Fistül Çeşitleri

Fistül Çeşitleri

Perianal fistül rahatsızlığı en çok fissür hastalığıyla karıştırılan bir makat rahatsızlığıdır. Perianal fissür rahatsızlığı makat çıkışında dışkılama esnasında kendini ağrı ve kanama ile belli eder. Aslında bu rahatsızlık daha öncesinde anüs bölgesinde oluşan apsenin iltihaplı bir tünele dönüşmesiyle oluşur. Yani perianal fistül makat bölgesindeki apsenin patlamasıyla oluşur. Öncelikle anal bölgede apse benzeri bir iltihap meydana gelir. Bağırsak hastalıkları yüzünden makat bölgesinde oluşan apsenin patlamasıyla bir delik meydana gelir.  Bu delik zamanla cilde doğru ilerleyerek bir çift çıkışlı bir tünele dönüşür. Fistül ise bağırsağın dışarıya, cilde ya da sindirim sisteminin başka bir organına doğru açılan kanaldır. Aynı zamanda bu deliklerden iltihaplı akıntı akmaya başlar.  Akıntının sürekli olması da hastayı rahatsız etmektedir. Fistül kendiliğinden düzelen bir rahatsızlık değildir. Fistülün mutlaka tedavi edilmesi gerekir aksi taksirde çok daha ciddi sorunlara neden olmaktadır.

Fistül’ün oluşturduğu tüneller-kanallar bir veya birden fazla olabilir. Zaten bir perianal fistül Görünüm itibariyle de delik veya delikciklerden oluşur. İç makat kasları ise sürekli oluşan bu apsedeki iltihabı atmak ister. Bu yüzden makat çevresinde iltihabı atmasına yarayacak bir tünel oluşturur. Makat deliği etrafında bir veya birden fazla delik oluştuğu zaman ise bir kanal meydana gelir. Bu kanallara fistül traktı adı verilir. Bu delikler küçük tünelcik şeklindedir. Bu bölgede bulunan enfeksiyon ya da çatlaklar, apseleşmeye yol açar. Bu apseler de ilerleyen dönemlerde kanal oluşturarak cilde doğru bir kanal oluştururlar. Oluşan bu delikler makat çevresinin en fazla 10 cm kadar uzaklığındadır. Anal fissür rahatsızlığında kişi öncelikle kanamalar görür. Ama bu kan kötü kokulu ve iltihaplıdır. Apseden dolayı ise kişide ateş, halsizlik görülebilir. Ağrı ve kaşıntı da bunlara eşlik edebilir. Uzman doktorun bu iltihabı bünyeden acilen atması gerekir.

Anal Fistül Türleri 

Perianal fistüller üç şekilde görülürler. Basit perianal fistü, komplike perianal fistül ve at nalı perianal fistül olarak adlandırılır. Basit perianal fistül’de iç ve dış delikler makata en yakın olandır. Dış delik dışarıdan çıplak gözle açıkça görülebilir. Doğru tedavi ile birlikte hastanın en kolay iyileştiği evredir. Komplike perianal fistül çeşidinde iç ağız makat bölgesinin fazla içerisinde kalmıştır ya da bağırsaktadır. Ameliyatlı bir tedavi gerçekleştirilirse eğer bu kasların zarar görme ihtimali yüksektir. Doğru tedavi uygulanmadığı takdirde hasta gaz ve dışkı kaçırabilir. Mr (emar) ile teşhis konulmalıdır.

At nalı perianal fistülü ise görünüm itibariyle bir at nalı gibi 'U' şeklinde olması sebebiyle bu ismi almıştır. Bu perianal fistülün iki ağızı da birbirine bakacak şekilde oluşur. U harfinin iki ucunda gibidirler. Bu evrede hastanın gündelik hayatı aksar. Oldukça ağrılı bir süreçtir. Tekrar etme olasılığı yüksek olan bir evredir. Anal Fistüllerin yaklaşık %90'nı basit fistüllerden oluşmaktadır. İhmal edilen fistüller zamanla ilerleyerek komplike fistüllere dönüşebilir. Komplike fistüllere dönüşmeden tedavi edilmesi gerekir.

Anal Fistül Tedavi Yöntemi 

Perianal fistül tedavisi için öncelikle proktoloji uzmanına danışarak hastalığınızın evresi anlaşılmalıdır. Ameliyatsız tedavi yöntemleri günümüzde en çok tercih edilen tedavi seçeneğidir. Detaylı muayene sonrasında hastaya uygun tedavi seçilir. Hastanın kendini rahat hissetmesi çok önemlidir. Hasta müdahale işleminin yapılması için steril müdahale odasına alınır. İşlemden önce lokal anestezi uygulanır. Apse boşaltma işlemi ağrılı olduğu için lokal anestezi uygulanmalıdır. Boşaltılan apse sonrasında perianal fistül müdahalesi yapılır. Bu işlemler yalnızca 5 veya 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. Tedavi işleminin ardından hasta tekrar dinlenmek için odasına alınır. Hiçbir gündelik hayatı kısıtlanmadan tekrar sosyal hayatına dönebilir. İşlem o kadar basittir ki kişi işinden öğle arasında ayrılıp öğleden sonra işine geri dönebilir. Sosyal hayata anında dönebilecek durumda olan hastada herhangi bir ağrı sızı meydana gelmez. İşlem diğer yöntemlere göre oldukça ağrısız gerçekleşir ve kesin sonuç vermektedir. İşlem süresi oldukça kısa olduğu için hasta iş gücü kaybı yaşamadan normal yaşamına devam edebilir.

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623