanlığı

Hemoroid (basur) oluşumunu etkileyen en önemli faktörlerden biri beslenme düzenidir.
Düşük lif kaynağına sahip olan besinlerin sindirim sonrası sert dışkı oluşumuna neden olduğu için dışkı atımı esnasında aş ırı ıkınmaya sebep olacağından makat kaslarında, dokularında ve makatta hasar olacaktır. Bu da hemoroid hastalığının halk arasında basur olarak anılan bu makat hastalığının başlangıç evresini oluşturmaktadır.
 

Tuvalet Alışkanlıkları

Sık sık tuvalete çıkmak, tuvalette uzun süre oturmak hemoroid (basur) oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Sık sık tuvalete çıkarak o bölgenin sürekli kullanılması durumunda da makatta hasar oluşacaktır. Bunun yanı sıra tuvalete çıkma aralığını 1 günden fazla tutmak, dışkının sıvı kaybına sebep olacağından kabızlığa yol açarak fazla ıkınmaya ve zorlanmaya neden olacaktır. Bu da hemoroidin etkenlerinden biri olarak yerini alır.
 

Genetik Faktörler

Yapılan araştırmalara göre, bir kişide hemoroid oluşumunu etkileyen nedenler arasında yer alan bir genetik bozukluğun var olup olmadığı ya da bir çocuğun yalnızca ebeveynlerindeki hemoroidlerini alıp almadığı - tuvalet alışkanlıklarını da içerecek şekilde- bilinmemektedir. Ancak hemoroidde ailevi yatkınlık etkenlerden biridir. Nesilden nesile bir şekilde aktarılan tuvalet alışkanlıkları ilerleyen dönemde kişilerin hemoroid hastalığına yakalanma riskini artırmaktadır. 
 

Cinsiyet

Kadınlara nazaran daha çok sayıda erkeğin tedavi için başvurduğu bilinmesine rağmen, erkekler ve kadınlar arasında hemoroidlerin oluşması açısından belirgin bir fark yoktur. Gebelik dönemi de hemoroid hastalığının oluşumu için önemli bir risk faktörüdür.
 

Medikal Durumlar

Hemoroid (Basur) normal hastalara nazaran prostat büyümesi, kronik öksürük ve gebeliği olan hastalarlar da sık görülmektedir. Bu hastalıklarda ve hemoroidde ortak görünen rahatsızlık ise ıkınmadır. Portal hipertansiyon da hemoroidlerle ilişkilidir. Spinal kord yaralanması olan hastalarda hemoroidler sık görülmektedir.

 

Diğer Faktörler arasında

Ayakta uzun süre kalma,
Sürekli oturma,
Baharatlı, tahriş edici gıdalarla kötü beslenme alışkanlıkları,
Kronik öksürük,
Obezite, Kolit, enterit, proktit gibi iltihabi barsak hastalıkları,
Alkol kullanımı,
Benign prostat hipertrofisi,
Kalp yetmezliği, Siroz,  Karın içi tümörler yer almaktadır. 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623