Hamilelikte Smear Testi (HPV)

Hamilelikte Smear Testi (HPV)

Hamilelikte Smear Testi
 
Human Papilloma Virüsü (HPV)  yükse oranda cinsel yol ve temas ile bulaşan kadınlarda ve erkeklerde genital siğil lezyonları oluşturan viral bir enfeksiyon türüdür. Ayrıca kadınlarda; rahim ağzı ve vajina kanserine neden olmaktadır. Virüsün 100’den fazla tipi bulunur. Vücudun farklı yerlerinde siğil (kondilom), hücre çoğalması ve kansere neden olabilmektedir. HPV vücuda  alındıktan sonraki birkaç içerisinde siğil oluşumuna yol açar. Bu zaman değişiklik kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.  Siğil lezyonları en sık genital bölgede görülür ama vücudun her yerinde de rastlanırlar. HPV’nin %80-90’ı vücudun savunma mekanizması tarafından yok edilirler. HPV’nin kanser oluşturma süreci 10-15 yılı bulmaktadır. 
 
Daha önceden genital siğil öyküsü olan ya da hamileliğinde genital siğil tespit edilen anne adayları mutlaka Pap Smear testi yaptırmalıdır. Smear, kadınlarda rahim ağzı kanserine yol açabilecek değişiklikleri görmek amacıyla yapılan bir tarama testidir ve son derece basit, ağrısız bir yöntemdir. Gebelik döneminden önce var olan ya da hamilelikte yeni çıkan genital siğil kitlelerinin aşırı büyümesi bazen doğum kanalının tıkanmasına neden olur ve vajinal yolla normal doğum imkansız hale gelir.
 
Gebelikte rahim ağzı da tüm genital sistem gibi bazı değişimlere uğrar. Normalde sert bir bağ dokusu ve az sayıda salgı kanallarından oluşan rahim ağzı dokusu, gebelik ilerledikçe; yumuşar, bağ dokusu azalır, sıvı içeriği ve kanlanması artış gösterir, salgı bezleri çoğalır. Gebelikte rahim ağzında artan salgı bezleri, dışa doğru uzama gösterdiği için rahim ağzında yara görüntüsü verebilir. Bunun gebelikte normal olduğunun bilinmesi ne kadar önemliyse de özellikle düzenli jinekolojik kontrollere gitmeyen kadınlarda Pap Smear alınmasını gerektirir. Pap Smear testi son 1 yıl içinde yapılmadıysa, gebelikte alınmalıdır. Bu dönem, üreme çağında bir kadını rahim ağzı kanseri taraması için Pap smear almak üzere yakalayabilme fırsatıdır. Son 1 yıl içinde aldırmadıysanız, muhakkak Pap Smear testi yaptırmalısınız.
 

Rahim Ağzı Kanseri 

 
Serviks (Rahim ağzı) Kanseri,  kadın genital kanserleri arasında sık rastlanan bir kanser türü olmakla birlikte gelişiminin ve yayılmasının uzun zaman alması, son yıllarda oldukça önemli olan eden Pap Smear testi sayesinde 5-15 yıl öncesinden bile kanser öncesi atipik hücresel değişikliklerin tespit edilerek, henüz rahatsızlık ilerlemeden uygulanacak tedavi yöntemleri ile önlenebilir bir kanser türüdür. HPV enfeksiyonunun rahim ağzı kanseri hastalığının gelişmesinde %98 gibi oranda rolünün olduğu bilinmektedir. Ortalama  yaş 52 olup 35-39 ve 60-64 yaşları  arasında daha sık  görülmektedir. Bu sebeple bütün kadınlarda 21-70 yaş arasında yıllık düzenli olarak smear taraması yapılması önerilmektedir.  Oluşumunda cinsel yol ile bulaşan bir virüs olan HPV günümüzde korunmasız çok partnerli ilişkiye dayalı olarak son derece yaygınlaşması nedeni ile Pap smear testi ile birlikte HPV testininde yapılması gerekli görülmektedir.  Cinsel birliktelik sonrası kanama, anormal ve adet rahim kanamaları, sulu kötü kokulu akıntı, bel-bacak ağrısı gibi belirtiler varsa vakit kaybedilmeden mutlaka doktora gidilmelidir.  
 

Testin Önemi 

Sonuç olarak; günümüzde oldukça ve giderek de yaygınlaşan ve takip-tedavisi yapılmadığında ciddi hayati sonuçlara yol açabilecek serviks kanseri hastalığından korunabilmek için 30-35 yaş üzeri ve özellikle de menopoz sonrası dönemde hastanın durumu ve hekimin kararına göre 6 aylık veya en geç yıllık jinekolojik muayenenin ve gerekli testlerin (HPV testi, pap smear testi gibi) yapılması konusunda toplum bilinci artırılmalıdır.
 
Smear testi düzenli yapılması rahim ağzı kanseri için  önemli bir önlemdir  ve ihmal edilmemesi gerekir. Rahim ağzı kanserinin yüksek orandan sebeplerinden olan HPV enfeksiyonu ihtimalinden dolayı smear testi ile HPV DNA testi yapılmalıdır. HPV enfeksiyonu  genital siğil ve çeşitli kanser türlerine neden olmaktadır.  Gebelik ve öncesi için siğilleriniz bulunuyorsa  mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız.  
 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623