Hemoroid Ameliyatı

Hemoroid Ameliyatı

Eğer ileri safhadaysa hastalığın tek çaresi cerrahi ameliyattır. Hemoroid ameliyatı için birkaç yöntem mevcuttur fakat en sık yapılan klasik yöntemdir. Ameliyat öncesi doktor hastaya bir önceki akşam ishal yapıcı şurup içip bağırsaklarını boşaltmasını tavsiye eder. Bu işlem ameliyat öncesinde doktora, ameliyat sonrasında ise hastaya büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Ameliyat öncesinde 5-6 saatlik bir açlık gereklidir.

Ameliyat için tercih edilen anestezi türü, genellikle belden iğne yapılarak bel altının uyuşturulması şeklindedir. En çok ağrı hissedilebilecek dönem olan ameliyat ve ameliyat sonrası birkaç saat spinal anestezi dediğimiz bu yöntem ile oldukça rahat bir şekilde atlatılmaktadır.

Ameliyatta yastıkcık dediğimiz hemoroidal yapılar kesilmekte, meydana gelmiş olan açıklıklar dikilmekte ve makat halkasının bütünlüğü yeniden oluşturulmaktadır. Kesme işleminde neşter (bistün), lazer, radyofrekans, elektrokoter vasıtası ile yapılabilir. Kullanılan teknolojinin birbirinden üstün bir durumları yoktur. Lazer ve radyofrekansta ağrı biraz daha azdır ama dokuda yanık meydana geleceğinden iyileşme süresi biraz uzayabilir.

Ne kadar dokunun çıkartılacağı doktorun gözlemleri ile karar verilir. Çok fazla doku çıkartılıp makat örtüsü düz bir şekilde yapılmaya çalışılırsa makat darlığı gelişme riski artar. Burada cerrahın uzmanlığı ön plandadır. Cerrah, kesilip dikilen yerlerde yara iyileşme sürecinde, nasırlaşma, büzüşme durumlarını hesaba katmalıdır.

Bu ameliyat ile kanal örtüsündeki sağlam yerler bırakılarak şişmiş kısımların çoğu alınmaktadır. Hafif şiş görünümde olsa dahi aralarda dokunulmamış, esnekliği sağlamada faydalı kanal örtü köprüleri özellikle bırakılmaktadır.

Ameliyat sonrası bir gün hastanede kalınması uygun görülür. Spinal anestezi altında yapılan ameliyat sonrası ilk 3-4 saat bacaklar uyuşmuş halde olacaktır ve ağrı hissedilmez. Ameliyattan sonra hasta ağızdan beslenmeye başlayabilir. Ameliyattan 4-5 saat sonra hasta ayağa kalkabilir, yürüyebilir. İlk idrara çıkış takip edilmelidir. Ameliyattan sonra ilk idrara çıkışta zorluk yaşanabilmektedir. Dışkılamada hafif ağrı ve kanama normal kabul edilir. Dışkılamadan sonra sıcak oturma banyosu yapılması iyi gelecektir. Anal kanalın dışında bulunan kısım ve anüs çevresindeki deri ağrıya oldukça duyarlıdır.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi 

Bu yüzden ameliyat hemoroid tedavisi için kalıcı ve konforlu çözümler getirmez. Kişi hemoroid belirtilerini gördüğü an uzman bir doktora görünmelidir. Kanama, kaşıntı, akıntı, dolgunluk hissi ve şiddetli ağrı dayanılmaz boyutlara geldiği an bu tarz önlemler basurun geçmesine fayda sağlamaz. Hasta artık yürümekte, oturmakta bile zorlanıyorsa uzman bir doktorun acilen müdahale etmesi gerekmektedir. Basur hastalığının mahrem bölgede olmasından kaynaklı kişi doktora gitmeye çekinir. Bu yüzden tedavi sürecini sürekli geciktirir. Hemoroid’in dört adet evresi vardır. Unutulmamalıdır ki ertelenen her gün hemoroid (basur) rahatsızlığını daha çok ilerletmektedir. Ameliyattan korkan hastaların da alternatif tedavi yöntemlerini incelemesi gerekmektedir. Ameliyatsız tedavi yöntemlerinde hasta yalnızca 5 dakika içerisinde iyileşebilmektedir. Bununla beraber ameliyatsız basur tedavisi uygulanan hastalar tedavi oldukları aynı gün işlerine ya da evlerine rahatlıkla dönebilirler. Rahat bir tedavi metodu olduğu için hastalarda ameliyat stresi ve korkusu meydana gelmez. Bahsi geçen tedavi yönteminde hissedilen ağrı minimal düzeydedir. Ameliyattan korkan ve çekinen hastaların bu tedavi yöntemini araştırması kendileri için faydalı olacaktır.

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623