Fistül tedavisinde kombine yöntemler

Fistül tedavisinde kombine yöntemler

Fistül olmaması gereken bir dokunun o bölgede oluşması demektir. Makat bölgesinin iç tarafında bir çatlağının oluşmasıyla dışarıya doğru bir kanal açılmasıdır. Fistül kanalı, makat kaslarının yanından ya da etrafından dönerek geçer ya da makat kaslarını zedeleyerek devam etmektedir. Bu kanalı temizlemek için de bu kanalı ortadan kaldırmak gerekir. Dolayısıyla bunu yok ederken de bu sefer makat kaslarına müdahale etmek gerekir. Müdahale edildiğinde bu kaslar bu sefer zedelendiği için dışkı tutamama, gaz tutamama şikayetleri oluşuyor.

Tüm bunların yanı sıra uygulanan ameliyat yöntemi çok önemlidir. Bir daha nüks olmaması, güvenli ve garantili olması, hastanın konforu açısından hasta ve doktorun oturup yöntemlerle ilgili avantaj-dezavantajları konuşmaları gerekmektedir. Hasta tedaviyi bir kere olup bir daha aynı problemle karşılaşmayayım düşüncesindedir. Fakat kolay olan ameliyat yöntemlerinin nüks oranları yüksek olduğu gibi garantili olan ameliyat yöntemlerinin de makat kaslarını yaralama oranı yüksektir. Garantili olan yöntemlerde de gaz, gayta kaçırma şikayetleri sıkça görülür.

Yıllardır ara formül düşünülmektedir. Hem makat kasları zedelenmesin hem de hasta açısından da konforlu bir tedavi olsun diyerek tedavi modelleri hep bunlar üzerin kurgulanmıştır. Fibrim tıkaç yöntemi, lazer uygulama gibi yöntemler ortaya çıkmıştır.

Genelde biz yöntemleri kombine olarak yapıyoruz. Garantili olarak makat bölgesinin kapanması gereken bölgeye güvenli müdahale yöntemini uyguluyoruz ama diğer tarafta riske edebileceğimiz dış taraftaki kanalları yani cilde açık olan tarafta da lazer uygulaması yapıyoruz. Sanki bir kanal gibi düşündüğümüzde ön tarafı beton ile kapatıp diğer tarafı toprak ile kapatıyor gibi düşünülebilirsiniz.Bu tedavi yöntemlerini mix ederek yaptığımız tedavilerle oldukça olumlu sonuçlar almaktayız.

Bir çok tedavi yönteminin uygulandığı fistül tedavisinde Lazer yönteminde çok avantajlı denilmekte ama nüks oranı yüksektir. Ama diğer normal ameliyatlarda da büyük bir cerrahi uygulama olduğundan dolayı, iyileşme süresi ve kasları tutma sıkıntıları oldukça yüksektir.

 

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623